Namazın bittiği an güneş vaktinin girmesi ve farklı ezan saatleri 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Elaa94 Üye
  Elaa94
  Üye

  Üye No: 118473
  Mesaj Sayısı: 28
  Tecrübe Puanı: 1

  Namazın bittiği an güneş vaktinin girmesi ve farklı ezan saatleri


  Selamünaleyküm,

  Yurt dışında yaşıyorum ve namaz vakti hakkında bir sorum var (bir kere daha sormuştum buna benzer soru ama nerde bilmiyorum). Burada ezan okunmuyor ama evimizde ezan saati var. Ezan saati ancak bizim yaşadığımız kasabanın bağlı olduğu büyük şehre göre ayarlı. Hep o şehire göre çalıyor yani. Bizim kasabanın ezan vakitlerine baktım, her yerde farklı yazıyor (aşağı yukarı 2-4 dakika oynuyor (birisinde hatta 30 dk neredeyse!) Bu da haliyle benim ibadetlerde vesveselenmeme sebep oluyor (Acaba doğru zamanda mı oldu? Bu sitenin söylediğine göre vaktinde kılmışım, ama öbürününkisine göre vakit çıkmış bile, vs)
  Bu durumda ne önerirsiniz? Evin ezan saatine mi odaklanayım? Dediğim gibi; bizim kasabanın bağlı olduğu şehre göre o (bize yaklaşık 1 Saat uzaklıkta).

  Ve diğer sorum:
  Ben az önce kaza namazı da kıldım farz ile sünnetten sonra. Bizim evin ezan saatine göre güneş vaktinden evvel bitirdim, ancak İnternet bizim kasabanın vaktine baktığıma göre 08.02 diyordu ve Ben namazı bitirdiğimde 08.02'di. Bu durumda namaz bozulmu şmudur? Diyelimki net güneş vakti 08.02 de giriyor, namazım bozulmuş mudur eğer 08.02de namazım bittiyse?

  Ve son sorum: namaz kılarken aklıma çirkin şeyler, küfür bile geliyor, haşa Rabbime karşı bile. Allah'ım cümlemizi imansızlıktan korusun. Şöyle bir şeydi aklıma gelen: "Eğer şimdi bittiğinde Saat 08.02 işe, o zaman bu Allah'a (haşa) küfürdür" ve saat 08.02di.
  Ama ben böyle kul olmak istemiyorum, böyle düşünceler içimden olmasın, Allahım kalplerimizi korusun cümlemizin. Bunlar vesvesemi? Ne yapmam gerekir? Bir yandanda yukarıda bahsettiğimin ne kadar etkisinde kaldığımı fark ettim (ezan vakti ile ilgili)

  Şimdiden cevaplarınız ve zaman ayırıp okuduğunuz için Allah razı olsun.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Namazın bittiği an güneş vaktinin girmesi ve farklı ezan saatleri


  Aleykum selam. Avrupa'da yaşayan müslümanlar hicret veya diyanet takvimine uyarak namazlarını kılmalarını tavsiye ederiz. Bulunduğunuz şehre göre namazlarınızı kılabilirsiniz ama ihtiyaten bir kaç dakikalık farkı göz önünde bulundurmanız gerekir. Yada bu bilgiyi yani kaç dakikalık bir fark olduğunu mutlaka bu takvimlerden veya merkezlerini arayarak öğrenme imkanın vardır.

  - Kaza namazın olsun farz namazın olsun tam vaktinde bitirmekle namazın geçerli olur. Hatta farz namazının ilk rekatını kıldıktan sonra vakit çıksa bile namaz geçerlidir. Bu akla gelen boş vesveselerdir. Önemseme ve sana bir günahı da yoktur.


+ Yorum Gönder