Yüz Güzelliği İçin Dua 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  mikaela Üye
  mikaela
  Üye

  Üye No: 121729
  Mesaj Sayısı: 90
  Tecrübe Puanı: 1

  Yüz Güzelliği İçin Dua


  Selamun aleyküm kardeşler, nasılsınız? İnşAllah iyisinizdir. Konuyu açmam da ki amaç şu; biraz yüzüme nur ve hoşluk gelsin istiyorum kendimle pek barışık değilim ve bu günlük hayatımda öz güvenimi etkiliyor da; peygamber efendimizin de geçmiş hayatında bir kadına dua ettiğini okumuştum, bunu istemek caizdir diye düşündüm.
  İnternette araştırdım bulamadım acaba bildiğiniz bir yüz güzelliği için dua var mı ? Benimle paylaşır mısınız? Teşekkürler ve hayırlı geceler..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Yorum: Yüz Güzelliği İçin Dua


  Aleyküm Selam Mikaela.
  1-Yüze nur ve hoşluk için dua duymadım ama içten gelerek insanlara gülümsemek yüz güzelliği değil midir? Bana samimi gülüşler güzel geliyor. Güzellik görecelidir. İnsanlar samimi olmayan yüzlerde çok güzel denselerde bir iticilik bulduklarını söylüyorlar.
  2-Kendine barışık olmanın ve günlük hayata etkileri konusunda dini bilgim yok ama şöyle acizane şöyle düşünüyorum. Öz güven dıştan gelirse dışa zarar geldiğinde yaptığı gibi yıkar. İç ten gelirse de yıkıcıdır, içe zarar geldiğinde geldiği kadar hızlı gidip eskisinden beter eder her şeyi. Şeytandan geliyorsa yalancıdır. Nefisten geliyorsa utanç vericidir. Haktan gelirse yıkılmazdır.
  3-Savaş ve barış konusunda ise kendimle barışmaya çalışmıyorum. Kendime hakim olmaya, kendime sahip olmaya çalışıyorum. Nefis gibi şeytan gibi ona sahip olmaya çalışanlardan korumaya çalışıyorum. Becerirsem ne mutlu, beceremezsem yazıklar olsun insanlığıma diyorum.


 3. 3
  mikaela Üye
  mikaela
  Üye

  Üye No: 121729
  Mesaj Sayısı: 90
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Yüz Güzelliği İçin Dua


  Yorum için teşekkürler @kuldurdileyen


 4. Reklam

 5. 4
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Yüz Güzelliği İçin Dua


  müslüman gençlerimizin kendilerini beğenmediklerini görünce üzülüyorum. tabi bende gençken bazı şeyleri istemedim veya halen istemiyorum dersem yalan olur ancak bunun bir komplekse, huya veya hayatı değerlendirme biçimine dönmesinden endişe ediyorum. tabi sizin sorduğunuz soruda bir beis yok, pek tabiki bu hususda dua edebilirsiniz. ben bizdeki genel durumu söylüyorum... inanın kendinizi beğenseydinizde bir şey değişmeyecekti. zenginimiz, makam mevki sahibimiz, güzelimiz de aynı. nasıl bir dinse, üzerine bu dinin cübbesini giyen; kendisini dünyanın en ezik insanı hissediyor. ayıptır ya. gün gelecek insanlar inananları kuzu gibi görecekler denmiş. bu hadi yine neyse de, biz niye kendimizi kuzu gibi görüyoruz ki. bunu inkar etmek için can sıkıcı sevimsiz triblere de gerek yok ama biz niye kendimizi böyle görüyoruz. bakın dindar olmakda bir sıkıntı yok ancak dindar bellenmek insanlara ar geliyor.

