Kör biri dua ediyor ikinci gün gözü açılıyor günümüzde dua neden etkisiz? 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 15
  kastamonu37 Üye
  kastamonu37
  Üye

  Üye No: 118070
  Mesaj Sayısı: 322
  Tecrübe Puanı: 4

  Yorum: Kör biri dua ediyor ikinci gün gözü açılıyor günümüzde dua neden etkisiz?


  Allah dilediği gibi karar verir elbette. Ben yazımın hiçbir kısmında Allah'ı sorgulamadım benim sorguladığım konu geçmiş ve günümüz. Bu kâinatın bukadar canlının elbette bir yaratıcısı var bunu kimse inkar edemez. Kur'an'ı Kerim'de de birçok şey bizlere bildirilmiş. Ama samimi bulmadığın veya sorgulanmasına karşı kabul edilebilir tezlerin olmadığı zaman sanane demen de bir müslüman için pek samimi ve ahlaklı bir hareket değil.

  Ki sahabeler dinle ve Allah ile ilgili olarak Peygamber efendimiz sav 'e bir soru sorduklarında efendimiz bunu soranlara "sanane" mi demiştir? İslam hoşgörü dinidir kimi zaman zorluklar karşısında bir müslümanın inancı zayıflayabilir veya sorgulayabilir birşeyleri bu bir baş kaldırma dinsizlik imansızlık değildir. Herşeye kaderde varmış oldu diye düşünüp razı gelmek ve kendini böyle yatıştırmak da İslam'a ve Kur'an'a ters ki şöyle;

  Kur'an da peygamber ve veli kullar bile birçok sıkıntı çekerken kaderde varmış diyip kabullenmemiş sıkıntı hastalık dert tasa halindeyken sürekli Allah'tan yardım istemişlerdir ve bugün hepinizin doğaya aykırı diyip kabul etmeyeceğiniz olaylar mucizeler dua ile olmuştur. Kur'an da ben sevdiğim bana dönsün diye veya iyi bir iş nasip et diye basit dualar görmedim hiç Kur'an da duanın tanımı ve örnekleri hep Allah'tan herşeyin istemebilecegi ve onun herşeyi yapabileceği yazılıdır ki öyledir zaten.

  Benim bu şekilde konu açma sebebim hem merakımı gidermek fikirlerinizle hemde insanlara Allah'ın dua ile imkansızı verebileceğini örneklemek.

  Toplum olarak dualarımız bile okadar bastırılıyor ki birçok dini sitede doğanın kanunları vardır adetullah sunnetullah vardır dualar makul olmalıdır yazar.

  Ama bu şirke girmiyor mu? Çünkü Kuran'da bu tarz bir durum yoktur. Dua öyle bir güçtür ki Allah bir dua ile isterse dünyayı ortadan ikiye ayırabilir, isterse ölüyü diriltebilir, isterse bir ülkenin en fakir çobanını bir dua ile o ülkenin lideri yapabilir.

  Sunnetullah ve adetullah kavramları günümüz kanununa göre değil Kur'an'a göre yorumlanması bence çünkü İslam'ın sınırları imkanları ve olanakları orada örneklenmiştir. İslam'ın kanunu oradadır.

  Tüm bunları düşünüp inanırken bir yandan da Allah'ın yardımı ne zaman diye sorabilmek sorgulamak meraklanmak yazılı ve inandığımız kitabımız varken herşey tamam ama acaba bu zamanda böyle şeyler oluyor mu olabilir mi diye düşünmek gayet insancıl ve çok normal aslında bunun size samimiyetsiz gelmesi bana ilginç geldi.


 2. 16
  kastamonu37 Üye
  kastamonu37
  Üye

  Üye No: 118070
  Mesaj Sayısı: 322
  Tecrübe Puanı: 4

  Yorum: Kör biri dua ediyor ikinci gün gözü açılıyor günümüzde dua neden etkisiz?


  Suç bizde zaten dönüp baktığımızda bugün en güçlü müslüman ülke Türkiye İslam'ı zorlama dayatma olmadan en iyi yaşatan ülke de Türkiye. Ama hiçbir zaman da ne Türkiye nede başka bir ülke bir Amerika bir Almanya bir İngiltere değil ve bu kafayla da olamaz çünkü onlar sürekli çalışıyor sorguluyor okuyor araştırıyor bizler ise sadece ahiret inancı ile günlerimizi geçiriyor karnımızı doyurup ev araba alacak kadar yaşamımızı idame ettirecek kadar çalışıp sorgulamadan araştırmadan nasıl onlardan daha üstün oluruz diye çalışmadan ömrümüzü tüketiyoruz. Allah'ın kutsal topraklarda yardımı kuşkusuz var petrol doğalgaz hiç bitmeyen zemzem suyu kutsal topraklar sebebiyle olan turizm geliri vs vs ve İslam'ın kalesi Türkiye olmasaydı Araplar ile Avrupa'nın arasında set gibi duran bu ülke olmasaydı tabiki Allah'ın takdiri buda İslam ülkeleri bunca zaman bukadar rahat bile olamazlardi sanırım.


