İslamda Telif hakları 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi
 1. 1
  kaossx Üye
  kaossx
  Üye

  Üye No: 104365
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  İslamda Telif hakları


  İlk önce Telif Hakları kul hakkına girdigini ögrendim... 2 TB bir arsivim var cogu netten indirme...

  Benim sorum internetten film yada dizi izledim ve kul hakkına girdi... Ama 1-2 sene sonra tv ekranlarında yayınlanmaya baslıyor.... Bedava .... Oradan degılde netten seyretsem yine mi kul hakkına girer mi ... Sonucta saatler uyusmuyor işte oluyorsun... SOnra nette seyretmek yine bizi kul hakkına sokarmı... Yada daha once seyrettigimiz film vb.. seyler 2 yıl sonra bedava olsa yada normal tvde yayınlansa eskiden işledigim kul hakkı kaybolurmu... Genel bir cevap verirseniz sevinirim...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: İslamda Telif hakları


  Okudum da kendim bile anlamadım duzeltmede 10 dk icinde oluyormus.... Toparlıyım

  1- internetten film yada dizi izledim ve kul hakkına girdi Ama 1-2 sene sonra tv ekranlarında yayınlanmaya baslıyor. Bedava .... eski kul hakları kalkarmı... Bu seferde yayıncı kurulusun sahıbının mı kul hakkına girerim...
  2- Bir film yada dizi Turkıyede yayınlanıyor yada yayınlanmıs ( sıfresız kanalda ) bir sebebten ( saati kacırma- Tv basında uyuya kalma - >Elektrik kesilmes vb...) daha sonra netten indirmek seyretmek kul hakkına girer mi... Bu daha anlasılır oldu...


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Telif hakkı ölçüsü


  Selamun aleyküm
  Aklıma takılan bazı kul hakkımı acaba diye düşündüğüm şeyler acaba vesvesemi anlayamıyorum kul haklarının islamda ölçüsü net belli değilmidir?
  Telif hakları konusunda biraz kafam karışmıştı bazı yayın evleri kopyalanamaz falan yazıyor diye mesela
  ben kendi paramla kitap alsam kitabın üstünü karalasam kitabı hazırlayanın hakkına mı girerim karalamak için özel izin mi almak gerekir ya adam üstünü karalayanlara helal etmezse hakkını? diye düşünmek vesvese mi olur?


 4. Reklam

 5. 4
  abdullahbiri Üye
  abdullahbiri
  Üye

  Üye No: 35246
  Mesaj Sayısı: 136
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 32

  Yorum: Telif hakkı ölçüsü


  A.selam. Satın aldıktan sonra ister karalarsın ister yırtarsın istersen de yakarsın kim karışır o senin malın olmuştur artık. Sadece kitabın tamamını aynısını çoğaltman telif hakkına girer.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İslam'da telif hakları var mıdır? Birisinin telif haklarını ihlal ettiysek bunu nasıl düzeltebiliriz? Helallik istememiz gerekir mi?


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Elbetteki İslam dininde telif hakkı, bireysel haklar ve kamu hakları vardır. Bu hakları ihlal etmek kuş hakkıdır. İmkan varsa hak iade edilir eğer bu imkan olmazsa tövbe edilir ve bir miktar sadaka verilebilir.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selâmun Aleyküm,
  Mesela bir kitapta beğendiğimiz sözler oldu o sözleri(uzun değilse 1,2 cümle bir şeyse) sosyal medya üzerinden ticari maksatımız olmadan paylaşırsak kul hakkına girer miyiz? Herhangi kötü bir amacımız yok ise yani sadece başka insanlarla bu alıntıyı paylaşmak istiyorsak bunu yayınevine sormadan yapsak kul hakkı olur mu? İnşallah sorumu yanıtlarsınız.


 9. 8
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Alıntı yaptığınız kitapta yasak ibaresi yoksa kaynak belirterek alıntı yapabilirsiniz


 10. 9
  Yasemin__ Üye
  Yasemin__
  Üye

  Üye No: 114546
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 1

  Telif haklarını ben de merak ediyorum,günümüzde netten dizi-film izleyen kişi sayısı da 1-2 kişi değil ki... Youtube'da tv kanalının kendi açtığı Youtube kanalında yayınlanıyor bazısı ama her dizi için böyle bir şey yoktur herhalde,filmler de olur mu ki zaten? Açıyoruz,netten izliyoruz. Ne yapmalı? Teşekkürler.


 11. 10
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Yapacak bir şey yok
  İzlemeyin izletmeyin ibaresini görürseniz o zaman sizi bağlar


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben öğretmenim , test kitaplarını paramla satın alıyorum. Çocuklara
  fotokopi çektireceğim ama telif hakkı diyor. Bu durumda çekemiyorum
  Fotokopi çeksem günaha girer miyim?


 13. 12
  Tohat Yönetici
  Tohat
  Yönetici

  Üye No: 104729
  Mesaj Sayısı: 4,429
  Tecrübe Puanı: 10

  Hak sahibi buna izin vermemiş ise maalesef kopyalanamaz satılamaz. Bu kul hakkına girmek olur. Zira yapacağınız şey o kitabı düzenleyen insanların emeklerini çalmak olur. Bu durumda bundan sakınmanız yararınızadır.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm. Ben öğretmenim. Test kitaplarında veya başka kitaplarda telif hakkı var. Şimdi ben kitabı satın alsam içinden bazı kısımları elimle ya da bilgisayardan yazıp çocuklara dağıtsam , bu durumda da telif haķkı geçerli mi?


 15. 14
  muvaffak Süper Moderator
  muvaffak
  Süper Moderator

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleyküm selam, yayınevleri genellikle kitaplarının çoğaltılmasına izin vermez. Fakat alıntı yapılmasına genelde müsaade ederler. Siz kopyalamak telif haklarını ihlal etmiş ve emeği göz ardı etmiş olursunuz. Bu tür durumlarda yayınevinde yazıp müsaade almayı deneyebilirsiniz. Elinizle yazsanız veya bir kısmını çoğaltsanız dahi ihlal ettiğiniz hak aynı haktır.


+ Yorum Gönder