Bilmeden domuz eti veya domuz yağı içeren bir şey yemek 5 üzerinden 3.38 | Toplam : 13 kişi
 1. 1
  MertK Meraklı
  MertK
  Meraklı

  Üye No: 109518
  Mesaj Sayısı: 344
  Tecrübe Puanı: 4
  Yer: Dünya

  Bilmeden domuz eti veya domuz yağı içeren bir şey yemek


  Yukarıda da belirttiğim gibi bilmeden yani haberim olmadan domuz eti veya domuz yağı içeren bir şey yesem bana günah yazılır mı?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Mucahid Üye
  Mucahid
  Üye

  Üye No: 2247
  Mesaj Sayısı: 350
  Tecrübe Puanı: 5

  Yorum: Bilmeden domuz eti veya domuz yagi iceren birsey yemek...


  Bilmeden yapılan tüm günahlardan sorumlu değiliz


 3. 3
  hayırlısı23 (Cezalı)
  hayırlısı23
  (Cezalı)

  Üye No: 109829
  Mesaj Sayısı: 279
  Tecrübe Puanı: 0

  Yorum: Bilmeden domuz eti veya domuz yağı içeren bir şey yemek


  Bilmediğimiz de o kadar çok şey var ki. Örneğin domuzdan elde edilen yapılan 180 farklı üründen 40 tane en çok kullanılanın fotoğrafını atıyorum. Mermiden tutun yoğurda sabuna ekmeğe insülin iğnesine kadar herşeyde domuz kullanıyor yazılana göre. Sık kullandığımız şampuan, kağıt diş macunları ve ayakkabılarda bile heryerde kullanılıyor denilene göre. Bu durumda ne yapacağız peki, çok karmaşık ve kötü bir durum müslümanlar için. Ama bu tür ürünler de hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Sizce ne yapmalıyız arkadaşlar


 4. Reklam

 5. 4
  hayırlısı23 (Cezalı)
  hayırlısı23
  (Cezalı)

  Üye No: 109829
  Mesaj Sayısı: 279
  Tecrübe Puanı: 0

  Yorum: Bilmeden domuz eti veya domuz yağı içeren bir şey yemek


  diş macunu şampuan sabun vs. bunların hepsinde var demekki, ne yapacağız bu durumda admin birisi cevap yazsa, kullandığımız şeylerin üstünde domuz ürünü vardır demiyor ama besbelliki çoğunda var ve saklıyorlar ne yapacağız


 6. 5
  MERAK EHLİ Üye
  MERAK EHLİ
  Üye

  Üye No: 110477
  Mesaj Sayısı: 178
  Tecrübe Puanı: 2

  Şöyle bir şey var yemek yasak, günah. Ama sağlık olarak kullanılıyorsa sıkıntı olmaz. Ve şuan türkiyede yaşıyoruz. yenilen içilen ürünler denetimden geçiyor. üstünde trans yağı var veya yok yazıyor. %99 a yakınında yok. Ondan dolayı sıkıntı olmaz. Ama eğer bilmeyerek yemiş isek de tövbe etmemiz lazım. Bilmeyerek de olsa ALlah'ın yasakladığı bir şey yapmış oluyoruz. Onun için bilerek veya bilmeyerek yaptığımız tüm günahlardan, hatalardan ve yanlışlardan dolayı Allah'a sığınıp tövbe etmeliyiz. Bilmeden yaptığımız tüm günahlardan sorumlu değiliz demek büyük hataya götürür bizi. Allah herkese akıl verdi düşünüp tartalım diye. Eğer dikkat etmeyip ne olursa olsun sonuçta ben bilmeden yaptım demek olmaz. Yenen şeyleri içilen şeyleri inceleyip sorup tüketilmelidir.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selâmun Aleyküm,
  Ben bir bayanım. Şampuan konusunda seçici olmalı mıyım? İçindeki ürünlerin kanserojen falan olmasını istemem galiba. Bence sağlımız açısından da önemli bir durum galiba. İçinde domuz yağı ve katkıları olmayan şampuan var mı? Peki bayanların bu konuda ne yapması gerekiyor? İçinde domuz yağı olduğunu düşünürsek(ama emin değilsek) kullanmamız caiz midir? Ben galiba hiçbir şampuanın arkasında "domuz yağı ve domuzdan elde edilen hiçbir ürün yoktur" yazısı görmedim galiba. Sizin bildiğiniz ya da gördüğünüz öyle bir şampuan var mı?
  Soruma cevap verebilir misiniz?


