Evrime inanmak şirk midir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  HrBy40 Üye
  HrBy40
  Üye

  Üye No: 106217
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: İSTANBUL

  Evrime inanmak şirk midir?


  Merhabalar. Ben evrimi ilk öğrendiğimde lise hocalarımın da telkinleriyle çok saçma görmüştüm. Şimdi değişik düşünce ve teoriler okudukça aklıma yatmaya başladım. Benim benimsediğim fikir yapısı yaratılışçı evrim. Kısaca Allah dünyayı evrim sistematiğiyle yarattı ve çeşitliliği seleksiton uyum vs ile kazandık. Bilgisi olan arkadaşlar bu teorinin dini boyutunu ve kendi fikirlerini yazarlarsa memnun olurum. Bahaeddin Sağlam ve Niyazi Öktem hocalar bu yönde düşünüyor bu arada

  İlgili Yazılar

 2. 2
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,231
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Evrime inanmak şirk midir?


  Nureddin Yıldız Hocaya sormuşlar ve cevaplamış ; aktarayım :

  ---Selamünaleyküm hocam. Bir Müslüman’ın evrim teorisine bakış açısı nasıl olmalıdır? Aldığımız derslerde evrimin var olduğu anlatılıyor ve bu konudaki delillerin bazıları mantıklı geliyor (örneğin bitki ve hayvanların uzun zaman içerisinde yaşadığı ortama uyum sağlaması ve verimlerinin artması gibi). Bu evrim teorisi imanımız gereği reddedilmesi gereken bir konu mudur? Yoksa Allah’ın kanunu bu şekilde de olabilir diye mi düşünmeliyiz? Bu konuda itikadi bir hataya düşmek istemiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz. Allah razı olsun.


  --Selamünaleyküm. Genel olarak böyle bir teoriye inanıyor olmamız asla mümkün değildir. O teorinin içinde kabul edebileceğimiz bir iki paragraf olabilir. Bu da bizim için bir değer ifade etmez.


 3. 3
  HrBy40 Üye
  HrBy40
  Üye

  Üye No: 106217
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: İSTANBUL

  Cevap: Evrime inanmak şirk midir?


  Belkide oradaki iki paragraf binlerce kişinin ateist mi müslüman mı olduğunu belirleyecek. Bu acidan bakmaniz bence yanlış. Ayrıca hocanın ifade ettiğiniz şekilde iki paragraf olduguna inanmiyorum. En basit örneğiyle, Hz. Adem ve havva'dan günümüze kadar insanlarin iç dış yapılarındaki değişiklikleri göz ardı etmemeliyiz bence. Hz. Ali diyor ya 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum. '


 4. Reklam

 5. 4
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,231
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Evrime inanmak şirk midir?


  Insanin imanı 2 paragrafa kaldiysa vayy halimize , Kuran kerim varken önümüzde atesitlik ve muslumanlik paragraflarami kaldi ? Allahın sonsuz ilmi bi yanda bide bizim gibi insanların kaleminden cikan teorileri bi yanda . Size saygı duyarım istediğiniz tarza ve düşünceye doğru ilerleyebilirsiniz . Hocanın dediği gibi iki satır gerçek bilgi benim rituelimi değiştirmez.


 6. 5
  HrBy40 Üye
  HrBy40
  Üye

  Üye No: 106217
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: İSTANBUL

  Ben insanın imanının iki paragraftan ibaret olduğunu savunmuyorum. Söylemeye çalıştığım şey şu. Günümüzde birçok insan evrimin bilimsel temellere dayandığını iddia ediyor vebununla ilgili inandırıcı kanıtlar ortaya koyuyor. Bununla ilgili tezler, kitaplar yazıyorlar. Bunların hepsinin insanın imanını çalmak olduğu fikri bence sorgulamaktan çekinen anlayıştan başkası değil. Nitekim Kuranda da evrimin Allah tarafından yaratılışımızın sistematiğini oluşturduğuna inandığım ayetler var. bir tanesi; Fussilet suresi 9. ayette Allah 'Biz dünyayı altı günde yarattık. ' diyor. Burada şüphesiz altı dünya gününden bahsedilmiyor altı aşamadan ibaret olduğu söyleniyor. Biz Kuranı size okuyasınız ve ayetler üzerine düşünesiniz dite gönderdik deniyor başka bir yerinde. İlim çin'de bile olsa alınız diyor efendimiz.