  tabi bu söylediklerimin de sizinle bir alakası yok. pek tabii sizde, o zaman bunları niye bana yazdın diyebilirsiniz. yazdım okuyun işte, ne olacak ki sanki :) neyse müslüman gençlere bakıyorum, mesela kendini beğenmeyen müslüman genç hanımlarımızı ele alayım... bunlar kendilerini beğenmezler, bir şey istemezler, kocaları kendilerini sevsin diye sabaha kadar dua ederler, kocalarını kırmayayım derler, Allah korusun kocalarıyla bir anlaşmazlığa düşseler günlerce ben nerede yanlış yaptım diye düşünürler. bir erkek böyle bir kadını nereden bulacak ki ? gözün önünde olan yapılması gereken en basit insani sağlıklı iletişimi kurmayıp, sonra arkadaşlar karı kocanın arasını düzeltecek dua var mı diye sormayı kastetmiyorum ancak bir erkek böyle kendisini sevmesi için dua eden, kendisini kırmak istemeyen, bir anlaşmazlığa düştükleri zaman nerede yanlış yaptığını günlerce düşünecek bir kadını nereden bulacak ? bazen genç kız kardeşlerimize bakıyorum, ben birini seviyorum o beni sevmiyor diye üzülüyorlar. görünce ah be güzel kardeşim, nasıl bu kimsenin seni hakettiğini düşünüyorsun diye içimden geçiriyorum. bu kimsenin namazı nasıl, öğretirim. yav neyi öğretiyorsun ya, hem bununla ne zaman evleneceksin, sende diğerleri gezip tozacaksın kimi kandırıyorsun. tabiki bu sevgidir... Allah bunları insanların kalblerine koyar, insanlar bundan bir şey öğrenirler, freni patlamış kamyon gibi üzerine gitmezler. muvaffak olamadığımız her şeye burun kıvıracak değiliz, onlarda yarın bir gün bizden daha iyi olsunlar keşke veya müslümanlar yahudileşmemek hususunda çokca uyarılırlar; tabiki kendimizi kutsayıp, bu ali değerlerden kendimizi müstağni görüp, insanları suçlama hatasına da düşemeyiz.

  sorduğunuz soruya gelince pek tabi bu hususda dua edebilirsiniz hatta aynaya bakınca yapılan dualar vardır onlara bakabilir veya kısacası aynaya baktığınızda elhamdulillah diyebilirsiniz. garipsiyor ihmal ediyoruz ama aynaya baktığınızda hamdetmek; bakış açınızı değiştirebilecek, gönlünüzü genişletebilecektir. yüzünüzde de o nur vardır merak etmeyin. selametle


 6. 5
  mikaela Üye
  mikaela
  Üye

  Üye No: 121729
  Mesaj Sayısı: 90
  Tecrübe Puanı: 1

  Yanıtınız için teşekkür ederim @seyitgazi. Genel manada müslüman gençlerin kendilerini ötekileştirmesinden ve küçümsemesinden bahsetmişsiniz ama ben öyle düşünmüyorum bilakis din insana güç ve vakarlı bir duruş veriyor, tabii ki bu ben müslümanım demekle değil içindeki inanca tutunduğunda hissettiğin güç ile oluyor. İnanan gençler inançsız gençlere göre mental olarak daha sağlıklı ve güçlüler. Kendimizi beğenmemek konusuna gelince haşa bu ne bir isyan ne de açgözlülük..sadece kendini iyi hissetmekle alakalı bir durum ki bunun herkes de olduğunu düşünüyorum. Yanıtınız ve yazmak için verdiğiniz emeğe teşekkür ederim, sonda bazı dualardan bahsetmişsiniz ama o duaları internette bulamadığım için forumda yazmak istedim belki daha önce aynı konudan dua eden veya araştıran olmuştur diye.


 7. 6
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  insan tavsiyeye muhtaçdır bu kısım ayrı. kötü anlamda da yazmayacağım akla veya yardıma muhtaç birisi gibi de durmuyorsunuz, güzel aklı başında birisi gibi duruyorsunuz, sizde bunun farkındaysanız benim için bir sıkıntı yok. sorduğunuz soruya gelince Allah dan yüz güzelliği istemekde bir beis yoktur. bu hususda Allah ım yaradılışımızı dengeli ve güzel kıldığın gibi huyumuda güzelleştir gibi dualara rastlamıştım, bunun arasına yüz güzelliğini katabilirsiniz. kendinizin çevrenizin veya eşinizin bunun kıymetini bilmesini isteyebilirsiniz. olay zaten insanın kendisiyle gözgöze geldiği zaman hamdetmesi, kendisinden hoşnut olması, kendisine gülümseyebilmesi değil mi ?


