Allah korkusu ve Allah sevgisi derecesinin ölçütü ne kadar olmalıdır? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  burcealtug Bayan Üye
  burcealtug
  Bayan Üye

  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 885
  Tecrübe Puanı: 9
  Yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  Allah korkusu ve Allah sevgisi derecesinin ölçütü ne kadar olmalıdır?


  Kul umitle korku arasinda ySamali.Allah sevgisimi agir basmali yoksa Allah korkusu mu? Emir ve yasaklari yaparken uygularken?Hangisi daha eftaldir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Allah korkusu ve Allah sevgisi derecesinin ölçütü ne kadar olmalıdır?


  Allah sevgisi ve Allah korkusu nedir?

  Allaha karşı olan sevgimiz ve ondan korkmamız dengede olmalıdır.
  Yani Ümit kesmemeli ve endişe de duymalıyız.

  Allah'a iman eden kimse, Onu tanıdıkça hem çok sevecek hem de çokkorkacaktır. Bu nedenle Onu sevmenin ve ondan korkmanın yolu Onu, sıfatlarını, isimlerini ve eserlerini tanımaktır. Ayrıca ibadetleri yamakla ve günahlardan sakınmakla da artacaktır.

  Muhabbetullah, Allah Teâlâ'nın kemâl ve cemâlini idrak ve takdir oranında kalpte oluşan ilâhî bir nurdur. Bu muhabbet ile insan ruhu, kederlerden ve hüzünlerden kurtulur. Safî neşe ve huzura kavuşur. İnsan ruhunu yüksek erdeme ulaştıran sebeplerin en sağlamı, Allah sevgisidir.

  Cenâb-ı Hak, insanın kalbine sonsuz bir muhabbet kabiliyeti yerleştirmiştir. Bu sonsuz muhabbet, ancak zât ve sıfatlarıyla nihayetsiz kemâlde bulunan Allah içindir. Yâni, insana lütfedilen bu sevgi kabiliyeti Allah'ı sevmek içindir.

  Allah korkusunu nasıl anlıyoruz?

  İşlenen suçların ve günahların çoğunu, bunları yapan kişilerde Allah korkusunun bulunmayışına bağlarız. “Bu kimseler Allah’tan korkup Onun azabından çekinselerdi, bu işleri yapmazlardı.” deriz. Acaba Allah korkusu nasıl olmalıdır? Yalnızca dehşet ve korku üzerine kurulmuş bir disiplini, İslâmın hoşgörü muhtevası ve Cenab-ı Hakk'ın sonsuz rahmetiyle nasıl bağdaştırabiliriz?

  Kur’ân-ı Kerim’de mü’minler şöyle anlatılır:
  “Mü’minler ancak o kimselerdir ki, Allah’ın adı anıldığı zaman kalbleri titrer. Kendilerine Onun âyetleri okunduğunda imanları artar ve onlar yalnız Rablerine tevekkül ederler.” 3
  Bu âyetten anlaşıldığı gibi, iman nurunun artmasıyla Allah korkusunun kalbde yerleşmesi arasında çok yakın bir ilgi ve irtibat vardır.


+ Yorum Gönder