 7. 6
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,231
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Alıntı
  Nitekim Kuranda da evrimin Allah tarafından yaratılışımızın sistematiğini oluşturduğuna inandığım ayetler var. bir tanesi; Fussilet suresi 9. ayette Allah 'Biz dünyayı altı günde yarattık. ' diyor. Burada şüphesiz altı dünya gününden bahsedilmiyor altı aşamadan ibaret olduğu söyleniyor.

  E senn böyle okudun yorumladın , bu ayette evrim/evre/ aşama gibi durumları tasdkler nitelikte algıladın . bende burda Allahın aşamalara bölerek yarattığı evrenin nasıl bir azametle nasıl bir güçle nasıl bir bilinmezlikle ve aslında bize gün diye indirdiği ayetin açıklamasında sadece idrak edelim diye böyle sıradan bir kelime kullandığını , sonra nitekim islambilimciler bunun evre/aşama dediğini fakat , yinede bu bilgi tatmin edici değil , aşama neye göre kime göre hangi niteliklere göre ? Ve sonuç olarak yaratılışın ve evrenin hala sırlarla dolu olduğunu ve bunun gaybi bilgi olduğunu düşünüyorum, yanlızca Allah biliyor , bizim idrakimiz dışında bir güçte ve ilimde olan bir Allah var , bu sırları kaldıki insanoğlu çözsün yahut çözebilsin , ihtimal bile vermiyorum , hocanın dediği gibi anca kıyıdan köşeden minik bilgiler . Her neyse , gördünmü bakış açısı farkını ?

  Biz kendi kafamıza göre kendi çerçevemizden yorumlayamayız , iyi bir hoca iyi bir tefsir ilimi gerek


  İlime gelince arayacaksın aranmalı tbikide nerde , kimde arıyorsun bu ilmi önemli nokta bu . ilmini öğren ama antikguntiklerden değil , müslüman ilim ve bilim adamlarından öğren , Kuranı Yaşayan hal haline getirenlerden öğren , senin gibi düşünüp bu savı savunanların sonu Allah muhafaza itikadi bozukluğa kadar gidiyor .

  Dua ile


 8. 7
  HrBy40 Üye
  HrBy40
  Üye

  Üye No: 106217
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: İSTANBUL

  Alıntı
  ilmini öğren ama antikguntiklerden değil , müslüman ilim ve bilim adamlarından öğren , Kuranı Yaşayan hal haline getirenlerden öğren
  Allah teala ilmi isteyene zenginliği istediğime veririm diyor. Senin antikguntik dediğin adamlar bu konuda bişeyler yapmışlarsa bunu okumak da bir müslümanın görevi olmalıdır. İlla ki beniseme amaçlı değil fakat müslümanlığı lekelediği zaman nerede hata yaptığını kendisine söyleyebilmek için.

  [QUOTE]sonuç olarak yaratılışın ve evrenin hala sırlarla dolu olduğunu ve bunun gaybi bilgi olduğunu düşünüyorum, yanlızca Allah biliyor , bizim idrakimiz dışında bir güçte ve ilimde olan bir Allah var , bu sırları kaldıki insanoğlu çözsün yahut çözebilsin , ihtimal bile vermiyorum , hocanın dediği gibi anca kıyıdan köşeden minik bilgiler . Her neyse , gördünmü bakış açısı farkını ?[QUOTE]

  Bir zamanlar insanlar dünyanın yuvarlak olduğundan bihaberdi ve bunu iddia etmek dahi sapıkçaydı. Ben evrenin ve Allahın ilmini çözebiliriz demiyorum size. Zaten haddime de değil. Yaratıcımızın gönderdiği kitabı okuyup yoruma açık noktaları araştırıp tartışmak istiyorum. Bunun içinde beni 'afaroz' etmezsiniz heralde. Ayrıca insanoğlunun gücü belki sınırlıdır ama bu demek değildir ki karşısındaki her soru işaretinde 'Allah yaratmış ne güzel yaratmış' deyip araştırmayı bıraksın. Müslüman herkesten çok okumalıdır bence. Bu konuda müslüman bilim adamıyla gayrımüslim bilim adamı arasında fark gözetmek yanlış kanaatimce.


 9. 8
  Crowley Üye
  Crowley
  Üye

  Üye No: 105294
  Mesaj Sayısı: 270
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: İSTANBUL

  İzle bu saçmalıktan kurtulursun Allah'ın izniyle.

  Çay House'un Evrim Teorisini Mahvetmesi
  [url]http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/260966/cay-houseun-evrim-teorisini-mahvetmesi[/url]


 10. 9
  HrBy40 Üye
  HrBy40
  Üye

  Üye No: 106217
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: İSTANBUL

  Konuyu böyle marjinal bir videoyla sabote ettiğiniz için çok teşekkür ederim


 11. 10
  Misafirimrrrr Misafir
  Misafir

  Soru açık. islamda evrimin yeri nedir merak ediyorum.evrimin olduğu apaçık ortada. maymundan geldik şeklinde söylemiyorum bunu. ama mesela balinaların arka ayaklarının olması, yüzgeçlerinin içinde bizim gibi el parmaklarının olması bunlar bir zamanlar kara hayvanı olduklarının göstergesi. yunuslarda da aynı şekilde. bu olayları gördükçe haliyle evrimin olduğunu da görüyorum. bu bahsettiğim olayların islamda çeliştiği noktalar var mı. bunları kabul etmek islama aykırı mıdır. eğer öyleyse dinimiz bunu nasıl açıklıyor. teşekkürler cevaplarınız için allah razı olsun


 12. 11
  kastamonu37 Üye
  kastamonu37
  Üye

  Üye No: 118070
  Mesaj Sayısı: 322
  Tecrübe Puanı: 4

  Kuran'da yazan herşey inanan müslümanlar için örnek ve kanundur bunlara riayet etmemek aksini düşünmek dini kabul etmemek gibi bir kapıya çıkar Allah'a şirk koşmak ise onun koyduğu bu kanunlara inanmamak veya ondan başka yaratıcı olduğuna yada kendimizin kafamızdan birşeyler üreterek onun kesin kanunlarına aykırı tezlerle bunları savunup hâşâ yaratıcının kesin kanunlarına karşı hüküm belirlemek olur yani kendimizi de bir yaratıcı konumuna sokmuş oluruz ki buda şirk demek olur diye düşünüyorum yanlışsam duzeltin. Hayırlı iftarlar


 13. 12
  duzgunomer Dibe Vuran
  duzgunomer
  Dibe Vuran

  Üye No: 117340
  Mesaj Sayısı: 373
  Tecrübe Puanı: 4
  Yer: Ahir Zaman

  Gidin Hayalhanem, Çay House, Sözler Köşkü, Çınaraltı gibi yerleri izleyin.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Balinalar nasil bilmiyorum da arka ayaklari sayet varsa bunun onceden kara hayvani olduklarina dair delil olmasi nerden geliyor?yine suzgecteki durumdada ayni soru gecerli?


  Gercek su ki Allah in bildirdiginden baska yaratilisla ilgili bisey bilemeyiz,bilinmeyen bir konuda konusmak dogru mu?

  Allah ne bildirmisse o!


+ Yorum Gönder