Zina hakkında merka ettigim bir soru? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  ordeall Emekli
  ordeall
  Emekli

  Üye No: 66427
  Mesaj Sayısı: 434
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 27

  Zina hakkında merka ettigim bir soru?


  bi yerde okumuştum bekar ile bekar zina ettigi zaman 40 sopa mı 100 sopa mı ne vuruluyormuş eger karşı taraf evli ise onun cezasıda ölümmüş bunun dogrulugu nedir birde evli biriyle zina eden bir kimse tevbe etsede kabul olmuyor mu bu konuda merakımı gidermek istedim yaptıgımdan yada yapacagımdan değil yanlış anlaşılmasın sakın

  İlgili Yazılar

 2. 2
  tugcee Üye
  tugcee
  Üye

  Üye No: 84386
  Mesaj Sayısı: 84
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 31

  Cevap: Zina hakkında merka ettigim bir soru?


  yaptığın yada yapacağın bizi ilgilendirmiz kardesim o allahla kulun arasında bende böyle bir soru sormustum ercan kardesimiz 2 rekat namaz kılıp tövbe etmeli demisti allah affedicidir ancak bekarla evliyle yapılması bir fark doğururmu tam olarak bilmiyorum ama sanmıyorum sonuçta töğbe ediliyor önemli olanda netice değil midir.


 3. 3
  Ercan Üye
  Ercan
  Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 2,342
  Tecrübe Puanı: 25
  Yer: Gaziantep

  Cevap: Zina hakkında merka ettigim bir soru?


  Suçun küçüklüğü ve büyüklüğü, onun yaptığı maddî-manevî tahribatın durumuyla doğru orantılıdır. Bütün semavî dinlerde korunması gereken evrensel değerlerden biri de nesildir. Bir çocuğun gerçek kimliğini, aidiyetini tahrip eden zina, bu açıdan büyük günahlar arasında yerini almıştır.

  Ayrıca, suça tahrik edici sebeplerin varlığı, o suçun hafifletilmesine bir sebeptir. Bu açıdan bakıldığında, bekâr olan bir kimsenin zina suçu işlemesi, evli olan kimsenin bu işi yapmasından saha hafif sayılmıştır. İslam dini de bu hafifletici sebebi göz önünde bulundurarak evli olanın cezası ile bekâr olanın cezasını farklı mütalaa etmiştir. Zina yapan evli kimsenin cezası ölüm iken, bekâr olanın cezası, yüz değnektir.

  Bu açıklamalar ışığında denilebilir ki, evli biriyle beraber olmak, bekâr biriyle beraber olmaktan çok daha çirkin, daha veballi ve daha büyük bir suçtur. Çünkü burada evli olanın ailesinin huzurunun bozulması, belki de dağılması söz konusudur. Eşinin hakkı açısından da ayrı bir vebaldir.

  Sorumluluk ise, birlikte olan erkekle kadın arasında paylaşılacaktır. Bu işi ilk başlatmak isteyenin suçu bu açıdan daha fazla olabilir, fakat sonuçta her iki tarafın isteğiyle bu suç işlendiğine göre, ikisi de ortaktır. İslam'da, -evli veya bekâr olarak statüleri aynı olduğu takdirde- erkekle kadın için, zina suçundan dolayı tatbik edilen cezanın aynı olması, her iki tarafın da suçta eşit derecede ortak olduğunu göstermektedir. Şu var ki, bu ortamı ilk hazırlayanın ayrıca vebali vardır.

  Kur'an-ı Kerim, böyle bir ortamın yanından geçmenin bile büyük bir tehlike arz edeceğini ifade buyurmuştur:
  "Sakın zinaya yaklaşmayın, çünkü o çirkin bir hayasızlık, bir fahişeliktir ve çok onursuz bir yoldur." (İsra, 17/32) 4. Reklam

 5. 4
  ordeall Emekli
  ordeall
  Emekli

  Üye No: 66427
  Mesaj Sayısı: 434
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 27

  Cevap: Zina hakkında merka ettigim bir soru?


  Herkes kendinden sorumludur.Tövbe nasıl edilir biliyorum evli ile bekar arasında fark varmış evli ise cezası ölümdür yazıyordu burda namus cinayetleride buna göremi hüküm giyiyor oda ayrı mesele


 6. 5
  tugcee Üye
  tugcee
  Üye

  Üye No: 84386
  Mesaj Sayısı: 84
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 31

  islamda böyle bir sey oldugunu zannetmiyorum aynı günahta ısrar edilmedikce bütün tövbeler kabul olur (insallah) diye biliyorum töre daha mantığa yatkın geldi ama bende merak ettim simdi bilen bir arkadasımızdan cevap gelir insallah


 7. 6
  Ercan Üye
  Ercan
  Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 2,342
  Tecrübe Puanı: 25
  Yer: Gaziantep

  Namus cinayetlerini recm ile karıştırmamak gerekir.
  Namus cinayetleri sorgusuz sualsiz bilinçsiz yapılmaktadır.
  Recm nasıl yapılır?

