İçinde Yaşadığımız Mevcut Sistem Neden İnsanları Kredi Vb şeylere İtiyor 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  yalanhayat Üye
  yalanhayat
  Üye

  Üye No: 71400
  Mesaj Sayısı: 234
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 29

  İçinde Yaşadığımız Mevcut Sistem Neden İnsanları Kredi Vb şeylere İtiyor


  Çocukluğumdan beri evlilik den hep uzak oldum 26 yaşına girdim annem evleneceksin diye diye başımın etini yedi bende kimseyi aramadım özellikle sonra rahmetli teyzemin kızını bana uygun görmüşler gidip istedik falan onlarda ilk den vermeselerde sonra verdiler nişan resmi nikah derken herşey oldu aynı evde yaşamıyoruz tabi her ne kadar tuhaf olsa da düğüne 4 ay var Eylül de düğün olacak ama kız için bir söz söylemesemde ailesi çok sıkıntı şöyle ki geçen sene isteme oldu yüzükler takıldı insanlar gördü sade bir tören oldu sonra aradan bir zaman geçti nişan olacak dediler geçen sene yapılanın aynısını yaptırdılar hiç bir farkı yok inanın şimdi eşya alma olayı var yatak odasını ben taksitle aldım bir çok şeyi ben aldım kız ailesi olarak ellerini hiç taşın altına koymuyorlar sadece çeyiz ile incik boncukla olacak şey değil ki koltuk takımı kaldı onu almaya çalışıyorum 3000 liraya kadar bulabildim onuda beğenmiyorlar fiyatlar hep yüksek 6000 7000 8000 lira arasında kaldı ki kız ile mesafemde çok uzak adamın ahırda hayvanı dolu birine kıyıp da satayım da bunu da ben alayım demiyor bizimkiler kızı oradan buraya getirmek için ve çeyizi oradan buraya getirmek ve diğer masraflar için beni krediye sokmak istiyorlar ama ben razı değilim ama kimse beni dinlemiyor Allah'ıma o kadar dua ediyorum sabır ediyorum belki yol gösterir ama şuanki durum böyle işin garip yanı geri dönüşü olmayan bir yola girdim nikah vb şey hepsi oldu ben bilemiyorum ailesi böyle yapacak bir çok şey bizim üzerimize kalacak sırf bu konular yüzünden artık kızla bile doğru düzgün konuşmuyorum moralim sıfır oldu evleniyorum belki ama buna sevinmiyorum bile inanın hayat o kadar pahalı oldu ki gelen maaş belli götürüsü belli

  İlgili Yazılar

 2. 2
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: İçinde Yaşadığımız Mevcut Sistem Neden Insanları Kredi Vb şeylere Itiyor (evlilik Bile )


  bir ilişkide kalmak duygusal bir araca döndürülecek olursa, karşıdaki insan her şeyi yapabileceğini düşünür. böyle değildir evliliklerin buna döndürülmemesi gerekir. evlilik bir nimettir sebat ister. sakın bu yaşıma kadar evliliği düşünmemiştim deme, evlilik güzel bir yoldur güzelliklerini de yakın zamanda yaşamaya başlarsın inşaallah.

  tamam evi baştan aşağı erkek dizsin, hatta kız tarafı hiçbir şeye karışmasın ama o takdirde de erkeğin getirdiğine de razı olunması gerekir. gerçi sizde kız tarafı da yok. annen, rahmetli kardeşinin kızı diye belki sana daha çok yükleniyor bile olabilir. amcalıkla teyzelikte bu vardır ancak kesinlikle başa kalkmak için değil taksitlerini ve ödeme planlarını gösterip, bunun evlilik hayatında seni ve hanımını zorlayabileceği, yeri geldiğinde borç bitmeden çocuk düşünmeyebileceğinizi, yeri geldiğinde gezip tozamayacağınızı hanımına ve ailelere izah edersen, inşaallah seni anlayacaklardır.

  yav sen zaten yengeyi almışın ne olacak, sen yengenin gönlünü yapmaya bak. beş ay sonra hiçbiri olmayacak. o da zaten görüyordur kimin ne olduğunu. beş ay sonra ikinizde rahat edersiniz inşaallah.

  akrabalarıyla da uğraşma, içselleştirme. bak benim dediğim doğru, senin dediğin yanlış deme. sadece saygı göster. o zaman araya mesafe oturur. bırak herkesin doğrusu yanlışı kendine kalsın ama bende iyiyim sizde iyisiniz, doğru söylemiyor muyum dersen, anlamaya anlatmaya kalkarsan ilişki çetrefilleşir.


