4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var mıdır? 5 üzerinden 4.52 | Toplam : 29 kişi
 1. 43
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: 4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var mıdır?


  Mezhepleri illede kuran ayerleri ile zorlama bir mana vermek gerekmiyor toplum varsa mezheplerinde olmasi gayet normal aslinda a normal olan yuzyillardir baska bir toplum icin ictihat eden alimlerimizin bugun ayni gayreti ve ceasreti gisteremeyisinden kaynaklaniyor nedeniyle bugun alimlerimizin elini tasin altina koymasi lazim bugun avrupada musluman toplum var onlar icin bile bir mezhep olusturulmali yada olmalı sorunlarina bir cozum bulunmali en basit ibadetkerimizi is yerinde yapamiyor ama adamin icinde bir sikinti var ne yapmalıyım diye.herkes bulundugu tarikat yada cemaata gore amel ediyor ama yeterli değildir hersey rant diyende var ne yapacak adam.onun ixin mezhepler tartisilir haldedir cunku soruna cevap yok .


 2. 44
  Molla_Efdal ملا افدال
  Molla_Efdal
  ملا افدال

  Üye No: 106610
  Mesaj Sayısı: 667
  Tecrübe Puanı: 7
  Yer: tabiki ev :)

  Yorum: 4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var mıdır?


  Hak mezheplerin sayısı çoktur. Bugün sadece 4 hak mezhebin et bağı bulunmaktadır.


 3. 45
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: 4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var mıdır?


  Ümmetim benden sonra 73 ayrı yola ayrılacak ve bunlardan sadece biri doğru yolda olacak...
  Ümmetim benden sonra diyor ondan bundan sonra demiyor???
  73 yol var ve bazilari mezhep yok ashabindan ilim aliyor alimden her turlu fikirden bilgi aliyor ve yol sadece Muhammet (s.a.v)-Kur'an-Allah yolum diyor...
  Şirke girmekten korktugum için bu yol en emin yol geliyor bana...
  Bilen Allah (C.C)


 4. Reklam

 5. 46
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: 4 Büyük hak Mezheplerin üzerine Hadis veya Kuran ayet var mıdır?


  Mezhepler konusuda aklında şüphe olanlar risale i nur eserlerinde mezhep ile ilgili nüshalara kesinlikle müracaat edip okusun biiznillah ben okudup tüm vesveselerim izale oldu kesinlikle akla mantiga uyan cewaplar risale i nur eserlerinde sizleri ve bizleri bekliyor vesselam...


 6. 47
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,734
  Tecrübe Puanı: 18

  Sevgili kardeşlerim

  Mezhep İslam'ın ani genişlemesi sonucu doğmuş bir ihtiyaçtan mütevellittir. Hz. Ömer zamanında sınırları İran'ı kapsayan bir din haline gelince İslam'a yeni giren milletlerin İslam'ı doğru kaynaklarından öğrenmeleri mümkün olmadı. Bunun sebebi ise;

  1- Kur'an henüz iki kapak arasında toplanmamıştı.
  2- Kitap materyalleri yeterli ve yaygın değildi
  3- Rasulullah'tan sonra sahabelerin kendi aralarında iktidar anlaşmazlıkları pek çok sahabenin ölümü ile sonuçlandı.
  4- İnsanların okuma yazma oranının çok düşük olması.

  Bu temel sebeplerden dolayı İslam Dininin doğru anlatılması bu konuda uzman insanlara bırakıldı ve onlara sorularak dinin yaşanılmasının yolu açıldı. Böylece bildiğimiz mezhepler ve daha çoğu mezhep bu şekilde sistemleşti, kurumsallaştı. Ancak müslümanlar arasında okuma yazma oranı artmasına, Kur'an nüsha olarak müslümanların evlerinde yer almasına rağmen ilmi tembellikten dolayı TAKLİD devam etti. Bununla İslamda olmaması gereken, Kur'an'ın da kınadığı DİN adamı SINIFI ortaya çıktı. Din adamı sınıfı belirli bir yetkiye ve gelire sahip olunca bu kurum artık yıkılamadı.

  Oysa bugün müslümanlar okuma yazma biliyor, internet sayesine her ayete, her hadise bir tıkla ulaşabiliyor. Burada sorulara cevap yazan pek çok arkadaş ilmi olmadığı halde kolayca internetten bilgiye ulaşıp buraya kopyala-yapıştır yaparak bilgi aktarıyor. MEZHEP zaten islamın asıllarında bir tartışma değil FER dediğimiz iman konusu olmayan konulardadır. Dolayısıyla bugün her müslüman nasıl ingilizce öğrenmeyi bir fayda olarak umuyorsa ARAPÇA öğrenmeyi de daha yüksek bir fayda olarak görüp kendi dinini öğrenmeli, verilen fetvaların kaynaklarına bakacak seviyeye gelmelidir.

  Eğer bir müslümanın internete, televizyona, futbol maçına vakti varsa İslami ilimlere de vakti vardır. Buna rağmen okumuyorsa ardınan gittiği FETULLAH gibi hokkabazların hesabını Allah'a verecektir, çünkü Kur'an bunu çok açık beyan ediyor.

  Sonuç; müslümanlar doğrudan Kur'an'a ulaşacak ilmi tek başlarına tahsil etmek zorundalar. 6 sene tıp okuyacaksın ama Kur'an'ı anlamayacaksın, mühendis, hemşire, öğretmen olmak için ömrünü harcayacaksın ama ebedi hayat için arapçayı öğrenmeyip Kur'an'ı anlamayı boş sayacaksın. Nasıl olsa bir hocaya sorar öğrenirim diyeceksin. Kusura bakma sen dinin aslını anlamamışsın demek..

  İlim kardeşlerim, ama bizatihi kaynağından ilim... Selametle...


+ Yorum Gönder
Git İlk 34