Ramazan Ayı Geldiğinde Ezan Neden Erken Okunuyor? 5 üzerinden 4.57 | Toplam : 37 kişi
 1. 43
  İsim Misafir
  Misafir

  Yorum: Ramazan Ayı Geldiğinde Ezan Neden Erken Okunuyor?


  Çok uzak tarih değil 40lı yaşlarında olanlar bilirler. Ramazanda ezanın bir saat erken okunması yeni sayılacak bir hadise. Diyanet ya da her kim ezanı bir saat erkene almışsa fazladan bir saat sevabını kendilerine mi talep ediyorlar acaba? Yoksa fazladan bir saatin bilmeden aldıkları yükünü mü? Voltaire'in sözü: "Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla örülüdür" Neyse ki hüküm Allah'ın. Diyanete ya da hepimiz gibi kendinden aciz birilerinin hükmüne kalsaydık halimiz nice olurdu. Allah, razı geldiği geldiği kullarından olmak nasip eylesin.


 2. 44
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Ramazan Ayı Geldiğinde Ezan Neden Erken Okunuyor?


  Bir imamla görüşün ve gerekli desteği oradan alın burada çok uzun sürer. Desteği düzenli almalısnz


 3. 45
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,212
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Yorum: Ramazan Ayı Geldiğinde Ezan Neden Erken Okunuyor?


  Alıntı
  . Ramazanda ezanın bir saat erken okunması yeni sayılacak bir hadise
  Diyaneti itham edip durmayın
  EZAN BİR SAAT ERKEN OKUNUYOR diyen müfteridir cahildir yapmayın fitne çıkarmayın
  Diyanet ramazan ayı dışında sabah ezanını 20-30 dk geç okutuyor bu doğru ama ramazan ayında tam vaktinde okunuyor


 4. Reklam

 5. 46
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Ramazan Ayı Geldiğinde Ezan Neden Erken Okunuyor?


  kur ana uygun aciklama duzenleme yapsinlar eyvallah diuelimki kur ana uygundur kabulumuzdur.acik ayet varken bu konuda kapkarinlik gecede oruca başlatmak ne demwm.yunus arkadas aciklamis .baskasi diyoki biz diyanete gore amel ederiz siz kafa kariatirmayin yunus bey diyor tamam isteyen iatesigi sekilde amel exer kimse kimseyi zorlamaz din zorlamayida kabul etmez.fakat bir tarafda ALLAH in dedigi ile amel edilirken diger tarafta ALLAH in desigi degiatirelerek amel edilmeai soz konusudur.


 6. 47
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben de bu konuyu merak eden ve araştırarak doğrusunu öğrenmeye çalışan emekli deniz subayıyım. Ben 15 sene gemide görev yaptım. Dünyada okyanuslarda ve bir çok denizde günün her saati her yöne doğru seyir yaptım.

  Diyaneti okudum, dinledim. Karşı olanları okudum dinledim, gözlemlerini seyrettim. Bahse konu (Bakara 187) ayetin mealini değişik kaynaklardan okudum, anlamaya çalıştım. Bu konuda tartışmaya sebep bulutlu havaları, mevsimsel değişkenleri, ayın ilk görülme meselesi, kuzey ve güney yarım küre arasındaki farklılıklar ve ramazan ayının her sene miladi takvime göre kayması gibi bir çok değişkeni ele alırsak konu oldukça karışık ancak bunlar uzlaşılmaz konular değil.

  Diyanet in günümüz yaşama şartlarına göre haklı gördüğüm iki bilimsel saptaması var.

  1) Bugünkü şehir aydınlatma sistemlerinin kuvvetli olmasından dolayı oluşan ışık körlükleri ayette bahsedilen fecir deki beyaz ve siyah ipliklerin görülmesini imkansızlaştırıyor. Sıfır ışık olan yerden bakılmalıdır ki bu günümüzde oldukça zor.

  2) Aynı boylamda olsak bile ikamet ettiğimiz (deniz seviyesi, dağ tepesi, vadi, plato vb.) farklı coğrafi yüksekliklerin fecrin irtifasını yani ufuk çizgisine bakış açımızı değiştireceği için birbirine oranla farlılıklar göstereceğidir.

  Hava şartlarının müsaade etmesi durumunda en iyi gözlem deniz seviyesinden ufuk çizgisine bakılarak yapılabilir. Çünkü açık deniz hem zifiri karanlıktır hem de denizin ufuk irtifa farkı yoktur. Türkiye için doğu ve güney doğu (090-135) istikametine bakılarak yapılabilir.

  Olayı 2017 ramazan ayında belirlenen imsak vakitleri üzerinden ele alırsak Türk denizlerinde yani Türkiye de saat 03:00 ve 04:00 arası ufuklarda nokta ışık belirmez imkansız asla ve asla fecrin siyah ve beyaz ipliğinin birbirinden ayrılması söz konusu olamaz. Hangi denizciye sorarsanız sorun. (Not:Türkiye için konuşuyorum.)


 7. 48
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kuranda ilgili ayette açık ve net şekilde açıklandığı halde millet diyanete yaslanıyor.kardeşim dağdaki çoban orucu neye göre tutacak.eskiden diyanetmi vardı.ayetlerde oruç tutan her insanın kendi gözlemiyle vaktin girdiğine kanaat getirince oruca başlaması emrediliyor.bunda anlamayacak ne var.tutturmuşlar diyanet öyle dedi böyle dedi.diyanet oruç güneş doğunca başlar dese ne diyeceksiniz.kuranıkerime bakın kuranda ne diyorsa o.ama fakat lakin diyenlerin inançlarını sorgulamasında fayda var.


 8. 49
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Diyanetin matematiksel ve astrolojik hata yaptığı net görülmekle beraber hadis ve sureleri de göz ardı ederek imsak vaktini değiştirdiği bir gerçek maalesef. Babam bize gün ağarana kadar rahat olun derdi onu hala dinlerim. Bu kadar net bilgilerden sonra babamın yanılmadığını da görüyorum. Mesele ne bir saat fazla oruç tutmak ne de namaz için 2 saat beklemede. Mesele Allah'ın emirlerini ve kelamını değiştirenlerin amacında? Neden değiştirmek istiyorsunuz? Diğer kutsal kitaplarda önce yazılalar sözel değiştirilip kafasına göre uygulandı sonra insanlar tarafından yeniden kendi istedikleri gibi yazıldı insan düşünmeden edemiyor acaba amaç buna mı zemin hazırlamak? Sorgulamayın sadece yapın diyenlere tek sözüm var. Okuyun. Allah okumamızı emretti zaten. Aklı da düşünün sorgulayın araştırın diye verdi. Allah kötülere ve cahillere meydan vermesin. Allah İyilerin yanında yüreğinde olsun. Selametle.


 9. 50
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Müfteri ve cahil olan sizsiniz. Kafanızı kuma gömüp başınıza çoban arayacağınıza gözünüzü ufka dikip aydınlığı seyredin. Kur'an mı, diyanet mi oturun kendiniz karar verin. Vallahi yalan söylüyorsunuz. Size hakkımı helal etmiyorum. Ahirette 2 elimin yakanızda olacağından şüpheniz olmasın. Bu sitede yayınlanan hiçbir fetvaya da artık güvenmiyorum. Siz sapıtmışsınız..


 10. 51
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  arkadaşlar ilgili hocayı tanımıyorum bile
  Fakat adamların dediği mantıklı ki diyanet te Ramazan ayı çıkınca yine bu uygulamayı yapıyor yani fecr-i sadık olayına göre imsaka ezan okutuyor
  Hem sene 2018 in cumhurbaşkanı bile "diyanet bu ve benzer dini konularla ilgili neden sessiz kalıyor" cümlesi bile bize hakikati neyse insanlara onu söylesinler davetiyesinde bulunuyor
  Velev ki madem öyle açıklama yapsınlar desinler ki vatandaşa örneğin hakikati budur biz 11 ay boyunca fecr-i sadık a göre imsaka ezan okutup ramazan ayında örneğin işimizi garantiye almak veya ramazan sevabından daha fazla faydalandırmak (ki Allah ın sınırları var Kur an ı Kerime istinaden...Bunu da peygamber dahil aşamaz) veya her neyse yanlışsa yanlış doğruysa doğru mantığını ve haşa başka ayet ve hadisler varsa ona göre kanıtlasınlar.


 11. 52
  Yaralı Melle Özel Üye
  Yaralı Melle
  Özel Üye

  Üye No: 109405
  Mesaj Sayısı: 174
  Tecrübe Puanı: 2

  Alıntı
  Müfteri ve cahil olan sizsiniz. Kafanızı kuma gömüp başınıza çoban arayacağınıza gözünüzü ufka dikip aydınlığı seyredin. Kur'an mı, diyanet mi oturun kendiniz karar verin. Vallahi yalan söylüyorsunuz. Size hakkımı helal etmiyorum. Ahirette 2 elimin yakanızda olacağından şüpheniz olmasın. Bu sitede yayınlanan hiçbir fetvaya da artık güvenmiyorum. Siz sapıtmışsınız..
  Bizler her hangi bir dini hüküm konusunda fetva verecek kadar alim müçtehit değiliz. Müçtehit imamlarımızın kuran ve sünnet ışığında vermiş olduğu fetvalar doğrultusunda harekat etmeye çalışan müslümanlardanız. Yalan söylemekten Allah'a sığınırız. Asıl bizler ilahi mahkemede peygambersiz bir din ortaya çıkarmaya çalışanlardan davacıyız. Bizler sapıtmaktan yüce olan Allah'a sığınırız. Bizleri itham etmekte olduğunuz bu çirkin sözlerinizden dolayı sizi Allah'a havale ediyoruz.


 12. 53
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Aynen kardeş, normal zamanda ezanın vaktinden geç okunduğunu bir türlü kafası basmıyor bunların. Ezan okunmasını vaktin başlangıcı sanıyorlar. Normal zamanda sahur olayı olmadığı için namaza geç başlamak (tabi vakti içinde) adına yapılıyor bu uygulama. Ama Ramazan'da ezana göre sahura uyacağı için millet, vaktinde okunuyor ezan. Bu kadar basit bir şeyi bu kadar çok insanın anlamayıp hala ısrarla uzaylılarla temas kurmuş ya da çok büyük bir şey bulmuş gibi sorup durması çok çok ilginç!!!


 13. 54
  duzgunomer Dibe Vuran
  duzgunomer
  Dibe Vuran

  Üye No: 117340
  Mesaj Sayısı: 373
  Tecrübe Puanı: 4
  Yer: Ahir Zaman

  Oruç, ezan ile değil, imsak ile başlıyor.


+ Yorum Gönder
Git İlk 34