 3. 3
  orienbaris Üye
  orienbaris
  Üye

  Üye No: 115262
  Mesaj Sayısı: 27
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: Samsun

  Yorum: İçinde Yaşadığımız Mevcut Sistem Neden Insanları Kredi Vb şeylere Itiyor (evlilik Bile )


  Selamin aleykum. Sevgili kardesim Allah sana en hayirli yolu nasib etsin. Bende nisanliyim evlenecegim insallah. Ancak ne var ki ulkemizde suna sahit oldum ; insanlar cok dindariz deyip ne haktan ne hukuktan ne de halden anlamaz hale gelmis durumdalar. Cevremizde evlenen arkadaslarimizdan goruyorum. Kiz kayinvalidesi veya kayinpederi ile altin dugun salonu esya.... sebepleriyle yuz yuze kavga ediyor. Kiz tarafi normalde de erkek kadar kulfete gitlrmiyor maddi anlamda ancak su anda insanlar cok luks seyler istiyorlar ancak odemeyi de hic istemiyorlar. (Kiz tarafi) kendi adima allahtan nisanlim ve ailesi o denli diretmiyorlar. Oluruna gidiyorlar. Allah yine de hayirlisini nasib etsin ancak aileyle bir on gorusme yapip bazi onemli seylerin altini cizseydin. Hal bu iken sana dusen konuyu esinle gorusmek. Orta yolu onunla bulmak olmali. Ailesine gelince yuva yapmak ne denli sevap ise ona zorluk cikararak engel teskil etmek de o denli allah katinda vebali olan bir durumdur. Mevlam sendeki taci , seni bugun zora kosanlara da verip takabilir. Esinle anlasip vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim de. Allaha havale et konuyu. (Nacize Dusuncelerim Bunlar)


 4. Reklam

 5. 4
  vel Fecr Üye
  vel Fecr
  Üye

  Üye No: 116932
  Mesaj Sayısı: 1,289
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Ahir Zaman

  Yorum: İçinde Yaşadığımız Mevcut Sistem Neden İnsanları Kredi Vb şeylere İtiyor


  evlilikte kendinize zulmetmeyin.
  islamda olan mehir hakkını aldılar evi dağı taşı düzecen noktasına getirdiler.
  bakın sünnet olan. Aleyhisselatu vesselamın evlenen dinini yarısını tamamlamıştır hadisi olan bir meselede kendinizi ateşe atmayın.
  evlenmek çok güzel bir ibadettir ancak gücünüz yetmiyorsa illede evleneceğim diye , hakkında çok ciddi Allah ve rasulune savaş açar dediği ayetleri olan harama ribaya girmeyin. bir kişi faiz meselede bu faiz değil derse haşa islamı yalanlamış olur. dini bile tehlikededir.
  nureddin yıldız hocanın bir lafı var. hiç idrar suyu ile abdest alınır mı meselesi.

  evlenmek maslahat diyip krediyi zaruriyat görüp dünyanızı mefsedete çevirmeyin. Allahtan korkun. ayette şeytanın çarptığı kimseler gibi kalkarlar diyor.
  ölüm bize uzak olduğu için kolayına kaçıyoruz Allah affeder diyoruz size soruyorum Allahın sizi affedeceğine dair deliliniz nedir ? takdiri haşa sizmi belirliyorsunuz.
  ya borcunuz bitmeden ölürseniz ? Aleyhisselam borçlu kişinin namazını kılmadığını biliyormuyuz ?
  Allaha sığının ve bu işlerden yüz çevirin. dünya aldatır kadın aldatır para aldatır lütfen imtihanlara sabır gösterin.
  Fiemanillah.


+ Yorum Gönder