Cuma namazı hakkında 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  NoWeDoR (Cezalı)
  NoWeDoR
  (Cezalı)

  Üye No: 105443
  Mesaj Sayısı: 41
  Tecrübe Puanı: 0

  Cuma namazı hakkında


  Selâmun aleyküm, ben yaklaşık 8 aydır namaz kılıyorum. Hanefi mezhebindenim. Ancak bir sıkıntım var ki, hala cemaatle namaz kılmakta sorun yaşıyorum. Mesela, bundan yaklaşık 1 hafta öncesine kadar Cuma namazının farzında 2.rekatta oturunca kendi öğrendiğim şekilde (HATALI BİR ŞEKİLDE) sureleri-duaları ve rüku-secde-doğrulma 'da okunanları hızlı bir şekilde okuyordum ve anca hocaya yetişebiliyordum (Birlikte selam veriyor ve namazı bitiriyorduk). Bu diğer vakit farz namazlarda (Cemaatle kıldığım) da böyle oluyordu.

  Son 1 haftadır ise ders alıyorum ve sure-dua-tesbihatlerin okunuşlarını düzeltmeye çalışıyorum. Ancak bugün fark ettim ki (Cuma namazında) 2. rekatta oturuşta bu düzelttiğim haliyle okuyunca, anca Ettehıyyatü, Salli ve Barikleri yetiştirebildim. Rabbena duasına başladım ve başlarında kaldım, (hoca selam verdiği için devam edemedim ve bende böylece selam verdim) (Namaz geçerli oldumu böyle bilmiyorm:( ) ve,

  1) Acaba bu şekilde Cemaatle kılınan vakit namazlarda ve de Cuma namazında bu şekilde yetiştirememe problem olur mu?

  2) Farz namazlarda telaffuzlara dikkat etmeden, ilk 8 ay'da yaptığım gibi okusam hocaya yetişsem mi daha iyidir, yoksa yapabildiğim telaffuz kadarıyla ve okuyabildiğim kadarıyla okuyup selam versem mi daha iyidir?

  3) Ya da daha yeni telaffuz öğrendiğim için mi böyle yavaş kalıyorum. Zamanla düzelecek mi?

  Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Molla_Efdal ملا افدال
  Molla_Efdal
  ملا افدال

  Üye No: 106610
  Mesaj Sayısı: 667
  Tecrübe Puanı: 7
  Yer: tabiki ev :)

  Cevap: Cuma namazı hakkında


  [[Kıraat (Okuma ) hataları]]
  Okunuştaki hata anlamı değiştirirse İmam-ı Âzam ile İmam-ı Muhammed'e göre namazı bozar İmam-ı Ebu Yusuf'a göre ise bozmaz kelime hatasına gelince yanlış okunan kelime' nin Kur'an'da benzeri olup anlamda değişmezse namaz ittifaken bozulmaz.

  Iki harf arasında mahreç birliği ve yakınlığı olmasa bile genel olarak insanlar için bunları birbirinden ayırt mak zor ise birinin yerine diğerinin söylenmesi birçok fıkıhçı ya göre namazı bozar.
  ===================================
  Kaynak : Abdurrahman Aydın Namaz Hocası, sf. 138 ,Müjde Yayınları
  ===================================
  -2- arapça telaffuza önem veren bir dil olduğu için ilk önce telaffuzunu düzeltmen lazım

  -3- zamanla düzelecektir dert etme

  Hayırlı cumalar selametle..


+ Yorum Gönder