Vesvese ve Şirk 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  sonpişmanlık Üye
  sonpişmanlık
  Üye

  Üye No: 97435
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 1

  Vesvese ve Şirk


  Selamun Aleyküm,
  Son zamanlarda şeytandan çok vesvese geliyor öyle ki ne söylesem şirk koşmuş hissediyorum kendimi.dün akşam da muhabbette ''bizde öncelik arabadır'' gibi bir söz söylemiştim o an şirk anlamda söylüyormuş gibi hissettim içimden öyle şeyler geçti,sanki niyetim oymuşçasına.ama susmadım inat ettim vesveseler yüzünden sürekli susacak değilim diyorum kendi kendime.bu sürekli oluyordu,söylediğim her sözde bin pişmanlık duyuyorum.Açıkça şirk söz söylemedikten sonra günaha girmem değil mi arkadaşlar ? bu olaylar psikolojimi çok bozdu yaklaşık 1,5 aydır böyle düşünmek istemesemde aklıma geliyor.Hesap verememekten korkuyorum,terazimin hafif gelmesinden korkuyorum dinden çıkmadım değil mi arkadaşlar ? bana verebileceğiniz tavsiye var mı ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  fanihayat Emekli
  fanihayat
  Emekli

  Üye No: 96557
  Mesaj Sayısı: 180
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Vesvese ve Şirk


  Aleyküm selam

  Bir Hadis

  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular: "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler Evet! deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi.*
  Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110).*

  Diğer bir rivayette: "(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun" demiştir.*
  Müslim'in İbnu Mes'ud (radıyallahu anh)'dan kaydettiği bir rivayet şöyledir: "Dediler ki: "Ey Allah'ın Resulû, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercîh eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)" Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir" cevabını verdi." *


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Vesvese ve Şirk


  oncelikle selam.ben cok kotuyum.kendimi cok kotu his ediyorum.baska bir sey dusunmez hale geldim.ben bir kac ay once Allaha kufur etdim qaliba.sonra tovbe etdim.daha sonra yine yapdim qaliba.kac kere tovbe etdim ama bir turlu kendime hakim olamiyorum aklimdan hep kotu seyler geciyordu.simdide Allaha şirk koşmaya başladim qaliba.ben çok buyuk gunaha girdim.kac defa tovbe etdim ama yine aklimdan şirk yapmak geşiyor.kendimi tutamiyorum aklimda hep bu turlu şeyler geçiyor.kaç defa tovbe yapdim bir daha yapmiycam diye ama olmuyor hocam hep aklimda kotu fikirler geciyor.hep şübhe içindeyim.yinemi yapdim diye kendimi yiyip bitiriyorum.internetden okudum Allahin affetmeyeceyi tek gunahin şirk olduğunu oyrendim ve kendimi çok kotu his ediyorum.Allah şirk koşanlari cehennemlik yaparmiş ve hiç cehennemden kurtuluş yokmuş.bendemi hocam cehennemlik olucam?tovbe yapsamdami affedilmem?yine internetden okudum boyle kotu seylerin akla gelmesi bir hastalikmis vesveseymis.ben 5-6 yildir psikolojik tedavi aldim ama bu bir yil olduki almiyorum.belki bundandir diyorum ama sonra kendime diyorum ki kendini savunmanin faydasi yok sen kendin oyle dusunmek istedin ve oyle dusunuyorsun.lutfen ama lutfen ne olur sorularima cevap yazin.ben kendimi çok kotu his ediyorum. ben cok korkuyorum.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  şirk


  Geçenlerde dua ederken aklıma şirkle ilgili çok kötü bir cümle geldi.Normalde bu tür vesveseleri çok önemsemezdim tövbe eder ve unuturdum. bu da ilk öyle oldu ama daha sonrasında da aklıma gelmeye başladı. hem de bir insanla ilgiliydi korkmaya başladım. aklıma geldikçe böyle bir ihtimali düşünmekten korktum. sonrasında konunun başında yani o aklıma gelen vesveseyi düşündüm ben bundan nasıl korkarım bu asla benim kabul etmeyeceğim düşünmeyeceğim bir şey dedim ama ilk başta böyle bir ihtimali düşünmüştüm .şirk koşmuş olabilirim diye kafamı taktım ve sonrasında gerçekten aklıma kötü şeyler geldi. asla düşünmeyi mümkün görmediğim şeyi nasıl bunu düşündüm diyerek tekrar düşünmüş oldum. İlk başta tam olarak olayı düşünmeden sadece şirkten korkarken simdi olayı düşünmüş ve şirk koşacak şekilde düşünmüştüm galiba. sonrasında bu düşüncelerimden çok ağladım araştırma yaptım ama sadece şirkin af edilmeyeceği amellerin boşa olacağıyla ilgili şeyler okudum. Eğer ilk başta kafamı takmamış olsaydım düşüncelerim bu kadar ilerlemeyecekti ama bi insanla ilgili düşündüğümü fark ettim asla bunu düşünebilecek bi insan değildim vesvese miydi anlayamadım. yani ilk başta böyle bir şey düşünmek beni üzerken belki de daha fazlasını düşündüm. Namaza yeni başlamıştım bu beni mutlu ediyordu ama amellerin boşuna olacağı ile ilgili şeyler okudum ne yapacağımı bilmiyorum şirk koşmuş oldum mu emin değilim ama olduysam bile hiç mi affı olamaz bilmiyorum. paragrafın içinde 'olayı düşünmek' derken ilk aklıma gelen vesveseyi düşünmeyi kastediyorum. bu benim asla aklıma gelmeyecek bir şeydi şirkle ilgili şeyleri okurken de birini o kadar sevmek diye bir madde vardı ve ben bunu yaptım mı diye düşündüm bunu düşünmem bile bir şirkti belki de. Allah sevgim her zaman en fazladır ama bunu nasıl düşünebildiğimi ve ne yapabileceğimi bilmiyorum.İçten içe şirk koşmamış oluyum diye dua ediyorum


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  şirk benim için asla yapmam diyeceğim ve düşünmeyeceğim bir şeydi. bunu düşündüğüm insanla ilgili bir şey değildi aslında eğer bunu bu kadar düşünüp korkmasaydım başıma gelmezdi belki de. ve hala nasıl öyle bir şey düşünebildiğime anlam veremiyorum yani aklıma geldiğinde böyle bir şeyin mantıksızlığının farkındayım hatta düşünmek için aklıma böyle bir şey getirdiğimde bile tekrar yapmış gibi üzülüyorum. bunu düşündüğüm insan benim sadece yakın bir arkadaşımdı ve yüz yüzeyken onunla ilgili asla böyle bir şey düşünmedim eğer şeytan aklıma getirmemiş olsaydı zaten asla aklıma gelecek bir şeyde değildi. yani bir gün dua ederken birden bire aklıma geldi. yanlış bir şey düşünmekten korkuyorum bazen. öyle bir zamanda mıydım bilmiyorum. aklıma kendim getirmiş de olsam bile o kişiyi sadece insan ve arkadaş olarak seviyorum. yaptığın şeyin korkusuyla şirkin maddelerini okurken o anlık bir gaflete düştüm galiba ve haşa biriyle sevgisinin eşit olabileceğini düşündüm. oysa ben önce Allah sevgisi sonra Peygamber sevgisi sonra aile olduğunu bilirim ama bu an bile bunu yazarken benim için böyle mi diye tereddüte girdim oysa benıım Allah sevgim kimseyle kıyaslanamaz ama aklıma nıye böyle bir şey geldi bilmiyorum. ve tövbe etmiştim şimdi bunu yazarken tekrar aklıma böyle bir şey gelmesi şirke girer mi ? artık aklıma böyle saçma şeyler de gelmiyor tövbe ediyorum o insanı da sadece arkadaş olarak görüyorum ama aramdaki bağı koparmam gerekir mi? aklıma farklı şeyler gelicek korkusuyla takıntı haline getirmekten de korkuyorum.


 7. 6
  Abdiyet Üye
  Abdiyet
  Üye

  Üye No: 109964
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 1

  Selamun Aleyküm sizde sanırım obsesif kompülsif bozukluk hastalığı var. Vesvese hastalığı olarak da geçiyor. Bu hastalık üstüne gidildikçe artar. Bu yüzden üstüne gitmeyin. Eğer Allahın birliğine ve tekliğine kalben inanıyorsanız bu düşüncelerin bir önemi yok. Allah düşündüklerinizi sizden daha iyi biliyor. Bu düşüncelerin istemeden aklınıza geldiğini de en iyi Allah bilir. Vesveseler aklınıza geldikçe başka şeyler düşünmeye çalışın. Böyle yaptıkça bu hastalığın azaldığını göreceksiniz.

  Kaf-16: Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ben sirk ile ilgili tovbe ettim ve bu sirki nasil yaptigima anlam veremiyorum sadece arkadasim olarak goruyorum o kisiyi ama simdi bu olay oldugu icin ona verdigim deger yada onunla ilgili aklima gelen bisey hemen sirk olucakmis gibi korkuyorum. bide tovbemden sonra tovbe etmeme ragmen namazimi bos seyler icin kaciriyorum. hemde sirk yapmis birinin tovbe ederek affedilebilecegi soyleniyor. ben bununla ilgili cok kotu bisey gecirdim icimden. tek affedilmeyecek sirk deniliyo ve bi yandanda tovbe edilirse affedilebilecegi soyleniyo dedim hasa neredeyse sacma bulmak denir buna bunu anlik olarak duundum ve sonra ben ayetlerle ilgili bunu nasil dusunebilirim dedim. bi yandan tovbeyle af olacagina sevinirken bi yandanda aklimdan boyle bisey gectigi icin rahatsizlik duyuyorum bi an aklimdan boyle dusundugum icin ters tepermi diye dusudum napiyorum ben boyle ters tekmekte ne demek bi an aklimdn bisey gecirip cok pisman oluyorum kafayi yemek uzereyim Rabbikin rahmetine.siginiyorum tabi ama aklimdan bu kadar yanlis sey gectigi icin korkuyorum. Mesele Rabbimin affetmesi oldugu bi konuda hasa ben nasil olurda ters tepme kelimseini icimden gecirebilirim. sizin yardim etmenizi beklemekten bi sirk kosmak olur mu diye.dusunuyorum cunku bu aralar bundan cok korkuyorum. yardim edebilirmisiniz diycekken hatta birine yalvarabilcekken onceden aklima bisey gelmezken simdi hemen sirk geliyo biraz uzun oldu kusura bakmayin beni bu konularda biraz bilgilendirebilir misiniz?


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mumsema selamun aleykum benim sorularım olacaktı
  1.bir keresinde bir akrabam vardı (çocuktu neredeyse 9 yaşı olacak) sohbet ediyorduk ben ona dedimki buradan dubaiyə kadar ayakla yürüyebilirmisin cevap vermedi sonrasında ben buna benzer bir şey dedim "burdan oraya kadar ayakla yürüyemezsin burdan suriyeye kadar gidip suriyeye girsen sana 2 gün veriyorum 2 güne ordan sağ çıkman çok zor" dedim bu aklıma takıldı kendi kendime dedim "sen onun ne zaman öleceğini nereden biliyorsun onun ölüm vaktini sen veremezsin" acaba doğrumu düşünüyorum yani şirkemi düştüm yoksa sadece vesvesemi niyetim düşündüğüm gibi değildi sadece 2 güne ordan çok zor sağ çıkarsın anlamında dedim
  2. benim kardeşimin beslediği bir köpek var onun yavrusu vardı çok küçüktü onu teyzemin kocası(bir az şişman birisi) ezdi(yanlışlıkla) üzerinden 3 gün geçmişti galiba köpek öldü ben 1ci soruda konuştuğum akrabamla yine konuşuyorduk ve sohbet köpeğe dönünce akrabam şöyle dedi "ben o köpeği taş fırlatar gibi fırlatsam bile ölmezdi" bende şöyle dedim "ben onu fırlatsam o yere deymemiş ölücekti" yani mecaz anlamda söylemiştim bu günahmı şirk işlemiş oldum
  3.ben bir keresende abimle kavga ediyordum o bana dediki yemin et ben de dedim "başın hakkı" yani bu bir yeminmi ben aradım internette diyoki allahtan başkasının üzerine yemin etmek şirktir şimdi ben şirkmi işlemiş oldum söylediğim bir yeminmi
  4.eger bunlar şirkse nasıl tevbe edebilirim nolur bana yardım edin şimdiden teşekkürler


 10. 9
  MaviAnka Üye
  MaviAnka
  Üye

  Üye No: 121167
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 1

  Benimde aklımdan Allahla dinle ilgili çok adı düşünceler geçiyor geçen gün dilimle mi söyledim diye şüpheye düştüm.İçimden geçince normalde hemen aksini söylerim bu sefer biraz bekledim.Sonra Hiç böyle şey denir mi diye depresyona girdim.Bazen yalandan mı ağlıyorum diye düşünüyorum.Kalbimin çok katı olduğunu falan düşünüyorum.Şimdi bir de araştırdım dille söyleyince kafir olunuyormuş.Nikah gerekiyormuş yeniden.Nikah kıymam gerekiyor mu?

  Bir de mesela ağzımla gelen vesveseyi değil diye bir daha söylüyorum.Örneğin; Allah şöyle şöyle(küfür olan bir söz) değil.Sonra değil diyene kadarki bölümü söylediğimi düşünüp kafir olduğumu düşünüyorum.Devamlı kırk kere şehadet getiriyorum.Devamlı estağfirullah diyorum. Bazen artık ne olacaksa olsun diyorum.Namazları hiphızlı kılıyorum aklıma çok kötü şeyler geliyor diye.Anlayacağınız devamlı kendimle savaş halindeyim.

  Kocam vesvese ve nikah konusunda beni ciddiye almıyor doğal olarak dinden çıktıysam bizim nikaha noldu? Nikah yenilenmesi gerekiyor mu?


 11. 10
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,394
  Tecrübe Puanı: 10

  Kocan seni ciddiye almamakla doğru ve iyi yapıyor. Daha önce de sana söyledik nikah senin elinde değil ne yaparsan yap sen kocanı boşayamazsın. Boşanmak istiyorsan hakime gidebilirsin.


 12. 11
  MaviAnka Üye
  MaviAnka
  Üye

  Üye No: 121167
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 1

  Allah a şükürler olsun ki boşayamıyorum böyle bir hakkım olmadığı için açıkçası çok mutluyum.Cevabınız için teşekkür ederim.Aslında nikahtan daha çok dinim konusunda endişelendim.Dinden çıkanın nikahı da gidermiş yeniden nikah kıyması gerekirmiş yazıyordu nette.Vesveselerden delireceğim her halde bir gün.Dilimle söylediğim ama istemsizce çıkan Müslümanın imanını sarsacak kelimeleri kafama takmıyorum.Ama bazen aniden saçma sapan şey çıkıyor yoksa öyle mi inanıyorum diyorum.Mesela; Melekler Allah'ın kızları değildir derken aniden kız kullarıdır dedim sonra ne diyorum ben Allah'ın kullarıdır kız veya erkek değildirler diyorum.Bunu çok takmadım çünkü asla melekleri kız olarak düşünmüyorum.Aradan az zaman geçince acaba böyle mi inanıyorum eyvah dinden mi çıktım diyorum.Bugün hocaya gittik bana şeytanlar seninle uğraşıyor dedi.Vesvese bunlar dedi.O kadar çok aklıma gelen şeylerle uğraşıyorum ki anlatamam.Yani abartmıyorum zırt pırt estağfirullah diyorum.Devamlı şehadet getiriyorum.

  Hep içimden geçer dilime asla vurmazdı.Ağlamaktan helak oluyorum.Geçen gün Müslümanım diyecem aniden hristiyanım gibi bir şey dedim.Bilerek demedim.Devamlı Hristiyan olmakla ilgili vesvese geçiyordu.Hemen tövbe edip şehadet getiriyorum.

  En son işte yukarda anlattığım oldu.Allah la ilgili ağza alınmayacak vesveseler geçiyorken içimden hep tövbe halindeydim bir ara bıraktım kendimi.Dışımdan söyleyip söylemediğimden emin değilim. Söylemiş de olabilirim.

  Eğer nikah yenilenmeyecekse ve dinden çıkmadıysam ne mutlu.Rabbime şükürler olsun.

  Bugün hoca bana geçeceğini söyledi.Umarım geçer.Ben bile kendimden bıktım.

  Bir de bugün mesela bi düşünce geçti sonra onu hemen def ettim sonra içimden yavaştan söyledim.Ama tabiki öyle olmadığını da söyleyerek.Ve gerçekten rahatsız oldum.Şimdi bunu bilerek içten dedim diye durumum nedir?Allah la ilgili kötü bir sözdü.Nefret ediyorum kendimden ötekiler en azından istemsizce oluyordu.Şimdikini ben söyledim içimden ama değildir de ekledim.Her ne kadar şüphe duysamda değildir dedim mi diye.

  İçimden inanılmaz rahatsızlık duydum.Bazen tam bjr şey dicem beynime bir şey oluyor aman yanlış bir şey deme diye.Ya da kalbime sizi vuruyor.

  Bana yardım edin. Çok çok üzgünüm.

  İlkinde istemeyerek gelen düşünceyi hemen def ettim
  sonra içimden bilerek bi yavaştan söyledim ama değildir dedim.Kendime bu işkenceyi niye yapıyorum bilmem. Aslında bilerek düşünsem bile değildir dedim ama biraz yavaştan aldım sonradan pişmanlık duyuyorum. Gebersem de kurtulsam. Psikoloğa da doğumdan sonra gitmeyi düşünüyorum hap almak için


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Benim aklıma bir kaç soru daha geldi lütfen beni yanlış anlamayın bu sorularımı diğer soruda sorduklarımın devamı gibi yazıcam
  5.ben bir daha düşündüm de ben daha önce böyle bir şey söyledim"başın hakkı sen yaptın"diye bir cümle kurdum o zaman allahtan başkasının üzerine yemin etmenin günah olduğunu bilmiyordum ve 3cü soruda söylediğim şeyi söylerken de bilmiyordum, ben bir yerde duymuştum ki günah olduğunu bilmeden yapılan yanlışlar günah olarak sayılmıyor, şimdi ben bu konuda günaha girdimmi girmedimmi
  6.yemin sadece "allahın üzerine yemin ederimki..." böylemi yoksa "allah hakkı..."da bir yeminmi yani benim söyledeiğim sözler yeminmi
  7.tövbe nasıl yapılır lütfen açıklarmısınız birde diyelimki ben bir şeye tövbe ettim ve bozdum ikinci sefer tövbe edince bu tövbenin kabülü zorlaşırmı yani bir seger bozduğum için
  8.tövbenin kabülü için samimi olmak ve bir defa yapmayacağına inanmak lazım ama ben abi le sohbet edince biraz unutuyorum rahatlıyorum gibi geliyor şimdi bu samimi olmamakmıdır ben birde şöyle desemki "ben her gün saat 8 de tövbe edicem" bu da samimi olmamakmıdır yani bir bakit koyuyorum
  lütfen beni anlayın sorum bu kadar uzun oldu ama bunları sormak zorundayım ne olur her soruma numarayla cevap yazabilirmisiniz mumseça lütfen bu sorumu diğer sorumun üzerine ilave edebilirmisiniz


 14. 13
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  bazen bir düşünceyi def etmeye çalışmak, aksini kendine telkin etmeye çalışmak bile insanı o düşünceye şartlayabilir. bir şeye yok öyle değil, yok öyle değil demenin alemi yok ki. ben uzaylı değilim ben uzaylı değilim demenin alemi yok. böyle düşüncelerden bir vebaliniz olmadığını belleyin, bunları def etmeye bile çalışmayın, def etmeye çalışacak kadar dahi ciddiye almayın, üzerinde bile durmayın boşverin gitsin.


 15. 14
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  yani insan bu düşüncelerle mücadele ettiğini zannediyor , daha mücadele ederken böyle düşünceleri tepesine çıkaran esas kendisi oluyor da bunun farkında bile olmuyor.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son