Oruç hakkında sorular 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  elif_arda Üye
  elif_arda
  Üye

  Üye No: 96699
  Mesaj Sayısı: 25
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: bursa

  Oruç hakkında sorular


  selamun aleyküm benim bir kaç sorum var ilki ay hali regl durumu bittiğini dusunup abdest alıp oruç tutmak ancak gun içerisinde gelen kanın orucu bozup bozmadığı benim nazmaz ve kuran ile ilgili bildiğim damla daki gelse 10 gune kadar ibadetlerden uzak durulması gerktiği bu durum oruç içinde geçerlimi acaba ;ikincisi oruçluyken sabah kalktığımızda dişlerimizi fırçalamamız orucu sakatlarmı ; üçüncüsü oruçluyken fitil alınması orucu bozarmı ; ve son olarak oruçluyken duş almak orucu zedelermi şimdiden Allah razı olsun

  İlgili Yazılar

 2. 2
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,162
  Tecrübe Puanı: 65
  Yer: gölbaşı

  Cevap: oruç ile ilgili sorular


  Alıntı
  ;ikincisi oruçluyken sabah kalktığımızda dişlerimizi fırçalamamız orucu sakatlarmı
  Diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı?


  Oruçlu kimse için su ile ıslatılmış misvak ve fırça kullanmak, İmam Ebû Yûsuf'a göre mekruhtur. İmam-ı A'zam ile İmam-ı Muhammed'e göre ise oruçlunun su ile ıslatılmış misvak veya fırça kullanmasında hiç bir kerahet yoktur. Oruçlu iken diş macunu sürülmüş fırça kullanmakta ise, mutlak anlamda kerahet vardır. Sakınmak gerekir. Ama oruç bozulmaz.
  SİE
  Alıntı
  üçüncüsü oruçluyken fitil alınması orucu bozarmı ;
  Oruçluyken Fitil kullanmak, lavman yaptırmak
  Ağrı kesici, ateş düşürücü olarak veya diğer bazı amaçlarla makattan; mantar ve bazı kadın hastalıklarının tedavisinde ferçten fitil kullanılmaktadır.
  Lavman, tıbbî operasyon öncesi veya kabızlıkta kalın bağırsak da bulunan dışkının, anüsten içeriye, sıvı verilerek dışarı çıkarılmasıdır.

  Sindirim sistemi, ağızla başlayıp anüsle sona eren, sindirim borusu ile sindirim bezlerinden oluşur. Sindirim borusu ise, ağızla başlar. Ağzın gerisinde yutak bulunur. Sonra yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs gelir. Sindirim ince bağırsaklarda tamamlanmaktadır. Kalın bağırsaklarda ise, sadece su, glikoz ve bazı tuzlar emilmektedir. Kadının ferci ile sindirim sistemleri arasında ise bir bağlantı bulunmamaktadır.

  Bu itibarla kadınların fercinden kullanılan fitiller, orucu bozmaz. Makattan kullanılan fitiller ise, her ne kadar sindirim sistemine dahil olmakta ise de, sindirim ince bağırsaklarda tamamlandığı, fitillerde gıda verme özelliği bulunmadığı ve makattan fitil almak yemek ve içmek anlamına gelmediği için, orucu bozmaz.

  Lavman yaptırmak konusunda ise, iki durum söz konusudur; kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, gıda içeren sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması durumunda oruç bozulur. Ancak, suyun bağırsaklara verilmesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi durumunda, verilen su ile birlikte bağırsaklarda bulunan dışkının dışarıya çıkarıldığı ve bu esnada emilen su da, çok az olduğu için oruç bozulmaz.
  Alıntı
  ve son olarak oruçluyken duş almak orucu zedelermi şimdiden Allah razı olsun
  Duş yapmanın su yutmadığınız sürece oruca hiçbir zararı yoktur Duş yapan kişinin orucu bozulmaz


 3. 3
  elif_arda Üye
  elif_arda
  Üye

  Üye No: 96699
  Mesaj Sayısı: 25
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: bursa

  Cevap: oruç ile ilgili sorular


  yazdığınız ve ilgilendiğniz için Allah razı olsun.Tekrar şunu söyleme ihtiyacı duyuyorum Allah bu siteyi hizmete verenlerden sorularımızı cevaplandıranlardan Allah razı olsun minnetimi açıklayacak başka bir söz yok haklarınızı helal edin.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder