4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var mıdır? 5 üzerinden 4.52 | Toplam : 29 kişi
 1. 15
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,945
  Tecrübe Puanı: 43
  Yer: Almanya

  Cevap: 4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var midir?


  mezhebin var oldugunu inkar etmiyorsun yani?

  ilk cevabimi okumussan neden 4 hak mezhebinden bahsettigimizden anlarsin..
  alimlerin sözleri seninkinden benimkinden daha üstün.. ve aciklanmis bir durum.. körü körüne 4 insani secmedik mezhep alimi diye!


 2. 16
  Necef_ Emekli
  Necef_
  Emekli

  Üye No: 98559
  Mesaj Sayısı: 178
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: 4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var midir?


  üstekinden bahsediyorsanız şimdi gördüm ve öyle birşey yoktu yazınızda ...sonradan değiştirilmiş eklenmiş sanırım...ama ilk sayfadakini diyorsanız hanefi şafii maliki hanbelinin hak mezhep olduğu ayet ve hadisde yoktur.bazı alimler belirlemiştir sadece bu mezheplerin hak olduğunu..


 3. 17
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,945
  Tecrübe Puanı: 43
  Yer: Almanya

  Cevap: 4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var midir?


  ehli sünnet alimleri var 4 büyük mezheb demis, biz ehli sünnet alimlerini öyle "hic"e saymayiz...


 4. Reklam

 5. 18
  Necef_ Emekli
  Necef_
  Emekli

  Üye No: 98559
  Mesaj Sayısı: 178
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: 4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var midir?


  Alimler yanlış düşünebilir hata yapabilir ama Kuran ve peygamberimizde yanlışlık olmaz.kesin doğru olan 2 kaynak var.alimlerin her dediği kesin olarak doğru değildir o yüzden abartıya gerek yok hata yapmazlar gibi.
  "Bizim delilimizi bilmeden bir kimsenin sözümüzü söylemesi caiz değildir." Ebu hanife
  o yüzden delili incelemeden körü körüne taklid ,alimleri hatadan beri gibi görmek abartmak yanlıştır


 6. 19
  HAK.ISLAM Üye
  HAK.ISLAM
  Üye

  Üye No: 102100
  Mesaj Sayısı: 76
  Tecrübe Puanı: 1

  necef zamanında 100 lerce mezhep vardı. günümüze kadar 4 tane si intikal etti. şuandada müçtehid bulunmadıgı için 5. bir mezhebi unut. 4 tane neyine yetmiyor birde sınırlama diyorsun.


 7. 20
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mezhepleri insanlar sonradan olusturmustur din alimleri yani izinden gidilecek birisi varsa resulumuz hz. Muhammed s.a.v den baskasi degildir islam mantik dinidir akilli olun biraz peygamberimize dinimizi allah nasip etmis acik secik kurani kerimde hersey yaziyor sonradan bu yazilanlari farkli yorumlayip soyledir boyledir demek caizmidir bilmiyorum fakat beser sasar ben bunu bilirim kimi menfaatine kimi zaafina kimisi bilmedigine veya yanildiginda israr eder ve beser sasar dinimiz islam kitabimiz kuran peygamberimiz hz. Muhammed...
  Allaha iman et
  Kuran oku peygamberlerimizin izinden git kardesim... o donemden geri kalanini bilemem... her insan farkli takim tutar farkli renk sever farkli dusunur allah yolu birdir farkli gorusler yorumlar beni baglamaz hayirli geceler...
  Cevap olabildiyse ne mutlu iyi geceler...


 8. 21
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  "Ulu_l emre " kelime anlami ile alimler degildir. Idareciler anlamina gelmektedir.diyanet mealinde de ayni anlamda cevrilmistir.bahsettiginiz yuzlerce alimler kimdir isim verirseniz sevinirim.malum ortalik alim kayniyor.


