Allah gelececeği biliyor ise neden sınava tabi tutuyor? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi
 1. 1
  bejon Üye
  bejon
  Üye

  Üye No: 96808
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Allah gelececeği biliyor ise neden sınava tabi tutuyor?


  Allah geleceği biliyor ise ki (tabiki biliyor) o zaman olacak şeyler çoktan yazılmış (yani belirlenmiş) demektir.O zaman Allah bizi bir sınava tabi tutmadan direk cennet ve ceheneme neden göndermedi?

  Küçük irade vardır diyenlere söylüyorum ama Allah geleceği bilir, geleceği bildiği için bizim küçük irademizle yapacaklarımızıda bilir.Böylelikle bir irademiz yoktur.Çünkü gelecek bellidir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İslambol Üye
  İslambol
  Üye

  Üye No: 96530
  Mesaj Sayısı: 68
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Allah gelececeği biliyor ise ;


  Linkte çok güzel açıklanmış zaten herşey. Ben sadece şunu ekleyeceğim. Bir öğretmen sınıfındaki öğrencileri tanır ve sınavda ne kadar not alacağını bilebilir. Çünkü onları eğiten o dur. Sınav yapmadan direkt not verse o öğrenci buna itiraz eder. Belki de çalışmıştır iyi not alacaktır. Hakkı yenmiş olur bu şekilde. İşte Allah(sübhane ve teala) da bizi bu şekilde imtihan ediyor. Ne yapacağımızı çok iyi biliyor ama bize iki yol sunmuştur. Hangisinden gideceğimize biz karar vereceğiz. Ya Kuran'a uyup islamı en iyi şekilde yaşayıp salih kullarından olacağız ya da hiçbirşeye uymayıp cehennemlik olacağız. Allah'ın bunu bilmesi bizim durumumuzu etkilemez.


 3. 3
  fanihayat Emekli
  fanihayat
  Emekli

  Üye No: 96557
  Mesaj Sayısı: 180
  Tecrübe Puanı: 0


  Selamün Aleyküm

  O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstün ve güçlü olandır, çok bağışlayandır. (Mülk Suresi, 2)

  O, gaybı bilendir. Kendi gaybını (görülmez bilgi hazinesini) kimseye açık tutmaz (ona muttali kılmaz.) (Cin Suresi, 26)

  vb. ayetler mevcut

  Ümmül Kitab Levhi Mahfuz'da herşey kaydetilmiştir. Kulun Allah biliyor o halde neden bizi deniyor demeye bir hakkı yoktur, çünkü kimse bu dünyaya kendi isteği ile gelmedi o halde biz ancak bize emredileni yapıp haramlardan uzak durarak Yaratanın rızasını kazanmak için çaba sarf etmemiz lazım.

  Sözünüzü ister gizleyin, ister açığa vurun. Şüphesiz O, sinelerin özünde saklı duranı bilendir. (Mülk Suresi, 13)

  O, yarattığını bilmez mi? O, Latif'tir; Habir'dir. (Mülk Suresi, 14)


 4. Reklam

 5. 4
  ebediyyetyolcusu Emekli
  ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Üye No: 96330
  Mesaj Sayısı: 598
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 43
  Yer: imtihan dünyası

  Cevap: Allah gelececeği biliyor ise ;


  Selamün Aleyküm

  Allah'ın ezeli ilmini anlamış değilsin Kardeşim. Bizim bir irademiz yoktur demek çok yanlış ! Bir örnek vereyim biz Elhamdulillah müslümanız kimimiz amel etmekte kimimiz etmemekte insanların çoğuda inkâr etmekte. İşte bu cüz-i iradedir insanların bir kısmı aklını yani cüz-i iradesini kullanır ve Rabbine ulaşan bir yol edinir kimisi de orta yönlü gider bir çoğu da inkâr eder. Onun için

  Cenabı Allah Kuran'da şöyle buyurur

  Ve sizler (Kıyamet günü) de üç sınıf olduğunuz zaman; (Vakıa Suresi, 7)
  İşte o "Ashab-ı Meymene", ne (kutludur o) "Ashab-ı Meymene". (Vakıa Suresi, 8)
  "Ashab-ı Meş'eme" ne (mutsuz ve uğursuzdur o) "Ashab-ı Meş'eme". (Vakıa Suresi, 9)
  Yarışıp öne geçenler de, öne geçmiş öncülerdir. (Vakıa Suresi, 10)

  İnsan yolunu kendi seçer, bu yol ya sirati mustakiyme ulaştırır yahut esfele safiline düşür. Daha açıkcası

  Allah dedi ki: "Bu, doğrulara, doğru söylemelerinin yarar sağladığı gündür. Onlar için, içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler vardır. Allah onlardan razı oldu, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur." (Maide Suresi, 119)

  Ayetlerimize karşı inkara sapanları şüphesiz ateşe sokacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onları başka derilerle değiştireceğiz. Gerçekten, Allah, güçlü ve üstün olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. (Nisa Suresi, 56)

  Ateşin üstünde durdurulduklarında onları bir görsen; derler ki: "Keşke (dünyaya bir daha) geri çevrilseydik de Rabbimiz'in ayetlerini yalanlamasaydık ve mü'minlerden olsaydık." (En'am Suresi, 27)

  Her biri için yaptıklarınızdan dolayı dereceler vardır; öyle ki amelleri kendilerine eksiksizce ödensin ve onlar zulme de uğratılmazlar. (Ahkaf Suresi, 19)

  "Huzurumda söz değişikliğe uğratılmaz ve Ben kullara zulmedici değilim." (Kaf Suresi, 29)


 6. 5
  İLİMCİK Üye
  İLİMCİK
  Üye

  Üye No: 96623
  Mesaj Sayısı: 362
  Tecrübe Puanı: 4

  Allah bizim cüz-i irademizle ne yapacağımızı biliyor. Bilmesi zorlaması değildir. Zaten ilim maluma tabidir. Yani, Allah bildiği için biz yapmıyoruz. Biz yapacağımız için Allah biliyor. Mesela, ben güneşin yarın kaçta doğacağını biliyorum. Şimdi BEN BİLDİĞİM İÇİN Mİ GÜNEŞ O SAATTE DOĞUYOR. YOKSA GÜNEŞ O SAATTE DOĞACAĞI İÇİN Mİ BEN BİLİYORUM...Öyle de Allah'ın ilmi ezeli olduğu için insanların cüz-i iradelerini nasıl kullanacaklarını biliyor ve o cüz-i iradeye göre onlara bir kader çiziyor.

  Diğer kardeşlerimin dediği gibi, bu konunun izahı için belki beş-on sayfa cevap yazmak gerekir. Fakat, akla takılan şeyler sorulup, cevabı alınabilir.


 7. 6
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,235
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Kardeşler alıntı yaptıkları yazılarla güzel cevap vermişler sağolsunlar.
  Alıntı
  Allah geleceği biliyor ise ki (tabiki biliyor) o zaman olacak şeyler çoktan yazılmış (yani belirlenmiş) demektir.O zaman Allah bizi bir sınava tabi tutmadan direk cennet ve ceheneme neden göndermedi?
  Allah, bizi sınava tabi tutmadan dilediğini cennete dilediğini de cehenneme gönderseydi NEDEN demezmiydiniz? Nasıl bir adalet denmezmiydi?
  Alıntı
  Küçük irade vardır diyenlere söylüyorum ama Allah geleceği bilir, geleceği bildiği için bizim küçük irademizle yapacaklarımızıda bilir.Böylelikle bir irademiz yoktur.Çünkü gelecek bellidir.
  Kardeş sen iradeyi tam olarak anlamamışsın.
  Kişi dilediği yolu seçmekte hürdür.
  Cüz-i iradeden kasıt, biz fiilleri yaratamayız, biz dileriz Allah da yaratır.

  sonuç olarak; Allahın geleceği bilmesi, bizi zorluyor anlamında değildir.
  yukarda alıntı yapılan iki yazı güzel örneklerle doludur.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevaplarinizin hiç biri açıklayıcı değil...ve maksadinizdan uzak sürekli ornek vererek açıklıyor sunuz...Allah kuranda sizi malla evlatla edeneyecegim diyor...ama ilmiyle sonucu biliyor ...ne gerek var denemeye sonuç belki zaten...bana göre bunun içinde başka sırlar var...bu soru şems hazretlerinede soruldu ...ve süper bir cevap verdi bence cevap orda...


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sen sınava tabi tutulursun çünkü kader 2 dir
  Değişen ve değişmeyen kader
  Bu yüzden Abdulkadir Geylani ben kaderi değiştiririm demiş
  Bilmem sırrı anladınız mı?


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Dunyanin sahibi milyarlarca dinsiz putperest insanin olcagini bile bile onlari yaratip cehenneme atacakmi diyosunuz.yoksa aslinda allahta gercekte bizim neyi sececegimizi bilmiyor mu diyorsunuz.siz ne diyorsunuz bilmem ama benim gordugum bir ruya var ben ona inaniyorum.gercek cok daha farkli.instagramda gokturksebekesi var isteyene ruyami orada anlatabilirim.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bir macin skoru belliyse o mac oynanirmi hic.bizim kaderimizde onceden yazilmis olsaydi bizimde yaratilmamizin bi anlami olmazdi.o zaman allah kimin ne gunah isleyecegini bilir cehenneme gidecegini bilir ve bunu bile bile bizi yaratmis olurduki buda mumkun degil zaten kuranda allahin insanlarin kaderlerini bildigine dair birsey yok.allah isterse bize oyle bir beyin verirki kendisinin bile goremeyecegi sekilde yaratabilir bu onun elinde.o herseye gucu yetendir.benim bir ruyam var.o ruyada allahin kimseyi zorla cehenneme atmayacagi insanlarin cezalarini kendi istekleriyle cekecekleri istemeyenlerin sonsuza kadar karanlikta bekleyeceklerini gordum.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ezeliyet kavramını tam olarak anladığında her şeye cevap bulacaksın
  Bak senin yaşadıklarını yaşayacaklarıni ve şu an ne yaşadığını Allah görüyor bunu sen var olmadan öncede görüyordu ve ona göre kaderin belirlendi senin ne sececegin hangi yoldan gideceğin senin nasıl bir insan olduğuna göre onceden O na gozukmus ve o da ona göre yazmistir umarım yardımcı olmuşum dur


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bu konuyu fazla irdeleyip şirk mi koşuyorum bilemiyorum ama madem Rabbimizin bizi sınava tutmak gayesinde bize kendimizi ıspatlamak var günah ve sevabı...Aynı iradeyle bizim itiraz edemeyeceğimizi kendimize haksızlık yapıldığını düşünmeyeceğimizi bizim genlerimize ,mantığımıza ,varlığımıza, ruhumuza bu ayrıntıyı neden yerleştirip konuyu bitirmemiş.!!
  Arkadaşlar bir inanan olarak yani bu işlerde mantık aramadan kalben inanarak inanan biri olarak daha açıklayıcı ve soru akla getirmeyecek bir cevap ben bulamadım.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah bizi en güzel şekilde yarattı o yüzden doğarken hepimiz güzeliz ve bize beyin verdi güç verdi bizi kendi halimize imtihan sürecine bıraktı bize verdiği imkanlari nasl kullanacağız bizim elimizde beyine nasl hukmedecegmz yarattıklarını nasl davranacagmz gücümüzü ne şekil kullanacağımz bizim elimizde bu yüzden Allah bizim ne yapacağımızı gözetleyendir dogdgmz anda cennet yada cehheneme gideceğiz belli olsaydı sınava tabi olmazdık tabi başlangıçtan bu yana gelen sürede benzerlermzden ne oldgmz biz insanlar tarafından bile anlasilirken az bir kısım kalmıştır ve dünya bunlar için dönmekte insan kendisini bilemez bildgn sanır ama yarın hiç beklemediği bir şeyde ne yapacağını ancak yptikktan sonra görür ve 8milyar nüfus varız ama asillarimz var bnlar amellerin göre ayrılmış ve biz amellerimize dondurelecez nasl biz kısa uzun şişman zayıf olarak görüyoruz insan tanıdıkça iyi kötü üçkağıtçı ezgin fesat simalarina göre ayirabiliyorsak.... Böyle düşünün ve herseyi ispatı gözler bir isyeri güvenlik kemeralryla dolu ve isyeri sahibi o görüntülere ulaşır Allahını kamerası ise gözlerimiz ve biz başkalarından ve hayvanların gözlerinden ve cinlerin gözlerinden hercesit kamerayla izlenmekteyiz ahirette hepimiz bu görüntüleri umarım izleyecegiz


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Herşey güzelde keşke bu hayatta olmasaydım..... çünkü kırgınım hayatta ve değişeceğini sanmıyorum....


+ Yorum Gönder
Git 12 Son