Sosyal medyada tartışmak 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  cvallkzs67 Üye
  cvallkzs67
  Üye

  Üye No: 118401
  Mesaj Sayısı: 96
  Tecrübe Puanı: 1

  Sosyal medyada tartışmak


  Selamun aleyküm sosyal medyada küfür etmeden kırıcı bir şekilde tartışmak günah mıdır ? (bazen ister istemez kavga çıkıyor ve bende lafların altında kalmamak için cevap veriyorum ) birde kafirle kavga etmekle müslümanla etmek aynı mıdır ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,733
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Sosyal medyada tartışmak


  Selamün Aleyküm kardeşim,

  Sosyal medyada heyecanlı ama bilgisiz müslümanlarla karşılaşıyorum. Ne yazık ki İslam ahlakının kabul etmeyeceği sözlerle kavga ediyor insanlara kötü örnek oluyorlar. Oysa Allah Kur'an'da kafir de olsa insanlarla en güzel dille mücadele edilmesini emrediyor;

  NAHL/2 - Diyanet İşleri: (Ey Muhammed!) Rabbinin yoluna, hikmetle, güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Şüphesiz senin Rabbin, kendi yolundan sapanları en iyi bilendir. O, doğru yolda olanları da en iyi bilendir.

  Hatta müslümanlar da kendi aralarında küfürleşerek tartışıyor en asgari İslam ahlakını göstermiyorlar. Bunun kimseye faydası olmadığı gibi VEBALDİR.

  Fetih/2 - Diyanet İşleri: Muhammed, Allah’ın Resûlüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı (savaş durumunda) çetin , birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde hâlinde, Allah’tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. Onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir. İşte bu, onların Tevrat’ta ve İncil’de anlatılan durumlarıdır: Onlar filizini çıkarmış, onu kuvvetlendirmiş, kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş, ziraatçıların hoşuna giden bir ekin gibidirler. Allah, kendileri sebebiyle inkârcıları öfkelendirmek için onları böyle sağlam ve dirençli kılar. Allah, içlerinden iman edip salih amel işleyenlere bir bağışlama ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir.


  Öncelikle bilmediğiniz meselede asla tartışmaya girmeyin ve bilmiyorum deme erdemi gösterin. Bildiğiniz konuda da insanlar kabul etmiyorsa "selam" deyip ayrılın;

  Furkan/2 - Diyanet İşleri: Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” der (geçer)ler.

  Allah korusun bir kişi sizin yüzünüzden İslamla tanışmadan İslama arkasını dönerse, ya da dinden çıkarsa bu büyük bir vebaldir.

  Bu soruyu sorduğuna göre hassas bir kardeşimizsiniz, bundan sonra inşallah dikkat edin ve ilminizi geliştirin. Tavsiyem, öncelikle güzel bir İslam Tarihi okuyun, internetten bilgi toplayıp kopyala-yapıştır ile ilim olmaz. Çünkü çoğunun yanlış ya da doğru olduğunu bilemezsiniz. Bir de bunun yanında Diyanet mealini okuyunuz. Bilgisi olan insan daha zor öfkelenir, kendine güveni daha çok olur ve bu bilgi sayesinde İslam ahlakının farkına varır.

  Selametle kal kardeşim...


+ Yorum Gönder