Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak 5 üzerinden 3.33 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Prsun Üye
  Prsun
  Üye

  Üye No: 118017
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak


  Selamun Aleyküm, bir şey söylemek istiyorum. Ben zaten müslümandım ama sözde müslümandım. Hiçbir ibadetini yerine getirmiyordum. Ama bu ay kendi dinime daha çok bağlandım artık namazda kılıyorum, inşaAllah Allah'ın izniyle oruç da tutacağım bu ramazan. Şimdi söylemek istediğim şey ise şu; kalbim dinime o kadar da bağlı değilken internet üzerinden arkadaş olduğum çocuklara normal fotoğramı tanışmak amacıyla göndermiştim. Yanlış anlamayın sadece kimlerle konuştuğumuzu bilmek için normal resimlerimizi birbirimize göndermiştik. Ama şimdi zaten hiçbiriyle konuşmuyorum. Sosyal medya üzerinden de fotoğraflarımı kaldırdım çünkü bunların artık haram olduğunu biliyorum. Ne kadar da tövbe ettimse bu fotoğraf olayı sanki çok büyük bir günah işlemiş gibi sürekli aklıma geliyor ve vicdan azabı çekiyorum. Çünkü daha çok tanımadığım insanlara fotoğrafımı göndermiştim ve acaba ne kadar güvenilirdiler de ben böyle bir hata yaptım da fotoğrafımı gönderdim. Çünkü elin oğlu ne yapacak belli değil. Artık bunu anlayabilecek bir kapasitedeyim ve böyle bir şeyi sadece 2 çocukla konuşmuştum onlarla arkadaşça konuşuyorduk. Onlara göndermiştim. Sonra hiç konuşmadık zaten. Demem o ki sizce bunun günahı büyük müdür? Bu arada şimdi 16 yaşındayım ve bu yaz kapanmayı düşünüyorum. Bu olay çok pişmalık duymama sebep oluyor.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ehlena Üye
  Ehlena
  Üye

  Üye No: 116194
  Mesaj Sayısı: 29
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak


  Pisman olmussun canim ve bunlqri yaparken gunah oldugunu bilmeden yaptigiji dusunuyorum .Yanlis birsey soylemek istemem ama Rabbimiz af etmeyi sever.Tovbe et .Haramdan sakin .Kalbini Allah sevgisiyle doldur.Daha cok gencsin .Seni Allaha yaklastiracak insanlarla arkadaslik et.Sohbetlerinde Allah kelami olan seni doğru yola ileten insanlarla , sosyal medyadanda uzak dur sana tavsiyem.Eskiden tvdrn korkardj insanlar hersey var diye ama su internet daha beter bi illet bence .Rabbim yolunu acik etsin kardesim


 3. 3
  capscroll Üye
  capscroll
  Üye

  Üye No: 117954
  Mesaj Sayısı: 67
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 18
  Yer: Kahramanmaraş

  Yorum: Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak


  Evet yaklaşık 1-2 Hafta öncesine kadar bende öyleydim. Peki ne yapmamız gerekir? Tabi ki bizi Allah'a yakınlaştıran tövbeler, yani Allah'ın sonsuz merhametinden faydalanmak gerekir. Şimdi Allah'ın sonsuz merhametine giden tek yol vardır, ve o yol sadece tövbedir. Peki tövbe sadece sözde midir? Günümüzde en alışıldık durum, ademoğlu tövbeyi öylesine ucuz görmeye başlamıştır ki işlediği her günahın ardına sadece diliyle tövbe dedikten 2 gün sonra aynı şeyi tekrar eder, ve yine tövbe der. Şöyle hayal edelim, haşa ben her akşam saatlerce alkol içeyim ve içip keyfini çıkardıktan sonra tövbe edeyim, yarın akşam yine aynı, sonra yine aynı işte bu durum böyle döngü oluştursun. Peki benim o içimde hiç bir şeyi harekete geçirmeden ettiğim tövbe ne kadar değerli olmuş olur? Kararlarımı ve hissiyatımı etkilemeyen tövbe ne kadar etkilidir ki? Zaten o ilk tövbeyi dilimle değil de tüm bedenim ve ruhumla etseydim yarını olmazdı bu işin. Yanlış anlaşılmasın, elbette Allah'ın merhametini sorgulamıyorum, sorguladığım tek şey var o da ettiğimiz tövbenin ciddiyeti. Lütfen bu duruma dikkat edelim, ve işlediğimiz her günah için Allah'ın merhametine yanaşır halde yani en güzel şekilde tövbe edelim.
  Anlatmaya çalıştığım sözde edilen tövbeler hakkında bkz. "(Günaha devam edip, dili ile istigfar eden, Rabbi ile alay etmiş sayılır.) [Beyheki]"

  Alıntı
  Tövbe hakkında ayet ve hadislerden bazıları;

  (Allah'a tevbe edin!)[Nur 31]

  (Allahü teâlâ, tevbe edenleri sever.) [Bekara 222]

  (İstigfar okuyunuz! İmdadınıza yetişirim.) [Hud 52]

  (Allah'a tevbe-i nasuh yapınız!) [Tahrim 8]

  Nasuh kelimesine 23 mana verilmiştir. Bunlardan en meşhuru günahlara pişman olup, istigfar etmek ve bir daha işlememeye karar vermektir. Nasuh tevbesinin ne olduğunu soran zata Peygamber efendimiz buyurdu ki:
  (Tevbe-i nasuh, günahkârın işlediği günahtan pişman olması, Allah’tan mağfiret dilemesi, bir daha böyle bir günah işlememesi demektir.) [Beyheki]

  Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ, günah işleyip pişman olanı, istigfar etmeden önce affeder.) [Taberani]

  Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
  (Günahınız çok olup göklere kadar ulaşsa, pişman olunca, Allahü teâlâ, tevbenizi kabul eder.) [İbni Mace] 4. Reklam

 5. 4
  Kızıl elma Üye
  Kızıl elma
  Üye

  Üye No: 120162
  Mesaj Sayısı: 14
  Tecrübe Puanı: 1

  Sosyal medyada bayan fotoğrafı paylaşmak.


  Selamün aleyküm. Hayırlı geceler arkadaşlar. Uzun zaman önce, sosyal medyada ünlü bir bayanın, saçı açık halde bir fotoğrafını paylaşmıştım. O zamanlar bunun günah (hem o bayanın fotoğafını paylaştığım için kul hakkı hem de sosyal medyada bulunan erkek arkadaşlarımın, o bayanın avret bölgesini görmesine sebep olup, yine kul hakkı günahını işlemiş olduğumu) olduğunu bilmiyordum. Günah olduğunu öğrendikten sonra, bu fotoğrafı paylaştığım aklıma geldiği zaman hemen sildim. Ama yine de kafama takıldı; şimdi ben günah işlemiş oldum mu? Çünkü bilmeden yapmıştım. Ve eğer günahsa, sosyal medyadaki bütün erkek arkadaşlarımdan, görmüş olabilecekleri için helallik istemeli miyim?


+ Yorum Gönder