Zina affedilir mi ? 5 üzerinden 4.12 | Toplam : 122 kişi
 1. 1
  aras36 Üye
  aras36
  Üye

  Üye No: 88423
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Zina affedilir mi ?


  ZİNA AFFEDİLİR Mİ ?
  Zina yapan insanı rabbim nasıl affeder ? Ne yapması gerekir ? Gerçekten rabbim bağışlar mı ? Şüphesiz rabbim bağışlayan ve esirgeyendir ama zina büyük günahlardan olduğu için affedilme olasılığı ne kadar ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  m.deniz Üye
  m.deniz
  Üye

  Üye No: 83734
  Mesaj Sayısı: 557
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 29
  Yer: .......

  Cevap: Zina affedilir mi ?


  Zinanın cezası
  Zina bütün semavî dinlerde haram kılınmış ve çok kötü bir fiil olarak kabul edilmiştir. İslâm'da zina büyük günahlardan olup, ırz, namus ve neseplere yönelik olduğu için, cezası da hadlerin en şiddetlisidir.
  Zinanın cezası, fiili işleyenin evli veya bekâr oluşuna, İslâmî emir ve yasaklarla yükümlü bulunup bulunmamasına göre kısımlara ayrılır. Dayak, taşla öldürme, sürgün ve İslâm devleti'nin koyacağı ta'zir cezası bunlar arasındadır.
  Yüz Değnek Cezası
  Bekâr erkekle bekâr kadının zina etmesi halinde, ceza her birine yüz değnek vurulmasıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur: "Zina eden kadın ve erkekten her birine yüz değnek vurun" (en-Nûr, 34/2).


  Resulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Zinanın hükmünü benden öğrenin. Allah o kadınlara bir çıkar yol gösterdi. Bekârla bekâr zina ederse yüz değnek ve bir yıl sürgün; evli ile evliye yüz değnek ve recm vardır" (İbn Mâce, Hudûd, 7; Müslim, Hudûd, 12).
  Ancak bu uygulama Nûr Suresi'nin inmesinden önceye aittir. Bu sure inince bekârlar için yalnız değnek, evli olanlar için sünnetle recm cezası belirlenmiştir (es-Serahsî, el-Mebsût, Beyrut 1398/ 1978, IX, 36 vd.).

  Recm Cezası
  Hz. Peygamber'in evli olarak zina edene recm cezası uyguladığı, tevatüre ulaşan hadislerle sabittir. Temelde kıyasa göre evlilere de yüz değnek (celde) cezası uygulanması gerekirken, bu konudaki hadislerle amel edilerek recm cezası öngörülmüştür.

  (zinayı yapan kadın veya erkek durumu değiştirmez)


 3. 3
  klav Üye
  klav
  Üye

  Üye No: 28817
  Mesaj Sayısı: 526
  Tecrübe Puanı: 7


  zina günahı affedilir mi

  Zinanın hükmü İslam Dininde açıktır. Suçunu Hakim'in huzurunda dört defa ayrı ayrı itiraf ederek cezanın verilmesini isteyen veya dört şahidi bulunan birisi hakkında karar verilir. Şayet bu insan evli ise recm cezası, yoksa bekar bir insan için verilecek karar recm değildir, yüz değnek sopa vurulur.

  Fakat suçunu itiraf etmeyen veya yaptığı bu fiili kimse görüp şikayet etmemiş ise bu insanın yapacağı tek şey günahından dolayı pişmanlık gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir.

  Ayrıca böyle bir suç işleyen kimse suçunu itiraf etse bile şu anda bunun cezasını uygulayacak bir merci yoktur.Geriye iki şey kalıyor. Biri kul hakkıdır. Varsa helalleşmek gerekir. Diğeri de Allah hakkı için tövbe, istiğfar etmek ve bir daha o günaha girmemektir.

  İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratılmıştır. Onun için zaman zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor. Bu konuda Kur’anı Kerim de, “Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar.(Nisa Süresi,48;116)” buyurarak hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir.

  Kitaplarımız da canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir. Nitekim Allah’u Teala, “Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim Suresi,8) buyurarak yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder. Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir:

  1-Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.
  2-Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.
  3-Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde olmak.
  4-Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek.

  Bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuş. Nasuh tövbe şudur:
  -Günahlara pişmanlık.
  -Farz ibadetleri yapmak.
  -Zulüm ve düşmanlık yapmamak.
  -Kırgın ve küskünlerle barışmak.
  -Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek.

  İnşallah bu şartları yerine getirirsek Allah’ın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitli oluruz.

  Ancak insan her zaman korku ve ümit içerisinde olmalı. Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz. Ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz. Ben çok iyiyim, bu işi hallettim demek ne kadar yanlışsa; ben bittim, beni Allah kabul etmez demek de o kadar yanlıştır. Ayrıca, suçunu anlayıp tövbe edip, Allah’a sığınmak da büyük bir ibadettir.


 4. Reklam

 5. 4
  aras36 Üye
  aras36
  Üye

  Üye No: 88423
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Zina affedilir mi ?


