Kadınların secdede ayak parmaklarının durumu nasıl olmalıdır? 5 üzerinden 3.78 | Toplam : 9 kişi
 1. 1
  fatma08 Üye
  fatma08
  Üye

  Üye No: 102754
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Kadınların secdede ayak parmaklarının durumu nasıl olmalıdır?


  Namaza yeni başladım ve çevremde bu konuyu danışabileceğim çok insan yok, görüp örnek alabileceğim kimse yok, internetten de bolca araştırıp bulamadığım veya emin olamadığım birkaç nokta var aydınlatırsanız sevinirim. Öncelikle kadınların secde sırasında ayak parmaklarının vaziyeti ne şekilde olmalıdır bunun doğrusunu merak ediyorum. Bazı yerlerde ayak parmakları üzerine basılarak kıbleye doğru kıvrılacak denirken, bazı yerlerde ayakların üzeri yere gelecek vaziyette olması gerektiği yazılmış. Bu namaz sırasında vesvese yaratıyor ve beni rahatsız ediyor. Bir diğer sorum secdeden kıyama kalkarken ancak yerden destek alarak kalkabildiğim için ayaklarımdan biri yerden kısa bir süre kesilmiş oluyor ve seccadede namazıma başladığım ilk yerde olmuyor ayaklarım. bunun olmaması için ne yapmam lazım ve bu şekilde devam edersem namazım geçerli olur mu? Bu vesveselerden kurtulmam için doğrusundan emin olmam gerekir. Yardım ederseniz sevinirim.

  iki farklı görüşü de okuduğum sitelerden kopyaladım, yorumlarınızı bekliyorum:

  1. "Kadınlar secdede ayak parmaklarını dikmezler. Baş secdede iken ayaklar (erkekler gibi) parmaklar üzerine dikili tutulmaz, sırtı yere gelecek şekilde yatık tutulurlar. Sağ ayağın baş parmağını da dikmek zorunda olmazlar. Ayakların yere yatık olmasının tesettüre daha uygunluk arz edeceği anlaşılmaktadır."

  2. "Kadınlar, secdede kollarını yanlarına bitişik hâlde bulundururlar.
  Ayaklar bitişik olarak parmaklar üzerine dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde kıvrılarak yere konur."

  İlgili Yazılar

 2. 2
  umutlucan Sadece ALLAH'a kul olun
  umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Üye No: 101338
  Mesaj Sayısı: 1,391
  Tecrübe Puanı: 14

  Cevap: Kadınların secdede ayak parmaklarının durumu nasıl olmalıdır?


  resimli ilmihaller vardır kadınlar için namaz kılma şekli resimlerle anlatılan ilmihaller vardır bunları temin ediniz resimli namaz hocasıııı


 3. 3
  fatma08 Üye
  fatma08
  Üye

  Üye No: 102754
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Kadınların secdede ayak parmaklarının durumu nasıl olmalıdır?


  elimde iki resimli namaz hocası var. ne yazık ki onlar da bu konuda bir ayrılığa düşmüş gibiler. Bir namaz hocasının resminde secdede kadının ayak parmakları dikilmişken altındaki açıklamada secdede kadının ayağının tersi yere gelecektir yazıyor. Diğer namaz hocasında kadının secde sırasında ayaklarının hali örtü sebebiyle resmedilememiş fakat resmin açıklamasında ayakları hafif sağa doğru yatırılıp üzeri yere gelecek şekilde konur yazıyor.

  Sitede namaz kılan bayan kardeşlerimiz varsa veya ailesindeki namaz kılan kadınlardan bu konuyu öğrenebilecek olan varsa çok sevinirim.


 4. Reklam

 5. 4
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,976
  Tecrübe Puanı: 79

  Cevap: Kadınların secdede ayak parmaklarının durumu nasıl olmalıdır?


  Kadının secde şekli Hanefi ile Şafii ye göre değişir
  Şafii de secdede ayak konusunda tıpkı erkekler gibidir.
  Hanefi ye göre ise ayaklar resimde anlattığınız gibi


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namazda kadınlar sağ tarafa yatkın oturur ama bi bayan böyle oturamadığını söylüyor ve sol tarafa ayaklarını koyuyor bursa nazil bi yol izlemeliyiz erkekler gibi iki bacağının üzerine mi oturmalı yoksa yaptığına devam mı etmeli ?


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Kadınlar hanefi mezhebine göre tahiyat oturuşları farklıdır. Dediğiniz gibi eğer o şekilde oturmaya gücü yetmiyorsa oturabildiği şekilde otursun. Bu durum namaza bir zarar vermez.


+ Yorum Gönder