 3. 17
  heartless Üye
  heartless
  Üye

  Üye No: 112173
  Mesaj Sayısı: 52
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Kör biri dua ediyor ikinci gün gözü açılıyor günümüzde dua neden etkisiz?


  vel Fecr sen bu sitenin hocalarından mısın? değilsen neden her yorum yazana cevap yazıp tersliyorsun insanları? bir kafir gelse bana Allah'ı anlat dese demek ki ona karşı tutumunda aynı olacak. sürekli görüyorum seni sanane, saçma sapan konuşma yok şöyle yok böyle. insanlara insan gibi cevap vermeyeceksen yorumunu kendine sakla. arkadaşın demek ki bir derdi var dua ediyor henüz duası da kabul olmamış dilerim Rabbim tez zamanda duasını kabul eder. sende saldırgan tavırlarını kendine sakla.. çocuk gibi sanane ne demek yani bu nedir......??? mumsema adminleri seni mutlaka takibe almalı.. uyarmalı..


 4. Reklam

 5. 18
  kastamonu37 Üye
  kastamonu37
  Üye

  Üye No: 118070
  Mesaj Sayısı: 322
  Tecrübe Puanı: 4

  Yorum: Kör biri dua ediyor ikinci gün gözü açılıyor günümüzde dua neden etkisiz?


  Hearthless yorumun için sağol Allah razı olsun para ve imanın kimde olduğu bilinmez kimin imanı güçlü yalnız Allah bilir vel fecr bide imanımı sorgulamış :) dediğin gibi zor bir dönemden geçiyorum Kur'an ve ayetlere hadislere dayanan insana göre imkansız Allah'a göre çok kolay olan birkaç dileğim var bu sebepten günümüzde de geçmişte olmuş olan Kur'an da yazılı olan olması güç şeylerin olabildiğine dair örnekler var mı diye merak ettim Vel Fecr e bende çok dikkat ettim genelde kesin hüküm veren kanun koyucu gibi konuşan hoşgörü sevgi saygı dışında hâşâ ama dinin sahibi oymuş gibi bir konuşma üslubu var.

  Dediğin gibi bir ataist bir hristiyan burda bir soru sorsa sanane dese adamı İslam'dan soğutur bu üslubu kendisinin oysa dinimizde ihtilafa düşen veya müslümanın kafasını kurcalayan olaylar olmuştur olacaktır veya çevremizde bizi ve uslubumuzu örnek alarak İslam'a geçecek olanlar olacaktır.

  Duan için teşekkür ederim Allah razı olsun Allah kimseye içinden çıkamayacağı sıkıntı vermesin


 6. 19
  kastamonu37 Üye
  kastamonu37
  Üye

  Üye No: 118070
  Mesaj Sayısı: 322
  Tecrübe Puanı: 4

  Sorgulama da yazıyı okurken üslub sert gelebilir ama aslında demek istediğim şu yıllardır şu şöyle bu böyle Müslüman kardeşlerimiz hep azap içinde Allah neden yardımcımız olmuyor bu zamanda? Bunu tabiki sadece Allah bilir ama ayet ve hadislerle yada günümüze ışık tutacak olaylarla biseyleri sorgulayarak anlamaya çalışmalıyız sanırım ama yine bütün suç bizlerde biz müslümanlar olarak hep geçim derdinde veya araplar zevku sefa içinde yan gel yat elin gavuru hergun çalışıyor dünyadan başka dünya arıyorlar sahip çıkmak için


