Kafirle arkadaş olmak ve onu sevmek küfür müdür? 5 üzerinden 4.25 | Toplam : 4 kişi
 1. 15
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Kafirle arkadaş olmak ve onu sevmek küfür müdür?


  Esselamün Aleyküm tamam O Kafire dininin/dinsizliğin yanlış olduğunu ve ölmeden önce müslüman olmazı deha iyi olduğunu da söyledim. Kadınla gezmiceme de söyledim ama o zaman onunla yanlış gezebilir miyim sordu yada zaman geçirmeyi, bende onun cevabını tam veremedim çünkü yanımda cığara içiyor ve bazen lafları yanlış. Ama ben onun yanlış yoluna sapmasam ve kalpten Kardeşim olarak görmeszem bir Problem yok mu o zaman? Yani müslümanlarla ve ahlaklı insanlarla zaman geçirmek deha iyi diye cevapı alıyormum Ama belkide Türkçem çok iyi olmadı için bu cevapı anlamıyorum lütfen bana çok açık ve anlaşılır şekilde, böyle yapan birinin günahı varsa ne kadar olur diye söylerseniz çok sevinirim. Allah Razı olsun.


 2. 16
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Yorum: Kafirle arkadaş olmak ve onu sevmek küfür müdür?


  Onunla yalnız kalamazsınız bu büyük günahlardandır


 3. 17
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kafirle Arkadaşlık


  Alıntı
  Bir müslümanın bir kafire duyduğu muhabbet müslümanlara duyduğu muhabbet ile aynı orandaysa, bu küfürdür.
  1. Bu tam olarak nedemek ve doğrumu?

  2. Mesela benim iki arkadaşım olsa biri kafir diğeri ise müslüman. İkisi için, en yakın arkadaşlarım demek caizmi?

  3. Bir kafire arkadaşım/dostum, çok yakın arkadaşım demek caizmi?


 4. Reklam

 5. 18
  muvaffak Süper Moderator
  muvaffak
  Süper Moderator

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kafirle arkadaş olmak ve onu sevmek küfür müdür?


  Bu ifade, açıklanmaya muhtaç, abartı ve eksik cümle olduğundan doğru bir ifade değildir. Müslüman olmayan bir kişiye "en yakın arkadaşım, dostum" demek uygun görülmeyen bir durumdur. Kişi, dostunun dini üzerinedir diyen Peygamberimiz, güven ile alakalı insanın kendine kendi dininden birini bulmasını uygun görmüş, alimler de bu ifadeden çıkardıkları sonuç ve ayetlerin de açık bir şekilde belirtmesiyle dost olunmayı caiz görmemiştir. Müslüman olmayan biri ile arkadaşlık yapabilirsiniz. Fakat bu arkadaşlık mahreminizi bilmesine, size haddi geçen şeyleri söyleyebilmesine imkan tanımamalıdır. Hal ve hatır sorulabilmeli, potansiyel düşman gözüyle bakılıp haklarında kötülük düşünülmemelidir.


 6. 19
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Abi dost olmak ve arkadaş olma arasındaki fark nedir ki? Yani türkçede ben bunun aynı olduğunu zannediyordum. Şey örnekle anlatabilirsin? Ve şimdi yakın arkadaşım csvs demek nedir?
  Birde son olarak, dostum diyen kişi küfremi girer ayete göre?

  Beraber alışverişe gitmek, yemek yemeye gitmek, birbirine kendi sorununu anlatmak ve okul gezisinde aynı odada kalmak dostlukmudur arkadaşlıkmı? (Asla müslüman gibi görmesen yani müslümana karşı davrandığın gibi davranmasan?)


 7. 20
  muvaffak Süper Moderator
  muvaffak
  Süper Moderator

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 10

  Evet bu dostluktur.
  Dost olmak yediğinin içtiğinin, yaşadığının, yattığın yerin dahi ayrı olmaması durumudur. Kardeşliğe yakındır. Arkadaşlığın ise türlü çeşitleri vardır. Kişi çalıştığı yerdeki insanlara selam verir, hallerini hatırlarını sorar ama yakın olmak zorunda değildir. Buna "iş arkadaşlığı" denir. "Sınıf arkadaşlığı" ise kişinin ders notlarını, kalemini, kağıdını aynı sınıfta olduğu kişiyle paylaşmasıdır. Fakat yine her durumunu anlatıp her şeyini beraber yapmak zorunluluğu yoktur. Dostluk ise hepsinden üstün bir sıfattır. Allah'ın emrine karşı gelen günahkar olur, fasık olur.


