Kaza borcu varsa sünnetler ve nafileler kabul olunmaz peki bu ibadetin kendi cinsinden olan nafileler mi yoksa bütün nafileler mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  tolga87 Üye
  tolga87
  Üye

  Üye No: 94518
  Mesaj Sayısı: 31
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 32

  Kaza borcu varsa sünnetler ve nafileler kabul olunmaz peki bu ibadetin kendi cinsinden olan nafileler mi yoksa bütün nafileler mi?


  selamun aleyküm.Dinimizdeki kural şudur ki eğer bir insanın kaza borcu varsa sünnetleri ve nafileleri kabul olunmaz.peki bu ibadetin kendi cinsinden olan nafileler mi yoksa bütün nafileler mi örneğin benim hiç oruç kazam yok diyelim ama çok fazla namaz borcum var nafile oruç tuttuğumda kaza namazlarımdan ötürü nafile oruçlarım kabul olmaz mı?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,945
  Tecrübe Puanı: 43
  Yer: Almanya

  Cevap: hayati derecede önemli!


  ve aleykumusselam ve rahmetullah,kardesim bu misal oruc borcu olan nafile orucu tutmasi gibi..
  Alıntı
  Kaza namazı bulunan kimse nafile namaz kılabilir mi? Bu hususta Hanefî mezhebi ile diğer mezhepler arasında görüş farkı var mıdır?Cevap: Şafii mezhebine göre, kazası olan kimsenin nafile namaz kılması haram olarak kabul edilmektedir. Hanefi mezhebine göre durum farklı bulunmaktadır. Şöyle ki: Kazası olan kimsenin, geçmiş namazlarını kaza etmesi, nafile kılmakla meşgul olmasından evla ve efdal bulunmaktadır. Bu hükmün istisnaları vardır. Beş vakit namazın evvelindeki veya sonundaki namazlar ile duha, tesbih, tehiyyetü'l-mescid ve evvabin namazları gibi hakkında teşvik edici hadis-i şerifler bulunan nafileler müstesna tutulmuştur. Kaynak: [URL]https://www.mumsemaforum.com/ibadet-fikih-soru-ve-cevaplari/184494-kaza-namazi-bulunan-kimse-nafile-namaz-kilabilir-mi-bu-hususta-hanefi-mezhebi-ile-diger-mezhepler.html#ixzz1nnWdA16h[/URL] 3. 3
  tolga87 Üye
  tolga87
  Üye

  Üye No: 94518
  Mesaj Sayısı: 31
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 32

  Cevap: hayati derecede önemli!


  ama burda namazdan bahsetmiş aynı cins ibadetin kaza ve nafilesinden halbuki ben oruç borcum olmadığı halde oruç tutarsam kaza namazımı aksatmayabilirim çünkü oruç benim namazıma mani değil ama nafile namaz kılarsam kaza namazımı aksatmış geçiktirmiş olurum bir fark var burda.


 4. Reklam

 5. 4
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,945
  Tecrübe Puanı: 43
  Yer: Almanya

  Cevap: kaza borcu varsa sünnetler ve nafileler kabul olunmaz peki bu ibadetin kendi cinsinden olan nafileler mi yoksa bütün nafileler mi?


  sorun yok ki kardesim aynen öyle devam edebilirsin..
  yani borc orucun var ise nafile orucu tutman dogru olmaz, borc orucun yok ise nafile orucu tutmanda sakinca yoktur, namaz borclarin olsa dahi orucuna mani degildir.. namaz borclarin var ise nafile namazlardan öncelik kil, cünkü hic bir nafile ibadet bir farz ibadetin yerini tutmaz bunu Efendimiz diyor..
  Allah kabul etsin..+ Yorum Gönder