 7. 20
  heartless Üye
  heartless
  Üye

  Üye No: 112173
  Mesaj Sayısı: 52
  Tecrübe Puanı: 1

  kardeşim bunu bende düşünüyorum. ama Allah'tan önce biz Müslümanlar ne güne duruyoruz bütün İslam ülkeleri birleşse dünyaya baş kaldıramaz mıyız? kaldırırız fakat ahir zamandayız akrabanın bile akrabaya faydası yok. işlenen günahlara bak. hergün korkunç haberler duyuyoruz oysa ki bunlar bir 50 yıl önce yoktu. ben inanıyorum ki kıyamet dibimizde hesap günü yakın. Bak Allah ne diyor; (14/İBRÂHÎM-42: Zâlimlerin yapmakta olduklarından Allâh'ı gâfil sanma! Onları ancak, gözlerin yuvalarından dışarı fırlayacakları bir süreç için erteliyor.) büyük günahların hesabını Allah ahirete saklıyor ki azapları şiddetli olsun. benim de kabul olmasını istediğim bir duam var sabırla bekliyorum Allah dilerse bugün kabul eder dilerse başka bir zaman. Allah dilemedikçe bizler dileyemeyiz. hiç bir duada Allah' ağır gelmez dilediği her şeyi yaratma gücü şüphesiz ki bir Rabbimizde var. sen duanda ısrarcı ol Allah'ın yolundan şaşma O bize değil biz ona muhtacız inşallah unutmayız bunu hiç bir zaman..


 8. 21
  bbgbbg Üye
  bbgbbg
  Üye

  Üye No: 113174
  Mesaj Sayısı: 579
  Tecrübe Puanı: 6

  Müslümanların hatasını haşa Allah bize yardım etmiyor diyemeyiz.Bakın İslamı en güzel yaşayan ülke türkiye demişsiniz.Eğer sizin dediğiniz gibiyse halimiz vahim hocam.En iyi İslam'ın yaşandığını söylediğiniz yerde Allah'ın(azze ve celle) hükümleri yerine kafir batının hükümleri uygulanıyor ve insanlar hızlı bir şekilde batılı yaşam tarzına uygun yaşamaya başlıyor,öyle yaşamayanlar da buna alışıyor.Faiz dünya gerçeği denen ülkede en iyi İslam yaşanıyor diyorsunuz.Faiz yiyenler Allah(azze ve celle) ve Rasulüne(sav) savaş açmış gibidir yazmıyor mu ayette ? Allah(azze ve celle) ve Rasulüne(sav) savaş açan toplum mu İslam'ı en güzel yaşayan ülke hocam ? Öncelikle İslam'ın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor bence.Şuan dünyada raşid bir hilafet yok.Bize düşen acilen tüm müslümanların bir arada olacağı bir Hilafet kurmak için çalışmaktır.Ozaman umuyoruz ki Rabbimizin yardımı gelecektir.Muhammed Suresi 7. ayet ;
  "Ey iman edenler, eğer siz Allah'a (Allah adına İslama ve müslümanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır."


 9. 22
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hearthless
  Yukarda yazinin bas tarafinda;
  "Ama Allah tan once biz muslumanlar ne gune duruyoruz." demisin burda ifade olarak yanlis bir ifade var.

  Allah tan once hicbir zaman hicbir musluman olamaz ancak Allah dilerse muslumanlari biraraya getirir ve onlarin eliyle zalimlere cezalarindan tattirir.

  Senin bunu inkar ettigini dusunmuyorum ama ifade olarak da yanlis olmus onu duzeltmek istedim!

  Yani kul olarak "Allah tan once biz" asla olamaz!


 10. 23
  kastamonu37 Üye
  kastamonu37
  Üye

  Üye No: 118070
  Mesaj Sayısı: 322
  Tecrübe Puanı: 4

  Heartless inşallah duan kabul olur geceleri yatsı dan sonra ve sabah namazından sonra hacet namazı kılıyorum namazlarimda senin duanın kabul olması için de dua edeceğim kendi duamla birlikte inşallah duan kabul olur. Ben senin duanın kabulü için dua edersem melekler de benim duamın kabulü için dua edermiş inşallah bana da faydası olur sana dua etmenin :)


 11. 24
  kastamonu37 Üye
  kastamonu37
  Üye

  Üye No: 118070
  Mesaj Sayısı: 322
  Tecrübe Puanı: 4

  Haklısın ama açmak gerekirse İslami en güzel yaşayan ülke Türkiye derken şunu demek istedim mesela İran veya Arap ülkeleri İslam'ı baskıcı bir din gibi gösteriyor. İslam'da özgürlük esastır ama bu ülkeler giyim kuşam yeme içme insani değerler hem dünya hem ahiret için çalışma güçlü bir müslüman ülke olma vs vs vs birçok konuda geri kalmış ülkeler ve şeriat olmalı ama şeriat İslami bir yönetim şeklidir İslam'da zorlama yoktur kalkıp bütün kadınlar çarşaf giymek zorunda sadece gözleri görünebilir diyemeyiz bu bir ülkede kanun olamaz bu dini bir kanundur dinde kişisel bir seçenektir bir toplum nekadar İslam'a göre de yönetilse ahirette herkes kendinden sorumlu olacaktır gönlü istedi diye kapanan namazını kılan kadınla din devletinin zoruyla bunu yapan kadın ahirette bir olmayacaktır diye düşünüyorum.

