Şeytan ateşten yaratıldı peki eşi neyden yaratıldı? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  bana bak Üye
  bana bak
  Üye

  Üye No: 35892
  Mesaj Sayısı: 185
  Tecrübe Puanı: 3

  Şeytan ateşten yaratıldı peki eşi neyden yaratıldı?


  Hz. Adem Topraktan yaratıldı, Hz. Havva topraktan veya eğe kemiğinden bunu biliyoruz.
  Peki şeytanın eşi nasıl ve neyden yaratıldı bilgi verir misiniz?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,960
  Tecrübe Puanı: 79

  Cevap: Şeytan ateşten yaratıldı peki eşi neyden yaratıldı?  Cinlerin atası İblis midir? Eğer İblis ise onun eşi kimdir? Onun çocukları dünyaya nasıl geliyor?


  Hz. Adem (as)’in insanlığın babası olduğu gibi, İblis’in de cinlerin babası olup olmadığı konusunda ihtilaf vardır. Bazı âlimlere göre, İblis cinlerin ilk babasıdır. Diğer bazılarına göre ise, insanlardan önce cinler vardı, onlar helak oldu, onlardan geriye İblis kaldı, sonraki şeytanların ve cinlerin babası oldu. Buna göre, cin ve şeytanlar cemiyetinde, İblis, Hz. Adem (as) gibi değil, ikinci baba hükmündedir. Alusî bu görüşün daha sağlam olduğuna işaret etmiştir.(Alusî, Kehf, 18/50. ayetin tefsiri).

  İblis'in çocuklarının nasıl olduğu hususunda da ihtilaf vardır. Bazılarına göre, İblis kendi şahsında çift eşliliğe sahiptir. İlk çocukları bu şekilde olmuştur. Daha sonrakiler ise karşılıklı evlenmek suretiyle çocukları dünyaya gelmiştir.

  Diğer bazı alimlere göre, İblis önce beş yumurta yapmış ve bunlardan beş evlat meydana gelmiştir. Katade, Dahhak, Ameş, Şâbi gibi diğer bazı alimlere göre, İblis insanlar gibi nikahlamış ve çocukları bu evlilikten olmuştur. Ancak, eşinin adı bilinmemektedir.(bk. a.g.e).

  Bu farklı görüşleri ifade ettikten sonra özetle şunu diyebiliriz:

  “Bizim bilmediğimiz binlerce şey vardır. Şeytanların çocuklarının dünyaya nasıl geldiklerini bilmememiz de o bilinmezlik listesine girebilir.”(bk. a.g.e).

  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder