Abdestin bozulması ile ilgili 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  sehervakti Üye
  sehervakti
  Üye

  Üye No: 102003
  Mesaj Sayısı: 544
  Tecrübe Puanı: 6

  Abdestin bozulması ile ilgili


  Şöyle ilginç bi durumum var burnuma peçeteyi sokunca kan bulaşıp geliyor yani genelde diyelim hep değilde çoğu zaman ben bu durumda nasıl abdestimi alıp tutabilirim nasıl olur ne yapayım bilgi verirmisiniz,illa namazın son dakikalarını mı bekleyeyim, meshebim hanefi kan durmassa kılınabilir ya sonlara doğru ve ya her vakit abdest almalımıyım bunları cevaplayıp bu durumum hakkında bilgi verirmisiniz ne yapacağımı şaşırdım (bu arada kan şöyle dururken burnumdan dışarı akmıyor ama peçete soktuğumda gerek çok gerek az bi şekilde kan bulaşıp geliyor (genelde)) Allah razı olsun. ..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,134
  Tecrübe Puanı: 32

  Cevap: Abdestin bozulması ile ilgili


  Hanefi mezhebine göre kan gelmesi abdesti bozuyor. Peki abdesti bozacak kanın oranı nedir?


  Bu gibi akıntıların abdesti bozması için, çıktığı noktada durmayıp etrafa yayılması lâzımdır. Bu bakımdan sıkıp çıkarılması ile kendiliğinden çıkması arasında abdest bozma açısından fark yoktur. Nasıl çıkarsa çıksın, çıkış noktasını aştıktan sonra abdesti bozurlur.Bazı zaruri durumlarda diğer mezheplere uymak caizdir. Ancak kendi mezhebinde çıkış yolu varsa öncelikle onunla amel etmesi gerekir. Devamlı kanama gibi abdest bozucu durumlarda Hanefi mezhebinde kişi özürlü sayılmaktadır.
 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Abdestin bozulması ile ilgili


  Parmagim kesildi kan durmuyo durur gibi oluyor abdestimialiyorum peceteyle silince bulasiyor abdestim bozulurmu iki defa abdest aldim peceteye bulasiyor vakite gecmek uzere ne yapmam lazim


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Abdestin bozulması ile ilgili


  Böyle durumlarda kan durmuyorsa abdestini al ve namazını kıl. Kanın durmaması seni özür sahibi kılar ve abdest alarak kan aksa bile namazını kılabilirsin. Özür abdestini her vakit tazelemen icap eder.


+ Yorum Gönder