İnternetten film izlemek kul hakkına girer mi? 5 üzerinden 4.13 | Toplam : 15 kişi
 1. 1
  yasemin1 Üye
  yasemin1
  Üye

  Üye No: 93835
  Mesaj Sayısı: 23
  Tecrübe Puanı: 1

  İnternetten film izlemek kul hakkına girer mi?


  Selamünaleyküm,

  İnternetten film izlemek kul hakkına girer mi? Korsancılığın kul hakkına girdiğini biliyorum ama internetten film izleme konusunda emin değilim. Sinemada olan filmi veya DVD'si çıkmadan izlemiyorum, ancak onlar çıktığında veya eskidiğinde filmi izliyorum. Bir sakıncası var mıdır ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,312
  Tecrübe Puanı: 71

  Cevap: İnternetten film izlemek kul hakkına girer mi?


  Alıntı
  Selamünaleyküm,

  İnternetten film izlemek kul hakkına girer mi? Korsancılığın kul hakkına girdiğini biliyorum ama internetten film izleme konusunda emin değilim. Sinemada olan filmi veya DVD'si çıkmadan izlemiyorum, ancak onlar çıktığında veya eskidiğinde filmi izliyorum. Bir sakıncası var mıdır ?

  Ve aleykumesselam ve rahmetullah Teyp, video kasetlerinin, mp3 ve cd'lerin de telif hakkı vardır. Bunlarda eser olduklarına göre, eser olmaları bakımından bunlar için de telif hakkı vardır.

  Ancak ticaret kastı olmaksızın tek bir kaset, video, cd veya vcd çekimi söz konusuysa, iş değişir. Örfen buna bir şey denmez.

  Ticaret yapmak maksadıyla külliyetli bir miktarda çoğaltma olmuşsa telif ücreti ödemeye tabi olur.

  Ticaret kastı olmaksızın bir tane kopyalamak dinen haram değildir. Ancak kanunlarına göre yasaklanmışsa kanunlara uymak gerekir. Bu sebebten tavsiye etmiyoruz. Korsan video ve cd'lerin de telif hakkı olduğunu, bunun ticaretini yapan insanların bunun telif ücretini ödemesi gerektiğini ve aksi halde bunun ticaretini yapan şahsın mesul olduğunu ifade edelim. Ancak ticaret kastı olmaksızın bir tek cd çoğaltan kişi bundan mesul olmaz. Çünkü malın ticaretini yapmamaktadır.

  Ayrıca çalıntı malı almakla bu aynı değildir. Mesela, birisi bir kitabı çalıp satması başkadır. O kitaptaki bilgileri satın aldığı bir kağıda yazıp satması başkadır. Siz o çalıntı mala değil kişinin kendi parası ile aldığı kağıda para vermektesiniz.
  Ayrıca devletin yasakladığı her şey haram olmayacağı gibi, yasaklamadığı her şey de helal olmaz.

  Zaten bu tür konular suistimale açık olduğu için, korsan cd'lerin alınmasını tavsiye etmiyoruz.

  Telîf, her hangi bir yazarın kendi görüşlerini yazmak veya başkalarından iktibaslar etmek ve kendinden de bir şeyler eklemek suretiyle bir eser meydana getirmesidir. Burada eserden kastettiğimiz, uzun veya kısa, geniş ya da dar hacimli bir metin veya ibaredir.

  Tercüme ise, herhangi bir eseri bir lisandan başka bir lisana çevirmek, aktarmak mânâlarına gelmektedir. Tercüme edilen eserde, sadece lafız mütercime mânâ ise müellifine (yazarına) aittir. Telif edilen eserdeyse, lafız ve mânâ müellife aittir, ancak müellif eserini meydana getirirken başka kimselerin eserlerinden iktibaslar etmek yoluyla yararlanmış da olabilir.

  İslâm hukukuna göre alışverişin rükünleri beştir:

  1) Bayi, yani satıcı,

  2) Müşteri, yani alıcı,

  3) Müsmen, yani satılık mal,

  4) Semen, yani satılan malın bedeli,

  5) Sîga, yani îcâb ve kabul.