 9. 22
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  arkadasim sen diyorsunki allahin kurani eksik biraktigini soyluyorsun.Islam alimlerinin bu boslugu hadislerle aciklandigini belirtiyorsun dogrumu.O zaman sen hem allaha hemde peygamberiize iftira atiyorsun.kurani kerim acik ve seciktir diyor Allah.


 10. 23
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ayetteki ulul ul emr yönetici anlamında kullanılmıştır ama mezhepler haktır zaten sahih hadisler ulemaya ulaştığı zaman içtihadı bırakıp hadise göre hüküm vermişler 4 mezhep bu yüzdendirki haktır hakaretleredecgerek yok


 11. 24
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arkadaşlar konuyu saptırmayalım...Kur'an-ı Kerim de asla ve asla meshep geçmez çünkü Peygamber efendimiz döneminde meshep yoktu... Üstelik düşündüğümüz zaman insanları bir noktada birleştirecek asla ve asla ayrı düşmeye sebep vermeyecek bir dinin (İSLAM DİNİ'nin ) yanlış anlaşılıp ayrımcılığa sebep veriyor gibi görünmesindeki tek neden bana kalırsa işte insanları ayıran dört meshep ve Alevilik denen olgudur İran ve Irak Savaşı ne sebeple başladı bir düşünün Alevilik ve Sünnilik gibi bir çok grupların dini grupların birbirleri ile karşı karşıya gelmelerindeki en büyük nedenlerden biri olarak görüyorum...
  Bir tane doğru olduğunu düşünürsek dört meshep neden var..? Üstelik meshep gidilen yol anlamında ise O dönemde yetişmiş bir çok zat, kitap aralarında kalmış bir çok meshep daha söz konusu olamaz mı..? Ve buna bağlı olarak da Alevilik bir mezhep midir..? Caferilik bir meshep midir..? diye soruyorum size...


 12. 25
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kiymetli inanan kardeşlerim; form konusunu bu gun gördüm. Oncelikle aşağıda yazacaklarımı internetten veya evinizde bulunan nüzul sirasi ve nüzul sebebi iceren meal veya tefsir kitaplarinda teyyid ediniz. Bazi kardeşlerin mezhep veya 4 mezhep kuranda vardir ve bu nisa suresi 59. Ayetininde bellidir denilmesini NORMAL ve ardindan da müslüman kardeslerine ithamda bulunmasini ANORMAL buluyorum. Kardeşlerim bir ayeti delil göstereceğiniz zaman önce ayetin neden gönderildiğini öğrenmelisiniz. Nisa suresinin 59. Ayetinde "....ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin...." denilmesinin sebebi şudur. Halid bin Velid ile Ammar ibn Yasir arasinda Resulullah (Sav) in verdigi bir görevi yerine getirirken bir anlasmazlik çıkması üzerine aralarinda tatsizlik oluyor ve konu bir süre sonra Resulullah s.a.v. e tasiniyor. Peygamberimiz konuyu öğrenince kim Ammar a bugz ederse Allah C.C de ona bugz eder diyor ve Halid bin Velid bunun üzerine koşup Ammar ibn Yasir den helallik istiyor. Ayet ise bu olayin ardindan geliyor.
  Yani ayet sandiginiz gibi meshep konusunu degil,sizden olan otorite sahibine uymayi emrediyor.
  ALLAH RIZASI ICIN BURADA YAZDIGIMI ARASTIRIN. ve LUTFEN MÜMİN MÜMİNİN INANCINI HOR GÖRMESIN. ARAŞTIRIN KI EMIN OLASINIZ.
  Saygilarimla.


 13. 26
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Super söz bitti nokta bravo


 14. 27
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  alimlere mi götürelim günümüzdeki senin o alim dediğin zatlar sen ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünrken kendiler para nın içinde yüzüp size isyan etmemeyi öğretiyor bana bu işten para kazanmayan 1 tane alim göster ?günümüzde


 15. 28
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kurana göre olabilir i acaba ? Aklına bile gelmediğine göre... Biz açıkça herşeyin yazdığı bir rehbere göre yaşıyoruz ne dersin?


+ Yorum Gönder
Git İlk 123 Son