 8. 21
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Peki zorunluluk olursada günahmı?
  Yani aynı odada kalmamın sebebi; ya tamamen yalnız kalacaktım (buarada kalma yerini kendin ayarlıyorsun ve tamamen başka bi ülkede yalnız olmaktan korktum başıma birşey gelir diye, diğer kızlar ise erkeklerle aynı apartman kiraladılar, diğerleri ise hepsi erkek (okuduğum bölümden dolayı). Yani benim için seçenek ya yalnızlık yada onunla kalmaktı?
  + haliyle yemek yemeyede beraber gidiyorduk ve derslerede. Boş vaktimizdede alışverişe gittik. Şimdi bu dostlukmu ? Oluyor? Ama onunla müslğman la arakadaşlığım gibi bi tavrım yoktuki?

  Ve bir örnek vermek istiyorum; mesela o geziye gitmesydik. Ve atıyorum birkaç kez yemek yemeğe gitmek ve alışverişe gitmek bu dostluk olmuyomu yani benimki zorunlulukmu değilmi? Yoksa hepsimi?, işin içinden çıkamıyorum.......

  Ve dostluk olduysa küfürmü bu :(((


 9. 22
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 7

  aranızda hakkı inşa ettiğiniz sürece (odaya içki getirmemekti, madde kullanmamaktı, etrafa necaset bulaştırmamaktı, ortak kaplar kullanıyorsanız domuz eti veya başka vesaire haram yiyecekler kullanıyorsa kapları ayırmaktı, odaya uygunsuz arkadaş getirmemekti) veya şahsiyet zaafiyetine girmeyip, şahsiyetinizi izhar etmekte sıkıntı yaşamadığınız sürece (ben ışid değilim, deveye binmez çarşaf giymeyiz, gayet modern müslümanlarız bizi sevin triblerine girmediğiniz sürece) helalden şaşmadıkca, bu kimselerle hemen her türlü ilişki kurabilirsiniz. varsın o da ilahına ibadetini ediyorsa etsin problem değil. insandır, farklı bir dünyadır. öğreneceğiniz gözlemleyeceğiniz, birbirinizden alacağınız şeyler vardır. bu kimselerle ünsiyette kurabilirsiniz. açıkcası modern dönemde pekinle londra arasında, parisle newyork arasında fazla bir fark yoktur. biz müslümanlar olarak, adamlara tersiz. aslında biz ters değiliz de adamlar ters. onlar sol elinle ye diyorlar, biz sağ elimizle yiyoruz; onlar evlilik gözetmeyin evlenirseniz de böyle evlenin diyorlar, biz hayır böyle evleniriz diyoruz; onlar bunları yiyin diyorlar, hayır biz bunları yiyoruz diyoruz; onlar bunları giyin diyorlar, biz hayır bunları giyeceğiz diyoruz. açıkcası müslümanların kendilerinin de farkında olmadıkları şu ki: insanın kendine yabancılaştırıldığı, tek tipleştirildiği ve insana neleri arzu edeceklerinin dahi telkin edildiği bu ortamda, müslümanlar eksik gidik doğru yanlış tribli kompleksli; gem vurulmamış bu ideallerle insanın doğasının ütopik toplumsal projelere evrilmeye çalışıldığı bu totaliter yaklaşıma, tüm insanlık adına direnmektedir. dünyanın bir ucundan bir insanın sizde dikkatini çeken bir şey yoksa, sizde herkes gibiyseniz, bu kıldığın ne, namaz ; bu okuduğun ne, kur an; siz karşı cinsle mesafeli mi durursunuz, evet; bunları yer, kapalı veya açık olsanızda siz yine bizden kapalısın demiyorsa, herkes gibiyseniz, avmye gidelim dediği zaman; bak burada tarihi falanca kilise varmış veya bizim ecdad gelmiş buraya cami yapmış, filanca müze filanca deniz filanca nehir kenarı, tarihi bir yapı varmış demiyorsanız; oturup biraz kendinizi sorgulayın. sevgi ve muhabbet değilde, saygı çercevesinde onurlu helal hemen her türlü ilişkiyi kurabilirsiniz. hatta dediğim gibi karşınızdaki insanı hakareti yoksa, küfürde günah ve masiyette filama taşımıyorsa, insandır yaratılmış teklife muhatap olmuştur, hesaba çekilecektir deyip merhamet edip acıyabilirsiniz de. kafirlerin veli yapılmaması, bizle denk olmaları veya (uzmanlık gerektirmeyen) işlerimizi onlara sorup yapmamızla ilgili bir durumdur. hakkı inşa etmektense helalden şaşmamaktansa yere sağlam basmaktansa, onlara uymayı tercih etmekle ilgili bir durumdur. şöyle düşünün karşınızdaki insan sizin en değerlinizi inkar eden ve Allah korusun ona uyduğunuz takdirde sizin yolunuzu şaşırtabilecek birisi. yoksa aranızdaki hukuka riayet etmek kaydıyla, helal ölçülerde saygı çerçevesinde karşınızdaki kimseyle ilişki kurabilirsiniz.