  Bu beş rüknün veya bunlardan birkaçının ya da birinin eksik olması halinde yapılan bir alışveriş, İslâm hukukuna göre sahih değildir. Bu rükünlerden her birinin de kendine has birtakım şartları vardır. Burada bu şartları tek tek açıklamaya kalkışacak olursak söz çok uzar.

  Bunun için sadece sorunuzu gayet yakından ilgilendiren üçüncü rüknün, yani müsmen dediğimiz satılık malın üzerinde birazcık durmak istiyorum. Satılık mal demek, Hanefi fıkhına göre elle tutulan, gözle görülen yararlı bir meta demektir. Şayet bir şey elle tutulup gözle görülmüyorsa, faydalı da değilse fıkhen buna mal denilmez. Ed-Durru'l-Muntekâ, İbnu Abidîn ve diğer Hanefi fıkıh kitaplarının tümü bunu böylece ifâde etmektedirler.

  Şuf'a hakkı bunlardan birisidir. Meselâ, birinin bir arsada sizinle ortaklığı veya komşuluğu vardır, sizin kendi hissenizi ya da arsanızı satmaya kalkışmanız halinde o ortağınızın veya komşunuzun müdahale edip sattığınız arsanın bedelini vererek onu satın alma hakkı vardır ki buna şuf'a hakkı denir. İslâm'a göre şuf'a hakkı satılamaz.

  Yani şuf'a hakkına sahip olan bir kimse, bu hakkını bir başkasına satamaz. Çünkü hukuku mücerrededendir, elle tutulup gözle görülmeyen bir haktır. İşte telif hakkı da bu kabil haklardandır. Elle tutulup gözle görülmeyen bir haktır. Bir kitap, satılabilir. Ben başkasının yazdığı bir kitabı veya kendi yazdığım bir kitabı, elle yazmak suretiyle kopye etsem, istinsah etsem; o kopyeyi, o nüshayı başkasına satabilirim. Burada satış söz konusudur. Çünkü orada elle tutulan gözle görülen bir mal vardır. Ama telif hakkı dediğimiz şey, yukarıda tarifi geçen hukuku mücerrededendir ve onun satışı olamaz. Çünkü bu, mal tarifi içine giren bir şey değildir.

  Buna göre ben, elimde bulunan herhangi bir eserin fotokopisini çektirebilir veya tab ettirebilirim. Çünkü benim elimde bir kitap vardır ve ben o kitabın maliki olduğum için kendi malım olan bu kitabı istediğim usulle çoğaltıp satabilirim. Yalnız zamanın âlimleri malın tarifini genişleterek elle tutulmayan ve gözle görülmeyen şey faydalı olduktan sonra malın şümulüne almışlar, tercüme ve icad gibi şeylerin haklarının satışını caiz görüyorlar. Şafii kitapları da menfâati mal sayıyor.

  (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar I.)


 3. 3
  Beyzanur34 Üye
  Beyzanur34
  Üye

  Üye No: 94320
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 22

  Cevap: İnternetten film izlemek kul hakkına girer mi?


  Selamın Aleyküm internnetten fragman izlemek kull hakkına girer mi bide müzik indirmek girer mi kötü bi niyetle kullanmıycam dinlemek ve video falan yapıcamda lüfen cevap veririn.!!! ???


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: İnternetten film izlemek kul hakkına girer mi?


  Emek verilen üstünden gelir elde edilen müzik film oyun gibi şeylerin karşılığı verilmeden elde edilmesi kul hakkı olabilir.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamunaleyküm. Mesela herhangibir film vizyonda değil. Ama sonuçta o filmi telif hakkını alıp satan birçok yer var. Bizim oralardan o parayı vermeyip "ticaret maksadı" olmasızın indirmemiz veya internet üzerinden izlememiz kul hakkına girer mi , caiz midir?