 8. 7
  mikaela Üye
  mikaela
  Üye

  Üye No: 121729
  Mesaj Sayısı: 90
  Tecrübe Puanı: 1

  Evet olay insanın kendisiyle göz göze geldiği zaman kendine gülümseyebilmesinden ibaret .:) Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim, beni aklı selim biri olarak gördüğünüz için de öyle.


 9. 8
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  sizin güzel birisi olduğunuzu da söyledim çünkü kuldurdileyen abimize teşekkür ettiğinizi görünce yazmayı düşünmüş yazmamıştım, sonrasında pratiği de görülmüş oldu. kimisine bakıyorum ben allame olmak istiyorum, Allah dostu olmak istiyorum diye sorular soruyorlar, bunlara insanlar şevkle cevaplar yazıyorlar açıkcası ben bunların bu cevapları okuduklarını bile sanmıyorum. ben bunların hayatlarında herhangi iki paragraf okuduklarını bile sanmıyorum. bunlar çok karışık çok uzun deyip ben allame olmak istiyorum diyorlardır. insan bir teşekkür eder, yanlış anlaşılmışsa düzeltir, aklına yatmayan yer varsa üzerine konuşur, varsın beğenmezse tartışır, iyi hadi tamam deyip de uzatmayıp geçebilir de. tamam belki yazanda da sıkıntı olabilir, uzun uzadıya hikaye yazıyor olabilir ama önemesemeyeceksen de durduk yere insanları meşgul etme. gerçi siz bayansınız çok teşekküre kibarlığa bulaşmanıza da gerek yok da, önemsemek farklı bir şey. bazı insanlara bakıyorum güzel bir insan oldukları belli oluyor. sizi kastetmiyorum saçmalarlarken bile güldürüyorlar beni. kalblerinin düşünce şekillerinin güzel olduğu her hallerinden belli oluyor. ben şimdi bunlara güzel demezsem, ben kendime zulmetmiş olurum. mesela biraz daha farklı bir konu ama durumumun iyi veya kötü olmasıyla da bir alakası yok, bundan sonra hayatımda zengin insanlara fazla yer vermeyi düşünmüyorum. zengin insanlarla ne yapsan mutlu olmazlar, neden mutlu olduklarını kendileri de bilmezler, hayır konuşsan bin tane delil getirirler, herşeyi de bilirler, trilyonunu batırsalar kalkıp bir de seni suçlarlar. garip öyle mi... nereye gitsen mutlu olur, ağzının içine bakar, hayır konuşsan yapar, yüz lira versen yüz dua eder; alemin salağı ben miyim ? tamam insanın sosyokültürel açıdan kendisi gibi insanlarla beraber olması, önündekilerini yapacaklarını ve hedeflerini görmesi açısından iyidir ancak insanın da bunların uşağı olmaması gerekir. sahabe boşuna kralları dünyanın darlığından ahiretin genişliğine davet etmemiş. müslüman hanım kardeşlerimize evlenilecek insan olduklarını söylemek, bazen onlara ar geliyor; ne yani eve atılıp tutulacak cinstenmiyiz diyolar. ben hacılığı hocalığı giyimi kuşamı kastetmiyorum, bu islam ahlakının insana tezahüründen bahsediyorum. bir müslüman delikanlı anlaşmazlığa düştükleri zaman, oturup kendi hatalarını düşünecek bir bayanı nereden bulacak ? insan zaten kendisinin güzel olmadığını düşünmez. saf saf ortada gezinir, arada güzel insanlar görür bunlar ne değişik insanlar der; insan kendi istediği olmayınca veya işler istediği gibi gitmeyince, ben güzel değilmişim ya len olur. tamam bu da insanidir, sizin de bunu yaptığınızı kastetmiyorum da buna da takılıp kalmamak lazım. benim yazacaklarım bitmez harbiden genel olarak da yazmakdan da konuşmakdan da sıkıldım yalnız harbiden insanda güzel ahlak kadar hiçbir şey iz bırakmaz. insana neyi arzu etmesinin telkin edilmesi bile para etmez, insanı güzel ahlak çeker. insanlar köy köy gezip ya burada doğru sözlü birisi varmış diye görmeye giderler. bugünde insan en gösterişli kadını görse etse aradan vakit geçse iyi karıydı der geçer ama insan gördüğü bir güzel ahlakı ölene kadar unutmaz.

  benimde yazasım yok da yazdımmı da bir karışdan aşağı yazmıyorum. zaten spesifik bir soru sormuşunuz bu kadar uzatılacak bir tarafı da yoktu. aslında harbiden silecektim de neyse boşver silmeyeyim belki bir faydası olur dedim. ben rica ederim, selametle.