  Tüm bunlara göre İslam'a en uygun davranan ülke Türkiye Müslüman ülkelere yardım eden kendi içinde dini yaşayışları özgür bırakan ülke Türkiye. Osmanlı zamanında Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u alınca yerliler hristiyanlar baskıcı giyime vs karışan ve zorla halkı Müslüman yapacak bir yönetim beklerken Fatih halka isteyen istediği dini ve hayatı yaşamakta özgürdür dinimiz bunu gerektirir gibi bir cümlesi vardı bu şekilde bir beyanda bulunuyor yani Osmanlı'dan bu tarafa İslam'ın özgürlükçü ve hoşgörülü yönünü en iyi Türkler gösteriyor Ortadoğu bize göre çok geride İslam'a göre de fazla baskı ve zulüm var ben İslami olarak en iyi yaşayan özgürlükçü ve gönüller fethederek insanlara İslam'ı tanıtan bir ülke olduğu için bu toplumun ne olursa olsun Allah'ın veli kulları izniyle İslam sancağını elinde tuttuğu kanaatindeyim ne zaman bir savaşa girsek Allah'ın yardımını alıyoruz mucizelere şahit oluyoruz Kıbrıs harbinde olduğu gibi görünmeyen askerlerimiz var Allah'ın izniyle.


 12. 25
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Batinin etkileri tum ulkede oldugu gibi sende de kendini gosteriyor.

  Özgurluk Islam dir!!!


  Nefislere zor gelse bile,acilmak isteyenin acilmasi onun ozgurlugunu gostermez nefsine uydugunu gosterir ve sana yada bir baskasina hos gelmese de Allah neyi emretmisse kanun odur.

  Sence Allah in emrinin oldugu bir yerde bir konuda kula soz duser mi?Hasa!


  Giyim kusamin da ilerisi gerisi yok Iran gibi ulkeler geri kalmis diyorsun ya;

  Iran geri kalmista bati mi ileri gitmis giyinmede?

  Frikikler verene kadar ileri giden haya yoksunu bati?

  Kusura bakma o isler oyle nefsine hos geldigi gibi olmuyor?

  Bir delil getir de bize Kuran dan veya sunnetten carsafin giyimde geri kalmislik olduguna dair yanlisimiz varsa duzeltelim?

  Islam kimsenin heva ve hevesine uydurulamaz!

  Turkiye toplumunun da ovulecek bir tarafi yok hosunuza gitmese de!


 13. 26
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hem carsafa dini bir kanun demissin hemde diyorsun ki bu bir ulkede kanun olamaz!

  Buyuk celiski buyuk yanlis buyuk cehalet kusura bakma!

  Carsafin dindeki yeri nasilsa oyledir ama dinde kanun olan bir sey bir ulkede kanun olamaz diye birsey olamaz asil!

  Sende var mi oyle bir guc oyle bir yetki hasa Allah in kanun dedihine kanun dememek gibi?

  Sende yoksa baska birilerinde mi var Allah kullarindan bir kismina siz kanunlarimi tanimayabilirsiniz size uyanlar da tanimayabilir diye bir yetki mi vermistir?


 14. 27
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kastamonu 37 sen Islam i bilmiyorsun,ben cok biliyorum diye degil ama gorunen o.

  Senin bir duan varmis ya mucizevi bisey bu duanin yanina Islam i yani dogrulugu ve iyiligi dogru ve kesin bilgiyle bilmeyi de katmalisin.bu senin icin cok onemli cok gerekli,herkes icin de oyledir bilmedigimiz bir dini nasil yasayabiliriz?


 15. 28
  kastamonu37 Üye
  kastamonu37
  Üye

  Üye No: 118070
  Mesaj Sayısı: 322
  Tecrübe Puanı: 4

  İslam da zorlama yoktur siz zorla Müslüman yapılan birini gördünüz mü bir kadın İslam'a rağmen hala kapanmıyor ise o onun sorunu ama onu zorla kapatırsak zorla Müslüman yapmış gibi olmuyor muyuz? Allah'ın kanunları ortada ama Kur'an da belirtildiği gibi bunları uygulamayanlar cezasını çekecek ama cezayı Allah verecek ahirette bu dünyada ne kadar zorlayan devlet anlayışı olsa da önemli olan kişinin kendi hür iradesi ile namaz kılması oruç tutması kapanması vs gerekir


+ Yorum Gönder
Git İlk 123 Son