Zina etmiş bir Müslüman zina etmemiş bir Müslümanla kesinkes evlenemez mi? Tevbe etmiş olsa bile mi? 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Çaylak2017 Üye
  Çaylak2017
  Üye

  Üye No: 112937
  Mesaj Sayısı: 133
  Tecrübe Puanı: 2

  Zina etmiş bir Müslüman zina etmemiş bir Müslümanla kesinkes evlenemez mi? Tevbe etmiş olsa bile mi?


  Alıntı
  Nur suresi 3. ayetin tefsiri:

  “Zina eden erkek, ancak zina eden veya putperest bir kadınla evlenebilir. Zina eden kadınla da, ancak zina eden veya putperest olan bir erkek evlenebilir. Bu, mü'minlere yasak edilmiştir.”

  Ayetin Arapçası
  الزَّانِي لَا يَنكِحُ إلَّا زَانِيَةً أَوْ مُشْرِكَةً وَالزَّانِيَةُ لَا يَنكِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِكٌ وَحُرِّمَ ذَلِكَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ
  Ez zânî lâ yenkihu illâ zâniyeten ev muşriketen vez zâniyetu lâ yenkihuhâ illâ zânin ev muşrik(muşrikun), ve hurrime zâlike alel mu’minîn(mu’minîne).
  Daha önce aynı hususta forumda açılmış başlıkları okuyabildiğim kadar okumaya çalıştım; ama kesin bir sonuca varamadım. Zina etmiş bir Müslüman zina etmemiş bir Müslümanla kesinkes evlenemez mi? Tevbe etmiş olsa bile mi? Samimi olarak Tevbe etmiş bir kimsenin geçmiş günahları yok hükmündedir diye biliyorum. Doğru mu?

  Kimse ortada "ben zina ettim; benimle evlenecek zina etmiş birini arıyorum" diye dolaşamaz. Böyle bir şey kolay kolay dile de getirilemez; hele evlilik bahsi geçtiğinde akrabalara ve evlenilecek kişinin ailesiyle konuşulamaz; adamı sopayla evden kovarlar, belki vururlar bile, kan davası çıkabilir. Kişi zina ettiğini belki evleneceği kişiye gizlice söyleyebilir; ama o bile çok riskli.

  Evliyle zina edenle, bekârla zina eden; fuhuşu meslek edinmişle ücret karşılığı zina etmiş olan (hizmeti satın alan) hep aynı mı değerlendiriliyor? Bu konuyu açıklığa kavuşturur musunuz?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Zina etmiş bir Müslüman zina etmemiş bir Müslümanla kesinkes evlenemez mi? Tevbe etmiş olsa bile mi?


  Bahsettiğin bütün zina çeşitleri aynıdır yani hepsi zinadır. Elbette günaha tövbe etmeden ve sürekli işleyen kişinin günahı dahada büyük olur. Zina eden kişi zina etmemiş olan kişi ile evlenebilir. Tefsircilerin çoğunun açıklamasına göre, bu haram kılma, zina edenleri nikahlamaktan müminleri sakındırıp korkutmak için mübalağa içindir. Zinayı helal kabul edenler ise ancak birbirleri ile evlenebilirler. Zinayı helal kabul eden kişi ile evlenmek zaten caiz değildir.


+ Yorum Gönder