Kader nedir? kader bizim isteğimiz ile yazılmış bir olgumudur? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 13 kişi
 1. 1
  NURİMERCAN İNNALLAHE MEASSABİRİN
  NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN

  Üye No: 79255
  Mesaj Sayısı: 213
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 42
  Yer: kırıkkale

  Kader nedir? kader bizim isteğimiz ile yazılmış bir olgumudur?


  selamünaleyküm,kader nedir.?kader bizim isteğimiz ile yazılmış bir olgumudur.? yoksa allah(cc)tarafından irademiz dışındamı yazılmıştır.? kaderde yol ayrımları mümkünmüdür mesela bir konu hakkında karar vericez diyelim önümüzde 3 yol var sağ sol ve orta diyelim ben sağı seçersem bu yaşayacak olduğum kadermidir yoksa diğer yolları seçseydim farklı bir yaşantımmı olacaktı.? kader konusunu çok merak ediyorum anlayabileceğim şekilde basit cevaplandırırsanız sevinirim selam ve dua ile...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  yeşil sancak Üye
  yeşil sancak
  Üye

  Üye No: 74102
  Mesaj Sayısı: 144
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: kader nedir.?


  kader kulun sonradan ne yapacağının Allah u teala tarafından önceden bilinmesidir...senin birinci yolu seçmende kaderdir ikinci yolu seçmende kaderdir...


 3. 3
  NURİMERCAN İNNALLAHE MEASSABİRİN
  NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN

  Üye No: 79255
  Mesaj Sayısı: 213
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 42
  Yer: kırıkkale

  Cevap: kader nedir.?


  ozaman insanın başına bir şey geldiğinde kader deniyor yani allah'tan olan bir şey deniyor. bu kader denen olguyu biz kendimizmi yaşıyoruz yoksa allah yazdğı içinmi yaşıyoruz sorumun cevabını tam alamadım...


 4. Reklam

 5. 4
  NURİMERCAN İNNALLAHE MEASSABİRİN
  NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN

  Üye No: 79255
  Mesaj Sayısı: 213
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 42
  Yer: kırıkkale

  Cevap: kader nedir.?


  yani içtiğimiz bir damla suda dahil aldığımız her nefesi allah yazdı anlamına geliyor arkadaşlar yanılıyor yada hatalı bir kelime kullanıyorsam önce rabbim affetsin inşallah sizde mazur görün çözemedim hala çeşit çeşit insan var mesla şöyle sorayım kafirler kaderlerinimi yaşıyor allah onlara kafir ol dedi onlarda kafirmi oldu yada bir insan içki içti bunu rabbimmi yazdı.? hayır ve şer allah'tandır denir şer nedir kader nedir bu konulara takılıp kaldım ama doyurucu cevap alamadım özür dilerim açarsanız sevinirim selam ve dua ile..


 6. 5
  VanLi* Üye
  VanLi*
  Üye

  Üye No: 74830
  Mesaj Sayısı: 821
  Tecrübe Puanı: 11
  Yer: Van Erciş

  Yaratanın, yarattığının yapacağı şeyleri önceden bilmesidir.


 7. 6
  ********** Misafir
  Misafir

  Allahu teala kaderi insanlara yazmıştır ancak bunu değiştirmek bizim elimizdedir örneğin içki içen bir kişi içmek ya da içmemek konusunda kararı kendi verir kötülük yapmak yerine iyilik yapmayıda seçebilir tek fark Allah ın bunu daha önceden bilmesidir .yani Allah kaderi yazar ama kimsenin kaderini kötü yazmaz bunu kötüye çeviren bizleriz


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  şimdi sorun şurada ben kader konusunda bir şeyi anlamadım Allah insanları yazılı bir kader üzerine dünyaya gönderdi şimdi yazılı yani belirlenmiş olan kaderin sonucunda insanlar ya cehenneme ya da cennete gidilecekler peki sonucu bilen birisi varsa neden sonucunu bildiği şekilde insanları dünyaya gönderiyor. Sonuçta insanların yerleri daha spermlerken bile biliniyor ne yapacakları ne olacakları ve sonları her şey bilen ve yaratan Allah'ın elinde ama o zaman neden geldik ?