 7. 6
  saim Üye
  saim
  Üye

  Üye No: 107524
  Mesaj Sayısı: 41
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: Gazze

  Simdı google play oyunu indirin diye oraya koymuş bu nasıl günah olur indirin izleyın dıye telif sahıbı koyuyor zaten onları


 8. 7
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,972
  Tecrübe Puanı: 79

  Ticari amaç olmadıktan sonra inşallah bir sorun olmaz


 9. 8
  abdullahbiri Üye
  abdullahbiri
  Üye

  Üye No: 35246
  Mesaj Sayısı: 136
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 32

  Alıntı
  Yabanci dizi izliyorum ama aradan 1 yil falan gectikten sonra internetten izliyorum cunku yabanci kanallar yok. bu kul hakkina girer mi ?
  Diziler televizyonda çıktıktan sonra zaten dizi sahipleri aynı gün internete koyuyor. Ya websitesine yada youtubeye koyuyorlar. Bu açıdan izleyebilirsin tabiki sakıncası yok.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Devletin bizlere verdigi tabletlerde sınırlamalar var biz bu sınırlamaları mecburiyet dogrultusunda kaldırırsak günaha girermiyiz kul hakkı olurmu


 11. 10
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Bu mecburiyet nedir ne olabilir bilmiyorum. Ama devletin sağladığı imkanları ancak sana tanıdığı imkanlar ve kurallar çerçevesinde kullanman caizdir.


 12. 11
  Acaba Misafir
  Misafir

  Selamünaleyküm
  soru biraz saçma olabilir ama cevaplarsanız sevinirim.
  Google playde ücretsiz olarak kullanıma sunulan yüksek boyutlu oyun/uygulamaları başka sitelerden indirip kullanmak doğrumudur?
  Ve ben şimdiye kadar bi kaç ücretli uygulamayı bedava kullanmıştım bu kul hakkına girermi.


 13. 12
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Bir program ücretli sunulmuşsa o şekilde alınmalıdır. Belli kurallar belirlenmişse aynı şekilde uyulmalıdır. Bir şeyin caiz olmaması için kul hakkı olması gerekmez.


 14. 13
  Çaylak2017 Üye
  Çaylak2017
  Üye

  Üye No: 112937
  Mesaj Sayısı: 133
  Tecrübe Puanı: 2

  Bu konu yıllardır benim kafamı epey kurcalıyor. Birçok farklı sorum var.

  1) Örneğin öğrenciler üniversitede çeşitli bilgisayar programları kullanmak ve öğrenmek durumundalar. (Gerçi artık ilkolula kadar indi) Fakat bunların her biri binlerce dolara varan fiyatlara satılıyor. Ticari amaç olmaksızın bunların kırılmış versiyonunu kullanmanın hükmü nedir?

  2) Yine sanayide ve grafik tasarımda (örneğin bir kaç kişinin çalıştığı bir KOBİ) kullanılması zorunlu hale gelmiş bilgisayar programları var. Bunların her biri binlerce dolara satılıyor ve ayrıca gereken plugin dediğimiz ek programcıklar asıl programdan daha pahalıya satılıabiliyor. "Serbest piyasadır; satıcı malına istediği fiyatı koyabilir" diyebilirsiniz ama tekel haline gelmiş firma ve programlar var; dolayısıyla fahiş fiyatlar koymakta bir sorun görmüyorlar; parası olan eli mahkum alıyor.

  3) Yabancı film ve dizi meraklıları örneğin ABD'de yayınlanan bir diziyi bir kaç saat sonra internetten indirip seyredebiliyor. Türkiye'de bir kanalda gösterilip gösterilmeyeceği meçhul; gösterilse de yayın tarihinin üzerinden bir ya da daha fazla yıl geçebiliyor. Eğlence bir zaruret değil; ama yine de bu çok sık yaşanan bir durum. Acaba günaha girer miyiz?

  4) Bilgisayar programı geliştiren, film, dizi, müzik üreten yabancı firmalar genellikle İslam Alemi'ne savaş açmış ülkelere mensup. Onlara vereceğimiz para İslam Alemi'ne gökten yağan bomba ve işgal olarak dönmeyecek mi? (Biraz zorlama bir soru olacak ama teorik olarak merak ediyorum) İnternetten para vermeden indireceğimiz, bu ülkelere ait içerik savaş ganimeti olarak kabul edilebilir mi?

  Allah'a (c.c.) emanet olun.


 15. 14
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,235
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Zaruri ihtiyacınız olan program ve videoları alma imkanınız varsa alın yoksa ticari amaç olmamak kaydıyla yararlanabilirsiniz.
  Fetva bana ait değil, evimde misafirdi bizzat Ali küçük hocaya sordum


+ Yorum Gönder
Git 12 Son