 10. 23
  Mustafa Üye
  Mustafa
  Üye

  Üye No: 121959
  Mesaj Sayısı: 68
  Tecrübe Puanı: 1

  Canım kardeşim, müslüman olmayan bir insana karşı eğilip bükülmedikten sonra herhangi bir sorun yaşamazsın. Polonyada yan oda arkadaşım türkiyeden bir müslümandı, odasında Fransız bir Hristiyan vardı iki kişi kalıyorlardı. Çocuk namazını odasında kılıyor canlı canlı tebliğ yapıyordu . ha Hristiyan hristiyanlıgından vazgeçmiyordu bizim müslüman arkadaşımız da kendi dininden ödün vermiyordu. Senin burada ana hedefin kendi dininden yaşantından ödün vermemen ve ona canlı tebliğ yapmandır. Çocuk seni bara zina ortamlarına müslümanın yaşantısına aykırı yerlere davet ediyorsa ve götürüyorsa onunla zaten arkadaşlığını hemen kesmen gerekirdi. Ayrıca şunu da belirtmem gerek , arkadaşlarını seni ALLAHA yaklaştıracak kişilerden seçmen gerekir. Böyle bir seçeneğin varken gidip o insanla kaldıysan hata yapmışsındır ama başka seçeneğim yok diyorsun gerçekten başka seçeneğin yoksa bu zaten günah olamaz. Onunla geziye çıkman arkadaşlığın ötesinde bir şey olmuş onu keşke yapmasaydın aynı odada kalman zorunluluk olabilir ama gezi keyif işidir bundan dolayı tövbe etmen daha güzel olur. Yurt dışına ilk defa çıkacak kişiler böyle sorunlar korkular yaşayabiliyor ileride tekrar çıkarsan hiçbir seçeneğin olmasa bile tek kalmaya özen göster böylece kendini daha çok geliştirirsin. Yaptığın şeylerden dolayı hala pişman oluyorsan iki rekat namaz kılıp güzelce tövbe et biz senin neler yaşadıgını ve yaptıgını iki paragraf ile anlayamayız bu konuda vicdanınla başbaşasın. bir daha yurt dışına çıkacagın zaman sana uygun ülke ve şehirler seçmeye özen göster. Ayrıca müslüman olmayan bir insanla konuşsan arkadaş olsan bile ona asla bir müslümanmış gibi güvenip sevme kalbinde muhabbet besleme.


 11. 24
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Son olarakta, bi insan kafirle dost değilse ama arkadaşsa ve sadece merhaba nasılsın dan öte birşey yoksa. O kişiye iyi biri demek caizmi? İyi derken, dinini değilde, bana karşı olan tavrı, iyimser hiçbir zaman kırmaz, sorunum olduğunda herzaman yardım etmesinden dolayı bunu demek? (Buarada biliyorum çok sordum ama tam öprenmek için.)


