Tarikat ve Mezhep arasında ki farklar 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Zekter (Cezalı)
  Zekter
  (Cezalı)

  Üye No: 120548
  Mesaj Sayısı: 15
  Tecrübe Puanı: 0

  Tarikat ve Mezhep arasında ki farklar


  Tarikat ve Mezhep arasında ki farklar nedir

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Tarikat ve Mezhep arasında ki farklar


  Tarikatı cemaat gibi düşünün bir grup insan bir şeyh,alimin yolundan giderler.
  Mezhepte ise o peşinden gidilen alimlerin peşinden gittiği yol diyebiliriz.

  Günümüzdeki tarikatlar kesinlikle uzak durulması gereken yerler.


  Mezhep için de şunu diyebilirim. İtikat sağlamsa bir mezhebe bağlanmak da bir sakınca yok. Ama mezhep diye bir şey İslamın şartı da değil. Sonuçta imam hanefi veya imam hanbel veya imam malik bi çığır açayım da mezhep olsun demedi. Sonradan onlar öldükten sonra insanlar mesela "ben imam hanefinin görüşlerine uyucam" demiş ve kendilerine de "hanefi" yani hanefinin yolunda ismini vermiş. Bu şekilde mezhepler oluşmuş


 3. 3
  Vuslat79 Üye
  Vuslat79
  Üye

  Üye No: 120466
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Tarikat ve Mezhep arasında ki farklar


  Cemaatler tarikatlar kadar köklü değildir. Ayrıca cemaat kelime anlamı itibariyle topluluk manasına da gelir. Cem, cami, Cuma hepsi ayni köktendir. İki üç kişi toplanınca da bir cemaat oluşur. Tarikat ise yollar anlamına gelir.
  Cemaatte genel olarak şeyh mursid olmaz. Kurucusu, lideri olur. Kökten bağlılık söz konusu değildir. Tarikatte ise şeyh mürşid vardır. Bu muridler sıkı sıkıya mürşidlerine bağlıdırlar. Ölünün yıkayıcısına teslim olması gibi teslim olmalısın derler tarikatlarda.
  Benim tercih ettiğim cemaat cami cemaatidir. Ayrıca tarikatler Peygamberimiz(sav) zamanında ve sahabeler zamanında olmayıp daha sonra ortaya çıkmıştır. Ve tarikatlardaki bazı uygulamalar Dinimizde yoktur ve bidat sayilir; Şeyhten tövbe alma, rabıta vs.


 4. Reklam

 5. 4
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,733
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Tarikat ve Mezhep arasında ki farklar


  Selamün Aleyküm kardeşim.

  Tarikat, mezhep, cemaat vs. yapılar, İslam'ı hayata aktaran ve çağa göre değişen şartlara yorum getiren yapılardır. Bunların hepsinin kaynağı da Kur'an ve Rasulullah'ın sahih hadisleridir. Bunlara dayandığı sürece hepsi de meşrudur. Buna dayanmadıkları sürece başında kim olursa olsun meşru değildir.

  Önemli olan soru şu?

  - Bu yapıların doğru olup olmadığını nasıl anlayacağız?

  Bu yapıların doğru olup olmadığını anlamanın yolu ana kaynağımız olan Kur'an ve Rasulullah'ın sahih hadislerini okumaktan geçiyor. Eğer bunları okumuyorsanız bir vesileyle kabul ettiğiniz (Fetullahçıların kabul ettiği gibi) yapının peşine takılır gidersiniz. Unutmayın bu tür bağlılık Allah indinde mazaret değildir. Okuması yazması olan, aklı yerinde olan herkes OKU emrine muhataptır. Bunu yerine getirmeyip YANILMIŞIM, suçlu olan FETULLAH ve benzerleri deme hakkınız yok.

  Bir insan günde 4, 5 saatini sosyal medyaya, internete, tv'ye ayırıyorsa (yapılan istatistiklere göre Türkiye'de ortalama her kişi 5 saat bunlarla uğraşıyor) bunun yanında kendi dinini okumaya ÜŞENİYORSA kusura bakmasın sonuçlarına da katlanır.

  Allah hepimize ilim gayreti ve sorgulama nasip etsin.


+ Yorum Gönder