Kılmış olduğum namazlardan zevk alamıyorum 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  kurt55 Üye
  kurt55
  Üye

  Üye No: 96748
  Mesaj Sayısı: 29
  Tecrübe Puanı: 1

  Kılmış olduğum namazlardan zevk alamıyorum


  Kılmış olduğum namazlardan zevk alamıyorum zaten hiçbirşeyden zevk almıyorum orası ayrı bi konu sureleri okurken dilim tam dönmüyor yanlış telafuz ediyorum namaz esnasında kafam hep başka yerde oluyo bir türlü odaklanamıyorum (obsesif kompulsif bozukluğu) namazlarımın kabul olmadığını düşünmeye başladım beceremiyorum bir türlü olmuyo bırakmayı düşünüyorum bu konuda yardımlarınızı ve dualarınızı bekliyorum.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  fanihayat Emekli
  fanihayat
  Emekli

  Üye No: 96557
  Mesaj Sayısı: 180
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Kılmış olduğum namazlardan zevk alamıyorum


  Ve yakîn (ölüm) sana gelinceye kadar Rabbine ibadet et. (Hicr Suresi, 99)

  Namazı kılmayı bırakırsan nefsine ve şeytana yenik düşmüş olursun. Bir de Kuranı Kerim okumasını bilmiyorsun onu öğren ki telaffuz Problemi ortadan kalksın.

  Müdessir Suresinin mealine bak Cennetlikler Cehennemliklere sesleniyorlar oku ....!


 3. 3
  mümini78 Üye
  mümini78
  Üye

  Üye No: 97289
  Mesaj Sayısı: 208
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Kılmış olduğum namazlardan zevk alamıyorum


  Namaz esnasında kafan başka bir yerde olabilir bu çok doğll bir şeydir. Namaz esnasında bedenini doğru yerde tut yeter yani kıbleyi şaşırma.

  Herşeyi ilk başlarda mükemmel yapacaksın diye bir şey yok bebek bile ilk başlarda yuvarlanıyor sonra emekliyor sonra bir kaç adım atıp düşüyor ve en sonunda yüremesini tam olarak öğreniyor.

  Pozitif çareler:

  1-Madem süreleri söylemede dilin tam dönmüyor: Namazdan önce ve sonra süreleri bir defa oku bunu kendine ders edin ( Namazda okuduğun süreleri)

  2-Hem elinin altında internet var ve süreleri mp3 olarak dinleme fırsatın var. Namazda okuduğun süreleri dinle telefuz hatalarını böylelikle gider.

  3-Belkide süreleri yanlış telefuz etmiyorsundur sana öyle geliyordur. Bir büyüğüne ya da bir bileninden yardım dile ona süreleri oku o seni tatbikat etsin.

  4-Eğer başkasına süreleri okuyup sınanmaktan kokuyorsan süreleri bir kayıt edici cihaza oku ( Fotoraf makinesi ya da mp3 çalar vb) Kendini kendi kendine tatbikat et.

  5-Hem insan hiçbir ibadetinin tam ve kusursuz olduğundan emin olamaz ki. Senin amacım ibadetlerindeki gerekli eğemniyeti gösterip acizliğini ve zayıflığını Allaha sunmak ve eksiklerinle ve kusurlarınla ibadetlerinin kabuülünü Allahtan dilemektir.

  6-Aşağıdaki şıklardan hangisini, işaretlemek istersin?

  a) İbdetlerini bir program misali ya da bir yemek tarifi misali harfi harfine yapmak ve tam olduğundan emin olmak.
  b) İbdetlerini gereken eğemniyeti göstererek yapmak ve eksiklerin ve kusurlarına rağmen kabuülü için Allaha dua edip kabuülünü unmak,

  7-Hem namazı bıraksan sence herşey daha mı ii olur? Küçük bir örnekle bunu da izah edeyim

  Bir şehrin büyük bir hükümdarı olsun. o şehirde en güçlü ve kudretli olan o hükümdar olsun. Her şeyi en ii bilen ve en güzel yapan da o olsun. Şimdi bu hükümdara tabi ( yani onun emrinde olan bir karınca olsun) Ve karıncaya şu görevi versin Kilometrelerce ötedeki kasabaya ait çiçek bahçesinden türlü çiçekler ait kokuları o hükümdara getirmek: Karınca yıllarca yol yürüse o kasabaya gitse tüm varını yoğunu ortaya koysa ve hükümdarın yanına u türlü çiçeklere ait kokuları getirse fakat bu kokular hükümdarın istediği kokular olmasa sence hükümdar o karıncayı asarmıydı? Ona sen becereksizsin dermiydi? Karınca küçücük bedeni ile ve tüm hassaiyeti ile kasabaya gitmeye çalışmış bu görev uğruna ömrünü vermiş yaşlı hali ile ve acizliğini ve zayıflığını hükümdarın önüne sererek ona o kokuları sunmuştur. Elbetteki hükümdar da biliyorki en güçlü olan ve herşeyi eksiksiz yapan tek kendisidir. Küçükcük ve zayıf karıncayı göstermiş olduğu bağlılık samimiyeti karşısında ile ödüllendirecektir. Örnekle daha ii anlaşılması için karınca ve hükümdar temsillerini yaptım.

  İşte Allahta canlıların ve cansızların içinde herşeye gücü yeten ve herşeyi en güzel yapan kususuz ve eksiksiz olandır. O senin eneye güç getirip neye güç getiremeyeceğini çok ii biliyor. Allah senin amellerindeki kusurları ve eskiklerini görür elbet ancak göstereceğin eğemniyet ve samimiyetle ve edeceğin dua ile o kusur ve eksiklerini tamamlayacak ve amellerini güzellerin en güzeli ile kabul edecektir. Yeterki sen sıratı müstkaimden ayrılma.


  Tefekkür eyle gerekeni yap ve sonra tevekkül eyle: (yazılarımı oku )


 4. Reklam

 5. 4
  emniciba Hep Üye
  emniciba
  Hep Üye

  Üye No: 89415
  Mesaj Sayısı: 573
  Tecrübe Puanı: 6
  Yer: Himalaya Dağları

  Cevap: Kılmış olduğum namazlardan zevk alamıyorum


  Namaz aferini hak ettiğin yerdir.ben görüyorum bazılarını kımın karsısında durduklarını bılmıyorlar namazda aslında tum uzuvların kıbleye yonelmesı lazım kyamda bıle ayakları ben palet gıbı acanları goruyorum oysakı parmak ucların kıbleye bakması lazım secde cok onemlı secdede alnını yere koyduğunu hıs edeceksın tabıkı en onemlısı namazda husu haya ile olur harama bakmayanın ıbadetleınden zevk alcağını peygamberımız soyluyor . . .


 6. 5
  @mir âb ü kil
  @mir
  âb ü kil

  Üye No: 49589
  Mesaj Sayısı: 2,807
  Tecrübe Puanı: 32
  Yaş: 45

  kardeş namaz kılmaktan başka İslamla ilgili bir amacınız olmazsa namazdan zevk alamazsınız
  hatta sıkıcı gelir
  bir amacınız ve o amaçta ortak olduğunuz bir cemaatiniz olması lazım


+ Yorum Gönder