Mezhepler Arasındakı Namaz ve Sünnet Farklılıgı 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  gnkr Üye
  gnkr
  Üye

  Üye No: 87941
  Mesaj Sayısı: 25
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 40

  Mezhepler Arasındakı Namaz ve Sünnet Farklılıgı


  Selamun Aleykum

  dört hak mezhep'de Allah'ın birliğine ve Peygamber Efendimize tabii olmalarına karsın namaz kılınıs ve sünnetlerinde farklılıklar mevcut.

  Sünnet ( Şafii ve Hanefi ) adetlerinde ki farklılık nedendir detaylı bilgi verilmesi rica olunur.

  Şimdiden Allah razı olsun.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ufkuaçık Üye
  Ufkuaçık
  Üye

  Üye No: 35628
  Mesaj Sayısı: 539
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 59

  Cevap: Mezhepler Arasındakı Namaz ve Sünnet Farklılıgı


  MEZHEPLER Peygamberimiz (S.A.V.) hayatta iken herhangi bir mezhebe ve müctehide ihtiyaç duyulmuyordu. Çünkü peygamberimiz dogrudan meseleleri ve ilgili hükümleri asil kaynagindan, yani VAHY'den aliyordu. Dünya islerinde Peygamberimizin (S.A.V.) bazen kendi görüsünü ortaya koydugu vakidir. Yani bazi hususlarda kendileri içtihad ederlerdi. Ancak dini konularda buna gerek duyulmaz, Cebrail'in vahiy indirmesi beklenirdi.
  Ashab devrinde de içtihada gerek görülmedigi gibi, mezheblere lüzum hissedilmemistir. Ashab'dan biri karsisina çikan bir mesele hakkinda kendinde bir çözüm bulamadiginda, onu arkadaslarina sorar, dogruyu ögrenip öylece cevap verir veya meseleyi çözerdi. Ancak
  Ashab-i Kiram fethedilen Islam ülkelerine dagilip her biri gittigi ülkede Islami yayarken ancak kendi bildiklerini ögretebildi. Zamanla Islam Devletinin sinirlari genislemis, ashab azalmis ve yeni yeni meseleler ortaya çikmis, böylece farkli görüsler ortaya çikmaya baslamistir.
  Tabii'nin devrine gelindiginde ise meselenin önemi kavranmis ve ümmeti dinin kaynaginda birlestirip Vahdet'i saglamak için Peygamberimiz (S.A.V.)'in hadislerini
  toplama, tasnif, tahlil, birbirleriyle ve Kur'an ile karsilastirmak süretiyle hüküm çikarma çalismalarina girisilmistir.
  Iste atilan bu ilk adimla birlikte ilim adamlari kollarini sivayarak ise koyulmustur. Ancak kendine güvenen ilim adamlari bu ise koyulurken "biz bir mezhep kuruyoruz, siz de bize uyacaksiniz" diye bir fikir, bir öneri ortaya atmak söyle dursun böyle birsey hatirlarindan bile geçmemistir. Su da unutulmamalidir ki, mezhepler arasindaki görüs ayriliklari teferruat meselelerde olup, dinin zaruri hükümlerinde ve te'vili mümkün olmayan "muhkemat"ta bütün hak mezheb alimleri ittifak içindedirler.


  Mezhepler arasindaki farkliligin sebepleri nelerdir?


  Sadece fer-i meselelerde olan farkliligin bazi sebeplerini su sekilde siralamak mümkündür:
  A. Ayetlerden kaynaklanan farkliliklar:


  • Bazi ayetlerde kelimelerin mecazi veya hakiki manada kullanilip kullanilmadiginin farkli anlasilmasi
  • Bir kelimenin birden fazla manaya gelmesi
  • Ayette bir tahsisin olmamasi. Yani yapilacak ise bir sinirlamanin getirilmemesi
  • Emir ve nehiy ifadelerinin gerçek manada kullanilip kullanilmadigi hususu
  • Ayetlerdeki meselelerin net bir sekilde ortaya konmamasinin hikmeti kullarin akillarini kullanmaya tesvik için olabilecegi gibi Rabbimizin kullarina karsi kesin ve zorlayici bir çizgi çizmek yerine biraz esneklik birakmak suretiyle rahmet ve merhametli olusu da olabilir.

  B. Hadislerden kaynaklanan farkliliklar:


  • Lügatten kaynaklanan farkli anlayislar. Arapça'nin çok ince bir lisan olmasi hasebiyle bir kelimenin bir harekesi manayi degistirir. Bir hadis birkaç okuyus sekliyle rivayet edildiginde imamlarin bunlardan birini tercih etmesi farka yol açar.
  • Mana ile rivayet caiz oldugu için bazi hadisler tami tamina Peygamberimizin agzindan çiktigi sekliyle degil de mana ile rivayet edilmistir. Ancak ravilerin ayni manaya geldigi düsüncesiyle önem vermedigi bir kelime bazan ayni hadisten farkli hükümlerin çikmasina sebep olmustur.
  • Imamlarin hadisleri anlamada birbirinden farkli olmasi. Bu, ya hadisin çok manaya gelmesinden ya da imamlarin anlayis seviyesinin farkliligindan kaynaklanir.
  • Ayni meselede farkli iki hadisin bulunmasi ve imamlarin bunlari degerlendirerek bir hüküm çikarmasi
  • Imamlarin hadis bilgisinin farkli farkli olusu
  • Peygamberimizin davranislarinin farkli anlasilmasi
  • Hadiste kastedilen mananin anlasilmamasi
  • Hadisin sahihligini tesbitteki metotlarin farkli olusu ve zayif hadisle amel edilip edilemeyecegi konusundaki görüs ayriliklari
  • Bunlarin yaninda örf ve adetin fetvalarin verilisindeki tesiri, sahabe sözlerine itibar edip etmeme ve degi$ik fetva metodlari farkli görüslerin olusmasina neden olmustur.

 3. 3
  gnkr Üye
  gnkr
  Üye

  Üye No: 87941
  Mesaj Sayısı: 25
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 40

  Cevap: Mezhepler Arasındakı Namaz ve Sünnet Farklılıgı


  Verdigin bilgiler icin allah razi olsun.
  Ama ben daha cok sunnet adetlerindeki farklilik

  Ornek verirsek safilerde ikindi namazinin sunnetlerini kilmazkoen hanefiler ise kiliyor
  bu diger namazlardada buna benzer farkliliklar mevcut ben daha cok bunlarin sebebini ogrenmek istiyorum


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Mezhepler Arasındakı Namaz ve Sünnet Farklılıgı


  Aslinda safilerde sünnet ikindi namazında kılınımiyor birşey yok, bu hiç bir yere yazılmamış. Bende safi yim ve sünneti kilmaya çalışırım. Her duydunuzu lütfen inanmayin. - bu kulak bilgisi olur. - İnan kitap*açın ve okuyun. Ondan sonra niye bazen safiler ikindi namazı kılıyor yada kilmiyorlar anlarsınız. Bilgi yüzünden. Bilseler önceden tek savaşda kilinmadi diye, belki bugün kilarlardi. Onlar savaş da degler. Ama ginede düşünleri farz değil. Bide ilginç olan niye tek ikindi namazında, bunun nedeni yok. Eğer fark varsa o zaman ab test ne zaman alınır. Ve niyet konusunda. Çünkü burda bilgi herkes değişik anladı.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Safiyim ben 29 yasindayim yaklasik 9 aydir namaz kiliyorum bu sekilde
  Sabah 2 sunnet 2 farz
  Oglen 4 sunnet 2 farz
  İjindi 4 sunnet 2 farz
  Ajsam 3 farz 2 sunnet
  Yatsi 4 sunnet 2 farz
  Simdi bu yasima kadar sadece 9 ay bu sekikde kildim dogrumu yanlismi yardimci olun allah rizasi icin dogru degikse sabh oglen ikindi aksam ve yatsi kacar rekat ne diye kilmaliyim. Simdi den tesekkurler


 7. 6
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 6,065
  Tecrübe Puanı: 65
  Yer: minallah-ilelllah

  Farz ve sünnet olan namaz vakitleri
  Sabah namazı 2 sünnet 2 farz
  Öğle namazı 4 rekat sünnet 4 rekat farz sonra 2 sünnet
  Ikindi namazı 4 rekat sünnet 4 farz
  Akşam namazı 3 rekat farz 2 rekat sünnet
  Yatsı namazı 4 rekat sünnet 4 rekat farz 2 rekat son sünnet


 8. 7
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,900
  Tecrübe Puanı: 102

  Alıntı
  Simdi bu yasima kadar sadece 9 ay bu sekikde kildim dogrumu yanlismi yardimci olun allah rizasi icin dogru degikse sabh oglen ikindi aksam ve yatsi kacar rekat ne diye kilmaliyim. Simdi den tesekkurler
  Kardeş sen bir ilmihal okumadan asla doğru kılamazsın. Diyanet islam ilmihalini al oku doğrusunu öğrenn ve sünnet yerine hep geçmiş borç kaza kıl


+ Yorum Gönder