  Gamid kabilsine mensup bir kadın gelip şöyle dedi: ‘Ey Allah’ın Resulu! Ben zina yaptım. Beni temizle!’ Onu geri çevirdi, ertesi gün gelip şöyle dedi: ‘Ey Allah’ın Resûlü! Beni neden geri çeviriyorsun? Kim bilir belki beni Mâiz’i reddettiğin gibi reddip geri çevireceksin. Ama ben gebeyim.’

  ‘Öyleyse şimdi git de doğurduğun zaman gelirsin’ buyurdu.

  Kadın geri gitti. Aradan epey zaman geçtikten sonra doğurdu, çocuğunu bir beze sarıp getirdi ve ‘işte doğurdum’ dedi.

  ‘Haydi git, emzir, onu sütten kestiğin zaman gelirsin’ buyurdu.

  Gitti,emzirdi, aradan hayli zaman geçti, onu sütten kesti, eline ekmek parçası verip getirdi ve: ‘İşte ey Allah’ın Peygamberi! Onu sütten kestim, yemek yiyecek hale geldi’ dedi. Bunun üzerine çocuğunu alıp Müslümanlardan bir adama verdi. Sonra göğsüne kadar çukur kazılmasını ve recm edilmesini emretti. Halid b. el- Velid gelip bir taş attı, sıçrayan kan yüzüne gelince, kadına sövdü. Peygamber sallallahü aleyhi ve selem bunu duydu ve şöyle buyurdu: ‘Yavaş ol Hâlid! Canım elinde olan Allah’a yemin ederim ki, o öyle bir tevbe etti ki, hilekâr öşürcü bu tevbeyi yapsa Allah onu bile affeder.’ Sonra emretti, namazı kılınıp defnedildi.”
 8. 7
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,537
  Tecrübe Puanı: 41

  Zina bütün semavî dinlerde haram kılınmış ve çok kötü bir fiil olarak kabul edilmiştir. İslâm'da zina büyük günahlardan olup, ırz, namus ve neseplere yönelik olduğu için, cezası da hadlerin en şiddetlisidir.
  Zinanın cezası, fiili işleyenin evli veya bekâr oluşuna, İslâmî emir ve yasaklarla yükümlü bulunup bulunmamasına göre kısımlara ayrılır. Dayak, taşla öldürme, sürgün ve İslâm devleti'nin koyacağı ta'zir cezası bunlar arasındadır.
  Yüz Değnek Cezası
  Bekâr erkekle bekâr kadının zina etmesi halinde, ceza her birine yüz değnek vurulmasıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur: "Zina eden kadın ve erkekten her birine yüz değnek vurun" (en-Nûr, 34/2).


  Resulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Zinanın hükmünü benden öğrenin. Allah o kadınlara bir çıkar yol gösterdi. Bekârla bekâr zina ederse yüz değnek ve bir yıl sürgün; evli ile evliye yüz değnek ve recm vardır" (İbn Mâce, Hudûd, 7; Müslim, Hudûd, 12).
  Ancak bu uygulama Nûr Suresi'nin inmesinden önceye aittir. Bu sure inince bekârlar için yalnız değnek, evli olanlar için sünnetle recm cezası belirlenmiştir (es-Serahsî, el-Mebsût, Beyrut 1398/ 1978, IX, 36 vd.).

  Recm Cezası
  Hz. Peygamber'in evli olarak zina edene recm cezası uyguladığı, tevatüre ulaşan hadislerle sabittir. Temelde kıyasa göre evlilere de yüz değnek (celde) cezası uygulanması gerekirken, bu konudaki hadislerle amel edilerek recm cezası öngörülmüştür.

  (zinayı yapan kadın veya erkek durumu değiştirmez)
 9. 8
  tugcee Üye
  tugcee
  Üye

  Üye No: 84386
  Mesaj Sayısı: 84
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 31

  kendisi bekar olup evli biriyle zina yapan kadın/erkek içinde aynı sekilde mi yoksa sadece evli taraf icin mi


 10. 9
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,537
  Tecrübe Puanı: 41

  Alıntı
  kendisi bekar olup evli biriyle zina yapan kadın/erkek içinde aynı sekilde mi yoksa sadece evli taraf icin mi
  Sadece evli taraf recm cezasına tabii tutulur. Bekar olan 100 değnek. Ama ahh şeriat ahh şeriat diyoruz...


+ Yorum Gönder