 8. 7
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,456
  Tecrübe Puanı: 234

  Alıntı
  İçinde domuz yağı ve katkıları olmayan şampuan var mı?
  Hiç bir şampuanda domuz yağı ürünü olmaz benhiç duymadım görmedim okumadım
  Dinimizdeki ölçü şudur: Aldığınız ürünün içeriğine bakın haram bir madde yoksa kullanabilirsiniz


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selâmun Aleyküm,
  Bazı markaların domuz yağı veya katkıları kullandığını duyunca o ürünleri kullanmamaya çalıştım galiba. Bir marka internet sayfasında helal içerikli olduğunu , bu konuda güvenilir olduğunu yazmışlar galiba. Onu aldık galiba. Sonra ben de o markanın şampuanın içindekilere baktım galiba. Glycerin diye bir madde hayvansal kaynaklı olursa(bitkiseli de varmış sanırım)domuzdan elde edilebilir gibi bir şey okudum galiba. Peki benim ne yapmam lazım? Bazı yerlerden onlara (markaya) mesaj attım galiba. Mesaj atana kadar beklemeli miyim? Gusul de almak istiyorum galiba.(vesveseden olabilir belki.). Temizlenmek de istiyorum sanırım.


 10. 9
  ışık (Cezalı)
  ışık
  (Cezalı)

  Üye No: 115034
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 0

  Selâmun Aleyküm,
  Sanırım bazı şampuanların içinde domuz yağı veya katkıları varmış. Ben de önceden kullandığım bir şampuanı kullanmadım. Bir şampuan buldum. İnternet sayfasında helal içerikli olduğu ve güvenilir olduğu gibi bir şey yazıyordu sanırım.Şampuanın içindekiler kısmında Glycerin gibi bir madde vardı galiba. Bu maddenin domuzdan üretilebileceğini okudum. Ama bitkisel kaynaklı da olabilirmiş belki. Marka sahiplerine sordum galiba. İnşallah cevap verirler. Peki şimdilik ne yapmam gerekiyor? Temizlenmem gerekiyorsa onlar mesaj atana kadar beklemeli miyim yoksa internet sitelerindeki bilgiye güvenip yıkanmalı mıyım?Lütfen cevap verir misiniz?

  Selâmun Aleyküm,
  İnşallah galibasız falan yazabilirim. Bazı şampuanlarda domuz kaynaklı ürünler olduğunu öğrendim. İnşallah bir daha onları kullanmam. Bir şampuan buldum. İnternet sitesine de baktım. Helal yöntemlerle yapıldığı , güvenilir olduğu falan yazıyordu sanırım. İçindekiler kısmına baktım. Glycerin diye bir madde var sanırım. İnternette okuduğuma göre hayvansal kaynaklı olduğunda domuzdan üretilebilirmiş. Ama bitkisel kaynaklı da olabilirmiş belki.Onlara e mail attım sanırım. Cevap gelene kadar yıkanmıyım mı? Temizlenmem gerekiyorsa ne yapmalıyım. İnternet sitesine güvenip yıkanmalı mıyım?(Bu marka aşırı bilindik değil sanırım ama beğeneni var bildiğim kadarıyla.) İnşallah yanıtlarsınız.


 11. 10
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,456
  Tecrübe Puanı: 234

  Alıntı
  domuz yağı veya katkıları varmış.
  Peygamberimize (s) peynir ikram edilmiş, birileri sanırım bunu yahudiler yapıyor ve içine domuz yağı katıyorlar dedi.
  Efendimiz Gözlerinle gördün mü dedi adam hayır deyince yemeğe devam etti.

  Sizde şampuan üzerinde domuz yağı katkısı vardır ibaresi görmeden zanla hareket etmeyin.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben Almanya'da yaşıyorum bugün Fırına gittim bir yerden aklıma girdi için sordum ve bana bütün ürünlerin Gelatınlı olduğunu söylediler, simite bile sürüyorlarmış. Dükkanda da çok/bazı ekmekleri de Domuz kılarla yapıyorlar öğrendik, bugüne kadar ailem ve Müslümanlar bilmeden yılarca domuz yemiş. Tevbe edilirse ve deha dikkat edilirse günaha girmiş olunur mu?


 13. 12
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Bilmeden istemeden domuz ürünlerini kullanmanın günahı olmaz kardeş, siz bundan sonra dikkat edersiniz.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Adam gayet ciddi bir soru sormuş bende merak ediyorum diyelim yabancı ülkede yaşıyoruz yada tr hiç fark etmez adam restorantta bize yemek verdi ve içinde domuz eti var sonradan öğrendik diyelim yada öğrenmedik bunun günahı ne onu cevaplayın.


 15. 14
  muvaffak Süper Moderator
  muvaffak
  Süper Moderator

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 10

  Müslüman kişi kendini ve dinini korumak için uyanık olmalıdır. Gideceğiniz restoranın menülerinde neyin var olduğunu neyin olmadığını iyice araştırmalısınız. Domuz eti veya katkısı olmayan ürünleri tercih edip haram olana düşmemek adına soru sormalı, araştırma yapmalısınız. Bilmeden yapılan bir şeyin günahı olmaz. Bundan ders çıkarmalısınız. Domuz içeriği olduğunu öğrendikten sonra bir daha o yerde yemek yemezsiniz.


+ Yorum Gönder