 9. 8
  mikaela Üye
  mikaela
  Üye

  Üye No: 121729
  Mesaj Sayısı: 90
  Tecrübe Puanı: 1

  Allah şahitli iş yapmayı sever çünkü, şu an bile bazı insanlar -Allah kafasına göre kader yazdı sonra bizi sorumlu tutuyor- diyebilecek kadar nankörlüğe gittikleri için Rabbimiz bizzat sınav yerinde, yüz binlerce meleğin şahitliğinde yaşayarak ve görerek bizi kendi aklımızın ve fiillerimizin yönetimi altında bir sınava tabii tutuyor ki insan daha sonra inkar etmesin. Buna rağmen insanlar derler ki, Rabbimiz bize bir şans daha ver ki dünyada daha iyi işler yapalım... ama bunu söylerken dahi her şeyi Allahın ezelden bildiğini bilmezler mi? Allah her şeyi bilir, kitaplarla yol gösterir, kuluna inanç için çeşitli kapılar açar ve bağışlamak içinse İslamın rahmet dolu imtihan kurallarından(bir tevbenin binlerce günahı temizleyebilmesi gibi) ve rahmetinden insana gösterir ama insan buna rağmen verdiği sınavda başarısız olmakta ısrar eder ise bu elbette ki ebedi deftere bir başarısızlık ve inkar olarak yazılacaktır. Lakin Allah yine de kullarına karşı pek sevgi dolu, merhametli ve bağışlayıcıdır ve hesap gününde de bize karşı merhametli olmasını temenni ediyorum. İyi günler..


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Biri Allah rızası için bu ömür ve veya kader değişir mi konusunu anlatabilir mi? Yemin ederim kafam KARIŞTI. Tüm siteleri okudum, kaç kez okudum yine anlamıyorum.


  1. Şimdi kader, Allahın her şeyi bilmesidir demek.
  Ve Allah ezelden beri var o zaman kader değilmesi diye bir şey mümkün değil dimi?

  2. Ömür ise biz insanların hayatımızda yaşadığımız şeyler. Ama Allah bunu daha önce yazdığın için (alın yazısı) o zaman bu değişmez olmuyor mu cevabı? Ama kuranda bir ayet var, Âlimler, "Allah, dilediğini siler, dilediğini bırakır. (Bütün) kitapların anası, O'nun yanındadır" (er-Ra'd, 13/39). O zaman mutlaka değişebilen bir şey var. Ama bu ne? Yani ne değişebilir onu anlamıyorum. Ömür mü değişebilir? Değişebilirse nasıl? Ve iki çeşit kader var diye okudum ama hiçbir şey anlamadım. O kadar zor türkçeyle yazmışlarki, hiç türkçesi çk iyi olanları düşünmemişler mi acaba? Kaç kez okudum yine anlamadım..


  O ayet ve Allah'ın her şeyi bilmesi ve alın yazısı arasında sıkışıp kaldım öyle... lütfen biri kolay kelimelerle anlatabilir mi? Ve mesela örnekle.. gerçekten ne yapacağımı şaşırdım. Kafamı duvarlara çarpmak istiyorum resmen..


 11. 10
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 638
  Tecrübe Puanı: 7

  Allah avc değişmeyecek olanı da bilir, değişecek olanı da bilir. daha doğrusu değişmek nedir. bu insanın kendi kendine düşünerek karıştırdığı bir mevzu. diyelim ki masanın üzerinde bir bardak çay var, bir bardak da su var. çayı içersem çayı içmiş olurum suyu içersem suyu içmiş olurum, bu değişme olayı ne ? paralel evren gibi bir şey mi ? kafayı yorma, çayı içersen çayı içersin suyu içersen suyu içersin. olmayanı, bilmediğini düşünmek akıl mı mantık mı, ney yani.


+ Yorum Gönder