Gusül Abdesti Geçerliliği 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  CimBomLee Emekli
  CimBomLee
  Emekli

  Üye No: 108739
  Mesaj Sayısı: 25
  Tecrübe Puanı: 0

  Gusül Abdesti Geçerliliği


  Selamun Aleykum. Hocam ben gusül abdestimi aldıktan 1 hafta sonra gene alıyorum. Sanki 1 hafta sonra almasam guslüm geçerliliğini kaybetmiş gibi oluyorum. Ve bu 1 hafta boyunca hiç huzuru bulamıyorum. Hep gusül Abdestimi Düşünüyorum.Bide Hocam ben gusül abdesti alırken neredeyse 1 saat banyoda kalıyorum ve ailem bundan şikayetçi.Son olarak da bazen burnuma su veremiyorum ve yapabildiğim kadarını yapıp başa dönmüyorum. Sonra da ben Allah için niyetlenip guslümü aldım neden kabul olmasın ki diyorum. Sizce doğru mudur. Bana yardımcı olursanız sevinicem. Hayırlı Ramazanlar..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Nihat Erdem Üye
  Nihat Erdem
  Üye

  Üye No: 108938
  Mesaj Sayısı: 116
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Gusül Abdesti Geçerliliği


  Aleyküm selam. Kardeşim seytanin vesvesesi bu hiç aldırış etme. Su israf etmek günahtır. Gerekmediği sürece su harcama. Asla tekrar gusül almaya çalışma. Eğer alırsan asıl o zaman günahtır. Dediğim gibi seytanin vesvesesine kulak verme. Kendine iyi bak


 3. 3
  KULL Emekli
  KULL
  Emekli

  Üye No: 108792
  Mesaj Sayısı: 64
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: .

  Cevap: Gusül Abdesti Geçerliliği


  Gusülde Vesvese

  Gusülde vesvese, şeytanın insanı yanıltarak yaptığı ibadetten haz almaması için şeytanın başvurduğu bir oyunudur. Vesveseye kapılan kişi yanlışsız ve hatasız en iyi ibadeti ve ameli yapma zannına kapılır. Bu duruma bir de takva boyutu karışırsa üzerine gelen vesvesenin üzerine üzerine gider ve her gidişte de şeytan aradığını bulduğu için vesvesenin şiddetini artırır. Zaman içerisinde bu vesvesenin boyutu öyle bir seviyeye ulaşır ki, kişi bazen sünneti en ideal anlamda yapmaya çalışırken bir farzı terk eder fakat bunun farkında olmaz. Sürekli “ Acaba bu yaptığım ibadetim kabul oldu mu?” diye kendi kendine sorar ve zamanla ümitsizliğe düşer. Şeytanın da tam istediği ve yapmaya çalıştığı budur. Yani kişinin ümitsizliğe düşmesi ve yaptığı ibadetten haz almamasıdır.


  Gusülde Vesvese Nasıl Olur?

  Vesveseye kapılmış olan kişi abdest alırken kollarını yıkar fakat yıkadığını o an unutur ve yıkayıp yıkamadığını düşünür ve tekrar başa döner. Bazı durumda da abdestini bitirdikten sonra bir uzvunu yıkamadığını düşünerek tekrar abdest alır. Bu şekilde peş peşe birkaç defa abdest alabilir. Namaz kılan bir kişi namazın kaçıncı rekatında olduğunu hatırlayamaz. İkinci mi üçüncü mü rekattayım diye düşünür ve aniden birine karar verir ve hatasından dolayı sevi secde yapar ve selam verdikten sonra yanlış kıldığını düşünerek aynı namazı tekrarlar.

  Gusülde Vesvese
  Gusülde Vesvese Geldiğinde Ne yapılmalıdır?

  İnsan vesvesenin şeytandan geldiğini bildiği halde vesveseye devam ettiği taktirde büyük vebal altına girmiş olur hatta günah işler. Bu yüzden gusülde vesvese geldiği taktirde “ Ben tüm uzuvlarımı yıkadım” diye düşünmeli ve abdesti bitirmeli. Birkaç defa vesvese geldiği halde vesveseye kapılmıyorsa şeytanla mücadele ediyor demektir ve dik duruşuyla şeytanı alt eder. Şeytanda ümidini keser ve bir daha vesvese veremez. Peygamber Efendimiz gusülde vesvese geldiği taktirde kendinizi vesveseden muhafaza edin diye tavsiyede bulunmuştur. Bu konuyla ilgili bir hadisi şerifte Ubey bin Ka’b’in rivayetine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:” Abdestte musallat olan bir şeytan vardır ki, ona velehan (şaşkınlık veren) derler. Onun için abdest ve gusülde vesveseden korunun.”


 4. Reklam

+ Yorum Gönder