İntiharla ilgili ayet ve hadisler 5 üzerinden 4.42 | Toplam : 48 kişi
 1. 15
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: İntiharla ilgili ayet ve hadisler


  - Ona uymamız gereken ve herşeyi kendisinden bulmamız emredilen kuran zaten kurana, peygambere ve ilim sahiplerine başvurmamızı emretmiştir. Meselelerin aslını bilmeden işi yokuşa sürmeye gerek yoktur.

  - 15 yaşında intihar eden kişi eğer henüz ergenlik yaşına girmemişse inşaallah bu kişilere günah yazılmadığı bildirilmiştir.


 2. 16
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İntiharla ilgili ayet ve hadisler


  e cahil bir insanın ne yapacağını Allah bilir lakin ona kendi kararlarını vermesi için aklı vermiştir yani insan isterse onu yapmayabilir . Kaderi aldığınız karaları doğru kılmak için kullanmazsınız.


 3. 17
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İntiharla ilgili ayet ve hadisler


  Psikoloji bozulmuş bır insan doğru dürüst düşünemiyor sürekli yanlış yapıyor kurtulmak istiyorum ama olmuyo boylede yaşanıyor çünkü hergün ölüyor dua ediyor namaz kılıyor bazan biraz iyi oluyor bazen yine kötü bazı yanlış düşünceler doğru zannediyor bundan kurtulmak istiyor bunun için intihar ediyor buda normal intihar mi sayılıyor yada bazıları diyor ya doğru dürüst düşünmediğini için intihar sayılıyor bunun özü nedir


 4. Reklam

 5. 18
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: İntiharla ilgili ayet ve hadisler


  Her hastalığın bir tedavisi bir ilacı vardır. Bunun için o kişinin uzman bir doktora görünmesi gerekir. Aklı başında olan birisinin intiharı büyük bir günahtır. Aklı başında olmayanı ise Allah çok iyi bilir ve Allah kullarına asla zulüm etmez.


 6. 19
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bak kader elbette var ama kaderini sen belirlersin. Şimdi gitsen intihar etsen, hesap günüde kaderimde varmış dersen bu saçmalık olur. Neticede sen yaptın, kaderin yapmadı.


 7. 20
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Nisa suresi 29. Ayet "...kendinizi öldürmeyiniz"


 8. 21
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Herkez kendi kaderini kendi cizer, sen herseyi kendin belirlersin, ve olanlarda senin kaderin olur


 9. 22
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Biz insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık. Ayeti kerime her şeyi anlatıyor arkadasim


 10. 23
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  herkesin kaderi doğduğunda yazılır doğru ama atladığın birşey var herkes kaderini kendi yazar Allah sadece senin ne yapacağını bilir. zaten kaderde insanın kendi hür iradesiyle yaptıklarının ilahi bir yazı ile önceden yazılmış olmasıdır yani zannetmeyesin Allah bana bu kaderi verdide ben bunu yaşıyorum . hayatında yaptığın seçimler veya karşına gelen herhangi bir olay tamamıyla sana bağlıdır senin yaptığın seçimlerle ortaya çıkmıştır


 11. 24
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ALLAH ın verdiği canı ancak o alır.

  Sıkıntılardan dolayı ölümü istemeyin! Dayanamayan, "Ya Rabbi, hakkımda yaşamak hayırlı ise, yaşamayı, ölmek hayırlı ise, ölümü nasip et!" desin!) [Buhari]


 12. 25
  kaynatasız Misafir
  Misafir

  Sorduğun soruya değil; ama bazı yorumlarda gördüğüm bir hataya değinmek istiyorum. Cehennemden de Cennetten de çıkış yoktur!

  Ali İmran 88 - O lanet içinde sürekli kalacaklardır. Ne azap hafifletilecektir.Onlardan ne de yüzlerine bakılacaktır onların.
  Zühruf 74 - Suçlular ise cehennem azabının içinde sürekli kalacaklardır.
  Araf 36 - Ayetlerimizi yalanlayıp onlar karşısında burun kıvıranlara gelince, bunlar ateşin dostlarıdır. Sürekli kalacaklardır onun içinde.
  Bakara 275 - O ribayı(faiz) yiyenler, şeytanın bir dokunuşla çarptığı kişinin kalkışından başka türlü kalkamazlar. Bu böyledir, çünkü onlar, "Alış-veriş de riba gibidir." demişlerdir. Oysaki Allah, alış-verişi helal, ribayı haram kılmıştır. Kendisine Rabbinden bir öğüt gelip de yaptığından vazgeçenin geçmişi kendisine, işi Allah'a kalmıştır. Yeniden ribaya dönene gelince, böyleleri ateşin dostlarıdır. Sürekli kalacaklardır orada.

  Ben size bunları gösterdim. Şimdi siz de bana Kur'andan (sakın bana hadis yazmayın!) "cezasını çekince cennete gideceğini" anlatan bir ayet gösterin. Bize öğretilen sadece Araf 36da anlatılandı değilmi?

  ** Kimse kendini sonsuza kadar azap içinde kalacağı bir duruma layık görmüyor da bu hayatta ne yapmış ki sonsuza kadar mükafat içinde kalacağı bir duruma kendini layık görüyor? **


 13. 26
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kader konusunu merkeze alıp Allah'ın insana verdiği iradeyi unutuyoruz. Kur'an'ı Kerim'in birçok ayetinde "akletmiyor musunuz? " diyor. Kendi irademizle kaderimizi oluştururuz biz. İntihar etmemek diye bir seçimimiz de var bu yüzden kalkıp da Allah kaderime intihar yazmış ben napim sorumlu değilim diyemeyiz.


 14. 27
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben çok zor durumdayim mecbur intihar etmek zorundayim etmesemde çok çok rezil duruma düşeceğim


 15. 28
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende bunalımdayım. Her an intiharı düşünüyorum. Ki beş vakit namaz kılan ilahiyat öğrencisiyim. Çok çaresizim. İntihar etmektense canımı al diye dua ediyorum hergun


+ Yorum Gönder
Git İlk 123 Son