İdrar yaptıktan sonra damla gelmesi 5 üzerinden 3.88 | Toplam : 41 kişi
 1. 1
  İsimsiz Üye
  İsimsiz
  Üye

  Üye No: 93719
  Mesaj Sayısı: 14
  Tecrübe Puanı: 1

  İdrar yaptıktan sonra damla gelmesi


  İdrar yaptıktan sonra uzun bi süre sonra damla halinde gelebiliyor. İdrar yaptıktan sonra namaz vakti geçmesine az kalmışsa beklemeden nasıl abdest alıp kılıcam ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  kul93 Üye
  kul93
  Üye

  Üye No: 101044
  Mesaj Sayısı: 149
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: İdrar yaptıktan sonra damla gelmesi


  ben hep mendilnen durduruyom
  abdest aldıktan sonra idrar gelmesi abdesti bozar mı


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,465
  Tecrübe Puanı: 234

  Cevap: İdrar yaptıktan sonra damla gelmesi


  İdrardan sakınmak hakkında bilgi verir misiniz?
  Hadislerde idrardan sakınmamanın kabir azabına sebep olacağı belirtiliyor.Peki idrardan nasıl sakınabiliriz?Detaylı bir şekilde açıklarsanız sevinirim.

  İstibra nasıl yapılır ve elbiseye idrar damlaması namaza mani olur mu? Sorunun DetayıBen tuvaletten çıktıktan sonra belli adım attıktan sonra abdestimi alıyorum fakat daha sonra bir damla idrar geldiğini hissediyorum. Bu durumda abdestimi yenilemem gerekiyormu ve o iç çamaşırımı değiştirmek zorundamıyım eğer avuç içi kadar olmadıysa idrar bulaşan o iç çamaşırı ile abdest alıp namaz kılabilirmiyim

  Küçük abdestten sonra akıntı ve sızıntının kesilmesine denir ki; bunu yapmak vaciptir. İstibrayı, istincadan önce yapmak abdest ve namazın sıhhatli olabilmesi için gereklidir. Fakat istincadan sonrada yapılır. Her insanda, küçük abdestten sonra akıntı olur. Bu akıntı bazı insanlarda çok kısa zamanda kesilirken, bazı insanlarda da uzun zaman devam etmektedir. Herkes kendi durumunu bildiği için, akıntısının sonunu iyice almalı, istincayı sonra yapmalıdır. İstibrayı tam bitirmeden abdest alınırsa, abdestten sonra gelecek olan akıntı abdesti bozar. Akıntının sonunu almak için yürümek, hareket etmek, öksürmek, ayakları hareket ettirmek, yatmak ve beklemek gibi tedbirlere başvurulmalıdır. Kadınlara istibra icap etmez. Bir müddet beklemeleri onlar için kâfidir. Yoksa abdest aldıktan sonra bir akıntı olursa abdest bozulur ve abdestsiz namaz kılınmış olur. Onun içinde uhrevi azabı gerektirir. Zira Rasûlullah "Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir" buyurmaktadır. (İbn Mace, Taharet, 26)

  İstibra yapmak kanallarda kalan idrarın boşalmasını sağlamaktır. Bu idrarda birkaç damla kadardır. Dolayısıyle elbiseye veya bedene değmesinden dolayı namaza engel teşkil etmez.

  Elbette idrar damlayan yıkamak veya kağıt kullanarak damlayı elbiseye bulaştırmamak daha güzeldir. Ama idrar damladı diye namazı terk etmek, hiç doğru değildir.

  Tuvaletten sonra kanallarda kalan sıvı zaten yavaş yavaş çıkacaktır. Bunun için aşırı bir hoplama zıplama yapmaya gerek yoktur. Hafifi bir gezinti ve dolaşma yeterlidir. Şöyle otuz - kırk adımlık bir gezinti yeterlidir. Eğer istibra yapmadan abdest alıyorsak o zaman kalan idrar dışarı çıkıp, abdestimizi bozabilir. İstibra yaparken aşırılıkta hoş değildir.

  Namaza mani olan necaset miktarı hakkında bilgi almak için tıklayınız...
  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet


 4. Reklam

 5. 4
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,465
  Tecrübe Puanı: 234

  Cevap: İdrar yaptıktan sonra damla gelmesi


  Sürekli idrar akıntısı ve özür durumu hakkında bilgi verir misiniz?

  Özür Sâhipleri İle İlgili Hükümler Nelerdir?

  Özür sâhipleri için, dînimiz büyük bir kolaylık göstermiştir.
  Bunların abdestleri, abdest bozucu özürleri devam ettiği halde bozulmaz.
  Bu halde iken namazlarını kılarlar.
  Abdest bozucu kan, irin, idrar gibi akıntıların kirlettiği yeri tekrar temizlemekle de mükellef tutulmazlar.
  Çünkü, bu kirler temizlendikten hemen sonra yeniden vâki olmaktadır.
  Meselâ, devamlı idrarı gelen bir kimsenin, abdestini idrar akıntısı bozmadığı gibi, gelen bu idrarın kirlettiği yeri yıkamak mecburiyeti de yoktur.
  İdrar kirletmesi mevcut olduğu halde namazını kılar.
  Dînimizin özür sâhiplerine sağladığı bu kolaylığa karşı, onların da dikkat edecekleri bir husus vardır.
  O da şudur: Özürlü olduğunu tesbit eden kimse, her namaz vakti için, ayrı abdest alır, o vakit için aldığı bu abdestle dilediği kadar nafile veya kaza namazı kılabilir.
  Vitir ve cenaze namazlarını edâ edebilir. Özür sâhibinin aldığı abdest, sadece içinde bulunduğu namaz vakti süresince geçerlidir.
  Bir namaz vaktinin çıkıp diğer vaktin girmesiyle abdesti bozulur.
  Giren yeni vakit namazı için, yeniden abdest alması gerekir.
  Meselâ; bir özür sâhibi sabah namazı için vaktinde abdest alsa, bu abdesti sabah namazının vaktinin çıkmasına kadar muteberdir.
  Vaktin çıkmasıyla, yani, güneş doğmasıyla abdest bozulur, hükmü kalmaz. Artık bu abdestle hiçbir namaz kılamaz.
  Özür sâhiplerinin dikkat edecekleri bir husus da, özürlü olmayanlara imamlık yapamıyacaklarıdır.
  Bu bakımdan özürlüleri imamlığa zorlamak doğru olmaz.
  Özürlülerin sabah namazı için aldıkları abdest, güneş doğmasıyla bozulduğu için, bayram ve kuşluk namazları için ayrıca abdest almaları gerekir.+ Yorum Gönder