Zekat Ve Alacak Durumu 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Millennium Üye
  Millennium
  Üye

  Üye No: 104772
  Mesaj Sayısı: 381
  Tecrübe Puanı: 4

  Zekat Ve Alacak Durumu


  Selamün aleyküm,

  Şu an elimdeki para (borçları vs çıkardım) nisap miktarından düşük ancak birisinden alacağım para var (geçen yıl borç vermiştim, ramazan gibi veririm demişti). Eğer o parayı sayarsam toplam param nisap miktarının üstüne çıkıyor. Bu durumda benim o alacağım parayı almadan zekat vermem gerekir mi? (borçlu benim arkadaşım, herhangi bir resmi yazı, kanıt tutmadım)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Millennium Üye
  Millennium
  Üye

  Üye No: 104772
  Mesaj Sayısı: 381
  Tecrübe Puanı: 4

  Varlığının Ne Zaman Nisap Miktarına Ulaştığını Bilmeyen Birisi Zekatını Nasıl Verir?


  Selamün aleyküm,

  Geçen yıl ilk kez varlıklarım nisap miktarının üstüne gelmişti (ve 2 Haziran'da zekatını vermiştim). Ancak bir süre sonra varlıklarım nisap miktarının altına düştü. Ben daha sonra ilk olarak ne zaman varlıklarım nisap miktarının üstüne çıktı bilmiyorum (bugün birisinden alacağım borcu da dahil edersem nisap miktarının üzerindeyim ancak yıl içinde nisap miktarı üstüne çıktım mı bilmiyorum).

  Bu durumda zekatımı nasıl vermeliyim? Ben şu an içim rahat olsun diye şu anki varlığımdan zekat verebilir miyim?


 3. 3
  vel Fecr Üye
  vel Fecr
  Üye

  Üye No: 116932
  Mesaj Sayısı: 1,289
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Ahir Zaman

  Yorum: Zekat Ve Alacak Durumu


  Ve aleykum Selam.
  para gelmediyse gelmiş gibi davranamazsınız.
  o paranın geleceği gaybtır. belki hiç gelmeyecek.
  islamda bu tür durumlar an üzere yapılır o an neyse o'dur.


 4. Reklam

 5. 4
  Millennium Üye
  Millennium
  Üye

  Üye No: 104772
  Mesaj Sayısı: 381
  Tecrübe Puanı: 4

  Yorum: Zekat Ve Alacak Durumu


  Peki ikinci bir sorum olacak.

  Kişinin senenin başında nisap miktarının üstünde bir parası var, ancak senenin sonuna geldiğinde nisap miktarının altına düşüp, atıyorum bir ay sonra nisap miktarının üstüne çıkarsa o sene için zekat vermesi gerekir mi? Yoksa nisap miktarının tekrar üstüne çıktığı o ayı sene başlangıcı alıp bir yıl sonra gene nisap miktarı üstündeyse o zaman mı zekat verir?


 6. 5
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 11

  Nisap altına düştüğünde zekat çıkarması gerekmez. Sonraki yıldan itibaren hesaplamaya başlaması ve ona göre işlerine bakması gerekmektedir. Tehlikeli olan nokta ise bu iş kasıtlı biçimde yapılıyorsa İsrailoğullarının sebt yasağını delmemek ama ticaretlerinin devamını sağlamak adına balıklara cuma gününden tuzak kurarak sebt (dinlenme gününde) sadece sözde ibadetlerini yerine getirerek ticaret yapmama ahdlerini yerine getirdiklerini zannetmeleri durumu gibi olursa korkulabilecek en büyük korkulardan biridir. Çünkü insan, aklıyla aklının en ince hilebazlıklarını yaradanı kandırdığını zannetmektedir.


 7. 6
  Millennium Üye
  Millennium
  Üye

  Üye No: 104772
  Mesaj Sayısı: 381
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap için teşekkür ederim, sonraki yıldan kastınız nedir acaba? Atıyorum ben 20 Mayıs 2019'da zekat vermem gerekirken o ay tam o zekat günü gelmeden önce nisab miktarının altına düştüm. Gene diyelim ki Ağustos'un 15'in de maaşlar yatınca nisab miktarının üzerine çıktım. Şimdi benim zekatımı 2020 Mayıs'da mı vermem gerekecek, yoksa 2020 Ağustos'ta mı?


 8. 7
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 11

  Nisab miktarını aştığınız an senelik geri sayımınız başlar. Nisab miktarının altına düştüğünüzde ise nisab miktarının üzerine çıkana dek saat işlemez. Ağustosta nisab miktarının üzerine çıktıysanız ve nisab miktarının altına yıl boyunca düşmediyseniz bir sonraki ağustosta zekat vermeniz lazımdır.


 9. 8
  Millennium Üye
  Millennium
  Üye

  Üye No: 104772
  Mesaj Sayısı: 381
  Tecrübe Puanı: 4

  Kusura bakmayin tam anlamadım. En son geçen yılın mayısın da zekat vermiştim. Normalde ben bu mayısta nisab miktarının üstünde olsaydım zekat vermem gerekcekti ama düştüm nisab miktarı altına. Bildiğim kadarıyla hala da çıkamadım henüz. Ağustosta diyelim maaş yatınca çıktım tekrar nisab miktari üstüne. Bu yılki zekatı vermem gerekecek mi yoksa ben gelecek yılın ağustosunda mı zekat vereceğim?


 10. 9
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,422
  Tecrübe Puanı: 10

  Maaşını zekata karıştırma. Maaşın zekatı yok zaten.
  Bir köşede bir paran varsa ve üzerinden 1 yıl geçtiyse onun zekatını ödersin.


 11. 10
  Millennium Üye
  Millennium
  Üye

  Üye No: 104772
  Mesaj Sayısı: 381
  Tecrübe Puanı: 4

  Maaşı ayın 15 inde alacağım için diyorum. Ondan önce o parayı varmış gibi saymıyorum zaten. Aylık maaş alıyorum o zaman hiç mi bu maaşları zekat tan saymayacağım? Birikmiş param da maaşlardan sakladıklarımla oldu zaten.

  Kısacası olay şu. En son geçen mayısta zekat verdim (2018 yılında). Bu mayısta zekat gününe gelmeden nisab miktarının altına düştüm. Şu an hala nisab miktarının altındayım. Yanılmıyorsam ağustos 15 inde maaşlar yatınca nisab miktarının üstüne çıkacağım. Eğer tahmin ettiğim gibi ağustos maaşını aldıktan sonra nisab miktarının üzerine çıkmış olursam benim zekatımı ne zaman vermem gerekir?


 12. 11
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,422
  Tecrübe Puanı: 10

  Bu ay nisab miktarına ulaştıysan gelecek sene bu ayda zekatını verirsin. Diğer cevap yazanlar da bende paranın üzerinden 1 yıl geçmesi gerektiğini söylemiştik. Bu ayki paranın üzerinden 1 yıl geçmeden zekat düşmez.


 13. 12
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  -Gözlerini elleri ile kapayan bala, baba ben saklandım, beni bul dese, babası ona güler, neredeymiş benim canım evladım der, onun iyi saklandığını ona his ettirerek, mutlu olmasına çalışır. Oysa çocuk iyi saklandığını sanır ve bu sanma onu iyi saklanma olmadan da mutlu eder. Çocuk başarmanın takdirini almayı bekler. Sevilmek, sayılmak, kabul edilmek ister. Kendine bak, sen saklamaya çalışırsın ama O her şeyi görür de kulunu üzmez.
  -Yalnızca O verir, paylaşın der. Paylaşsa da verilenler, veren sadece hep O dur. Ama derler ki paylaştım, ihsanda bulundum. Bilmiyorsak, arayalım bulalım. Bizi kim doyurdu? Bize türlü nimetleri kim verdi? Bizi gerçekten en çok kim sevdi? Sen, O nu seviyorsan, sevdiğinin yolunda, elindeki ekmeği paylaşmakta tereddüte düşme. 9 muydu, 10 muydu? 9 sa 10 verip zarara düşmeyim hesabına düşme. Verince azalmaz, çoğalır. Paylaşınca azalır zannı, müslümanların zannı değil. Sen 9 u seviyorsan, dokuzu sevenler sana 9 dur der, 10 diyenler sapıktır der. Seveni bulursan 10 um olsa 10 um O nun yoluna güzel, 9 diyenler de güzeldir der, kötü söz etmezler.


+ Yorum Gönder