Şaraptan yapılan sirke helal midir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
  1. 1
    Muvahhid2018 Üye
    Muvahhid2018
    Üye

    Üye No: 117857
    Mesaj Sayısı: 22
    Tecrübe Puanı: 1

    Şaraptan yapılan sirke helal midir?


    Konuyu açmadan önce okuyup araştırdım; kendi kendine sirke haline dönüşen şaraptan bahsediliyor, "hal değişikliği olduysa temizlenmiştir" şeklinde bir açıklama okudum. Oysa günümüzde sirke olarak kullanılmak üzere şarabın bilerek sirkeye dönüştürülmesiyle üretilen çeşitleri var ve gıda maddelerine katılıyor, farkında olmadan biz de bunları yiyoruz. Türkçe etiketteki "İçindekiler" kısmında sadece "sirke" olarak geçtiği için de çoğu zaman farkına varmıyoruz; ama İngilizce etikette "spirit vinegar" ya da Almanca etikette "Brantweinessig" olarak açıkça yazıldığını görüyoruz. Bu cins sirkeyi tüketmek helal olur mu? Markette her etiketi ayrıntılı okuyacağım diye sıkıntıya düşüyorum.

    İlgili Yazılar

  2. 2
    imam Özel Üye
    imam
    Özel Üye

    Üye No: 2034
    Mesaj Sayısı: 6,064
    Tecrübe Puanı: 65
    Yer: minallah-ilelllah

    Yorum: Şaraptan yapılan sirke helal midir?


    şarabın sirkeye dönüşmesi

    Sirke hiç bir madde katılmadan kendi kendine şaraba dönüşürse imam şafiiye göre kullanılabilir ama her hangi bir madde katılarak şaraba dönüşen sirke kullanılamaz haramdır.

    Hanefi mezhebine göre hüküm burada yazılıdır: [url]https://www.mumsemaforum.com/sizden-gelen-sorular/157287-sarabin-sirkeye-donusmesi.html[/url]


+ Yorum Gönder