Buluntu Malı Almak 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  AnakinSkywalk Üye
  AnakinSkywalk
  Üye

  Üye No: 110269
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Buluntu Malı Almak


  Selamun Aleykum, benim babam taksici bi taksici arkadaşının arabasında neredeyse sıfır derecesinde tertemiz Iphone 5 bulunmuş içinde bi kod varmış odam sahibi yerini bulabiliyormuş sahibi gelir diye 2,5 3 ay kadar beklemişler kimseden ses çıkmayınca telefonu babama verip içine taksicilerin ortak kullandıkları bi uygulama var onu yükle kullan demişler babamda bi işlemi varmış telefonun onu halletikten sonra telefonu küçük kardeşime verdi onunda ihtiyacı vardı zaten sürekli yüzme ve futbola gidiyor haber alabilmemiz için onada lazımdı yani bende arada bi baktım falan ama ben öncesinde babam telefonu aldı olarak biliyodum şimdi aslını öğrenince vicdan azabı duydum annem sahibi çıkarsa veririz zaten dedi bende bi araştırdım sahibi bulunmadıysa fakire sadaka yada fakirse kişi kullanabilirmiş iyi kötü geçiniyoruz Allaha şükür herşeye gücümüz yetmesede sonuçta aç değiliz düşüncesiyle o mal bize haram diye düşünüyorum. Sahibinin bulunma şansıda kalmadı ne yapmak gerekir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Tevbe Elhamdülillah
  Tevbe
  Elhamdülillah

  Üye No: 113048
  Mesaj Sayısı: 477
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 29

  Yorum: Buluntu Malı Almak


  Diyanet buluntu eşyanın sahiplenilmesine "caiz değildir" diyor ve devlete teslim edilmesini söylüyor. En doğrusu da bu olur kardeşim ucuza bir telefon alıpta kardeşinizin eksiğini giderebilirsiniz unutmayın hiç şüphesiz bunun mükafatını Allah-ü Teala size katbekat verecektir.


 3. 3
  AnakinSkywalk Üye
  AnakinSkywalk
  Üye

  Üye No: 110269
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Buluntu Malı Almak


  Diyanette karşı bazı konularda güvenim kalmadı şahsen bazı konularda çok geniş olduklarını düşünüyorum. Peki ben kullanmadığım halde onlar devam ederse bana bir günahı var mıdır? Ben bilmeden bakmış oldum öğrendikten sonrada 1 2 defa elime almışlığım oldu ama kendim için kullanmıyorum sonuçta


 4. Reklam

 5. 4
  Tevbe Elhamdülillah
  Tevbe
  Elhamdülillah

  Üye No: 113048
  Mesaj Sayısı: 477
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 29

  Yorum: Buluntu Malı Almak


  Vicdanen de bu malı devlete teslim etmek doğru olacaktır diye düşünüyorum. Siz bulduğunuz gibi eksiksiz teslim ettikten sonra sizden mesuliyet kalmış olacaktır. Kayıp bir mal olduğu için mala zarar vermediyseniz elinize almış olmanızda bir sakınca yoktur, ancak malın sahibi belliyse ve o mala sahibinin rıza göstermeyeceğini bildiğiniz halde izinsiz dokunursanız günahı vardır.


+ Yorum Gönder