 12. 25
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 7

  buradaki çetrefil insanın, dinini ve kalbini korumasının aklına gelen en son şey olması. piyasa olmuş herkes bir programa katılıyor bende katılayım, yeni yerler yeni insanlar tanımış olurum, hem bir şeyler öğrenirim kalitem niteliğim özgüvenim artar, sonra bunu özgeçmişime koyarım bu bana iş ve para olarak geri döner, olmuşken bir de dinimi korusam fena olmaz deniyor.

  insanlarla ilişki kurmaktanda çekinilmez de; bundaki çetrefilde ilişki biçimindeki düşünce şeklinin, standartların, kabul edilen normların gayri islami olmasıdır. müslüman bir ülkede müslümanlarla beraber yaşarken de bu problemlerle karşılaşılabilir. şahsen kısa süreli bir eğitim beraberliği ilişkisinde, odaya içki getirebilen uygunsuz arkadaşlar getirebilen temiz pis ayırımı olmayan veya avretine özen göstermeyen bir müslümanla böyle bir ilişki kurmaktansa, bunlara riayet eden bir gayrimüslimle böyle bir ilişki kurmayı tercih ederim; yalnızlığı da hepsine tercih ederim.

  fudayl bin iyaza sormuşlar: Allah dan korkar mısın demişler, fudayl susmuş. neden sustun ya imam demişler, korkuyorum desem (sahabeyi kastederek) korkanları gördüm, korkmuyorum desem küfre girerim demiş. açıkcası halimizi layığıyla anlatmak istesem, ben kendim küfre girerim. firavunun sonradan iman etmiş olan büyücülerine vaadi, onların kendisinin en yakınlarından olacağıdır. zira para verse bitebilecek, tarla verse kuruyabilecek, köle verse ölebilecekken veya birileri çıkıp onlara musallat olabilecekken; onlar için en değerli vaad firavunun yakınlarından olmak idi. batıl için, batıl ilahlarının yakınlığı bu kadar kıymetliyken; bizim için Rabbimizin yakınlığı ne kadar kıymetli ? bunun cevabını verebilen versin. dolayısıyla insanın bu küfür mü değil mi diye çetrefillere girmesinden, kendini suçlayıp işin içinden çıkamamasındansa; insanın kendi muhasebesini yapıp, hayatında basit adımlar atması basit düzeltmelere gitmesi daha evladır. inanmayan birisiyle okula beraber gitmek, yemek yemek, avmye gitmek mesele değildir. önemli olan zihniyettir. biz insanın kendisine düşman değiliz; kendisini unutturuluşuna, kendisini yabancılaştırılmasına veya yapıp ettiklerine düşmanız. hele bize de kendimizi unutturmaya kalkacak olurlarsa, olmaz. söz gelimi yeryüzünde erkeğinde kadınında kim olduklarını, birbirleri için yaratıldıklarını ve kendilerini sakınmaları gerektiğini bilmeyen bir kimse var mı ? bunun üzerine bin cümle kursalar, bin tane soruda sorulsa, bin tane suçlama da yapılsa, cevabı aynıdır. cevabı: bilmiyor musundur, domuz gibi biliyorsun, neyle uğraşıyor, kimi uğraştırıyorsundur. bu örneği vermemin sebebi, biz değişik karışık akla ziyan şeyler söylemiyoruz.

  yazdığım iki mesajı toplar çıkartırsanız, bir şeyler çıkar. tabi diğer yazılanlarda kıymetlidir. dirayetimiz vesairemiz zayıf ancak bunu da küfre mi düştüm karamsarlığına veya suçlamasına dökmemek lazım. sorduğunuz soruya gelince ilişki kurmak başkadır, arkadaşlık başkadır, dostluk başkadır, velayet başkadır. bunları ayıran zihniyettir. kim kime uyuyorsa onun normlarını pek sorgulayamaz. siz başkasına muhtaçsanız ve ona uyuyorsanız sıkıntı, başkası gelip size uyabilir bu takdirde daha kibar daha nazikde olabilirsiniz ama bu kendinizden taviz vereceğiniz anlamına da gelmez.


 13. 26
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 7

  bende bazı mesajlar sonradan görünüyor. önceki yorumumu yazarken yazdığınız mesaj görünmüyordu.

  insanlar madenlere benzetilmiş, kimisi altın kimisi gümüş... cahiliye döneminde hayırlı olanların, islamı doğru kavradıkları takdirde de hayırlı olacakları bildirilmiştir. insanlar iyi de olabilirler kötü de olabilirler, iman etmek insanın ahiretini kurtarır. hikmet müminin yitik malıdır, onu nerede bulursa almaya daha hak sahibidir, buyurulmuştur . güzel olan herşey aslında mümine aittir, müminin yitik malıdır ve müslümanın güzel olan bir şeyi gördüğü zaman alması gerekir. güzel ahlakda mümine yakışır mümininde güzel ahlakla ahlaklanması gerekir

  bir kafirde de bazı güzel ahlaklar olabilir, namuslu olabilir, sözüne sadık da olabilir ancak babanıza/annenize, karınıza/kocanıza, oğlunuza/kızınıza düşman birisini veya bunları inkar eden birisini; benim annem şöyle dediğinizde, o da annemi diyen birisini, oğlum böyle dediğinizde, o da evlat mı diyen birisini veya böyle düşünen birisini ne kadar sevebilirsiniz. Rabbimiz anne babamızdan kıymetli değil mi ? kendisini yaradana isyan eden, onu tanımayan ve ona nankörlük eden birisi, ne kadar iyi birisi olabilir.

  birazda insan kendisini insanlara muhtaç bırakıyor. insanın işim düşer dediğine işi düşüyor; yardımı dokunur dediğinin, yardımını umduğunun, yardımına muhtaç oluyor.


 14. 27
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1. Halloween, yılbaşı, christmas temalı eşyalar almak caizmi bi fotoğrafçının ? (Müşteriler bebekler için o temada istiyorsa, haç işaretli veya işaretsiz cevabı değişitriyormu)

  2. Eşya yı kendileri getirip bizim çekmemiz caizmi ? (Yani kafir dini bayramlarında bunlar özel giyiniyorlar, işte haçlı kolye, fotoğrafın arka planında haç logosu vs... yani bunları kendileri getirseler veya haçsız ama yine dini bayram olsa halloween veya christmas gibi)

  3. Bunlar vaftis içinde arıyorlar foto çektirmek için, bunları fotoğraf çekmek caizmi ?


 15. 28
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,734
  Tecrübe Puanı: 18

  Alıntı
  1. Halloween, yılbaşı, christmas temalı eşyalar almak caizmi bi fotoğrafçının ? (Müşteriler bebekler için o temada istiyorsa, haç işaretli veya işaretsiz cevabı değişitriyormu)

  2. Eşya yı kendileri getirip bizim çekmemiz caizmi ? (Yani kafir dini bayramlarında bunlar özel giyiniyorlar, işte haçlı kolye, fotoğrafın arka planında haç logosu vs... yani bunları kendileri getirseler veya haçsız ama yine dini bayram olsa halloween veya christmas gibi)

  3. Bunlar vaftis içinde arıyorlar foto çektirmek için, bunları fotoğraf çekmek caizmi ?
  Diyanet işleri başkanlığının yurtdışında yaşayanlar için bu konuda bir fetvası var. Onların dini törenlerine katılmamak şartıyla onların bu günleri kutlanabilir.

  Aynı şekilde onlara dinlerine uygun hediyeler verilebilir. Bu hediyeler bizim tevhid ilkelerimize aykırı olmamalı, haram olmamalı. Mesela, haç kolye, domuz eti içeren yiyecekler vs.

  Allah'ın Rasulü gayrimüslimleri düşman olarak değil İSlam'a muhtaç insanlar olarak görmüştür. Dolayısıyla, onlarla ilişki kurmazsak nasıl islamı anlatacağız bizde islamı nasıl görecekler? İlişkinin çerçevesi de İslam olur. Mesela eğlenceye çağırıyorlarsa kadın erkek eğlenmenin haram olduğunu onlara bildirmeniz gerekir, içki içmenin haram olduğunu bildirmeniz gerekir. Ama eşleriniz birbirleriyle çay içiyorlar, paylaşıyorlar, yardımlaşıyorlar bunlar helaldir.

  Rasulullah'ın Medine ve Mekke dönemine ait iyi bir tarih kitabı bütün bu söylediklerimi ayrıntısıyla açıklayacaktır. Kur'an'da ise zaten çatışma dışında insanlara düşmanlık olmadığı açıktır.

  Selametle...


+ Yorum Gönder
Git İlk 12