  Allah razı olsun yazıklarınız için ama helalleşmek için nasıl insan eşine ben seni başka bi insanla birlikte olarak aldattım hakkını helal et diyebilir hangi kadın yada erkek bunu affedip hakkını helal edebilir ve aynı nikah altında bulunur Başka bi yolla helallik istense ve oda helallik verse kabul olur mu ?


 6. 5
  islamyolu Emekli
  islamyolu
  Emekli

  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,397
  Tecrübe Puanı: 0

  Alıntı
  Allah razı olsun yazıklarınız için ama helalleşmek için nasıl insan eşine ben seni başka bi insanla birlikte olarak aldattım hakkını helal et diyebilir hangi kadın yada erkek bunu affedip hakkını helal edebilir ve aynı nikah altında bulunur :( Başka bi yolla helallik istense ve oda helallik verse kabul olur mu ?
  Kardeşim zina gibi yapılan suçları Dışarı vurmayacaksın.. Allah ile kul arasında kalacak. Allah affeder kul Affetmez. Şeriat kanunlarına göre. zina yapan erkek veya kadın Evli ise recm vardır. M. Deniz arkadaş çok güzel bir şekilde anlatmış.. hatta hadisi şeriflerde Bir kadın zina yapıp Rasullullahın(SAV) yanına gelince. ben zina yaptım diyor. Peygamber efendimizde gönderiyor sen yapmazsın diyip. yani orda demek istedigi. bu konuyu açma. Allahtan Affını dile. Ama Kadın temizlenmek istedigi için. hamile olarak geliyor. sonra git çocugu dogur öyle gel diyor. çocuk doguyor. sonra çocugu emzir öyle gel. emzirmeyide halledince. Daha Peygamber efendimiz (SAV) recm yapmaya mecbur kalıyor.

  buradada anlaşılacagı gibi. kalsın senin içinde hiç bir arkadaşınada söyleme. kimseyede bildirme. Allahtan Affını dile Allah inşallah Affeder.. 7. 6
  aras36 Üye
  aras36
  Üye

  Üye No: 88423
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Allah sizden de razı olsun demek istediğim helalik eşden nasıl ona anlatmadan alınır normal bi helalikte helal ediyo buda ona girer mi ?


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Zina olsun veya başka bir günah olsun onu açıklamamak ve bundan tövbe etmek gerekir. Eşine bu konuyu açmamalıdır. Kendisininde eşininde rabbi olan Allah'a sağlam bir tövbe ile dönüş yapmalıdır.


 9. 8
  Çağatay Misafir
  Misafir

  bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. gecenin bu yarısında çok iyi şekilde aydınlandım. Ama ben başka cinsle değil, tv ya da internet üzerinden bu günahları işledim.. film vb...

  ALLAH CC günahlarımızı affetsin...


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  abi ben küçükken erkekle zina ertim ama şimdi çok pişmanım vicdanım sızlıyor sürekli ağladığım üzüldüğüm oluyor birdaha yapmamak için yemin ettim ama çok rahatsız oluyorum rahatlamak için ne yapmalıyım


 11. 10
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Bu sizin için en güzel tövbedir. Çünkü tövbe demek pişmanlık demektir. Pişman olmak, uzak durmak ve kesinlikle tekrar etmemekle tövbe etmiş olursunuz. Allah'a dua edin.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Slm arkadaşlar bende de aynı durum var namz kılıyorum ama biri bana musalat olmuş bu defa tamm diyorum birdaha yapmayacağım diyorum 10 hün geçiyor yine aynı durumla karşılaşıyorum ve birini öldürmüş gibi pişman oluyorum kendime beddua ediyorum bekarım o da bekar lütfen yargılamadan biri aydınlatsın Allah hepinizden razı olsun


 13. 12
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Bu konuda Allah'tan korkmalısın. Allah'ın hesabı ve azabı çok şiddetlidir. Nefsini dizginle tövbe et ve hemen ilk fırsatta evlen. Allah katında en büyük günahlardan bir tanesi zinadır.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben evliyim fakat su face de cok cirkin seyler gordum ve zina oldu .. ben cok kucuk yastan beri kuran okur namaz kilarım hatta umrede nasip oldu vd annem ben dogdugumdan beri bana ilenip beddua ediyor.

  Tevbe ettim cok pismanim ama vijdanim rahat vermiyor kuran kursu ogretmeni olmak uzun yilladir gonullu yapiyorum ilahiyat ogrencisiyim ..ve simdi hayalime kavusmaya yuzum yok kimseye anlatmadim ama vijdanim rahat vermiyor ...yardim edin ne yapmliyim Allah razi olsun simdiden dua ile.


 15. 14
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Değerli kardeşim. Allah'a şükret ki hatanın farkındasın ama buna rağmen devam edersen belkide günahın kat kat daha büyük olabilir. Tövbe etmelisin ve ilk fırsatta evlenmelisin. Samimiyetle pişman olanları Allah affeder ama seninde gayret etmen ve nefisini ıslah etmek için gayret etmen gerekir.


+ Yorum Gönder
Git 124 Son