 10. 9
  mikaela Üye
  mikaela
  Üye

  Üye No: 121729
  Mesaj Sayısı: 90
  Tecrübe Puanı: 1

  Genel olarak sorduğum sorulara verdiğiniz yanıtlarda alakasız bir şeyden bahsetmiş olsanız bile bu alakasız şey aslında benim sorduğum soruyla kafamda bağı olan bir şey oluyor, bunu hissediyor musunuz efendim bilmiyorum ama şimdiye kadar alakasız bir cevap verdiğinizi düşünmedim. Aslında burada yanıt veren çoğu üyede öyle, yazdıkları yorumu iman gücü ve yaşama şekliye çok güzel bir şekilde birleştirdikleri ve birleştirdiğiniz için alakasız bir şey bile olsa insan bir çıkarımda bulunup bir şeyler edinebiliyor. Önemli olan da bu zaten. O allame olmak istiyorum diye bahsettiğiniz insanların derdi allame olmak değil, içlerindeki boşluğa tek yutumluk hap istiyorlar şifa niyetine, bu yüzden onlara verilen yanıtlar üzerinde düşünecek sabırları olmayabiliyor. Her zaman sorduğumuz soruya tam yanıtlar alamayabiliriz ama iştişare ederek farklı noktalara değinip olayı farklı boyutlardan görmekte bir kazanç sonuçta siz benden tahminimce 20 yaş daha fazla yaşadınız benim o kadar deneyimim yok , sizin görüşlerinize karşı ya da buradaki herhangi birinin görüşlerine karşı sabırsızlık yapamam çünkü Allahın aynası insanlardır ve her biri farklı bir noktayı yansıtır, kafada her şeyi birleştirmek için önce insanların göz, kalp akıl ve yaşam süzgecinden geçirdiklerine de bakmak gerek diye düşünüyorum. Bir bayanın güzel ahlakının ya da oturup dinlemesinin evlilik için güzel bir şey olduğundan bahsetmişsiniz , aslında sorum evlilik için değildi kendime olan güvenimle alakalı bir soruydu ama zaten erkeklerin çoğu güzelliğe bakar ve herhangi birisine bu yüzden sempati duyabileceğimi zannetmiyorum, nasıl erkekler için oturup dinleyecek suçunu srgulayacak bir bayan gerekse kadınlar içinde öyle .. Aslında anneler içinde kendini sorgulayan bir evlat ve evlaatlar içinde kendini sorgulayan ebeveynler veya arkadaşlar gerek bu hayatın her noktasında böyledir. Bir insanı katlanılabilir kılan şey ilk etapta görünüş olsa da ilerleyen zamanlarda o insanın edebidir. Zenginlerle alakalı konuya gelince; bunun zenginlik fakirlikle alakası yok bence, çünkü bir fakir de kibirli olabilir bir zengin de mağrur boynu bükük olabilir, bu hayatın o kişiyi ne sınavlardan geçirip ne kadar test ettiğine ve enesini ne kadar büktüğüne bağlı. Allahın büyüklüğüne şahit olacak kadar olay yaşayan herkes bir parça anlayışlı ve garibandır.


 11. 10
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  anladığınıza sevindim. verdiğim örnekler bir bütün içinde bir şey ifade etmek içindi, yoksa herhangi birinin üzerine düşünüldüğü zaman, farklı şeyler söylemek mümkün olabilecektir. kimisi yanlış anlaşılabilir, kimisi de zaten yanlış olabilir. bu verdiğim örneklerinde aslında birbirleri ile uzaktan da olsa bağları var. mesela güzellik dediğiniz zaman da akla evlilik falan gelir. bu sizin bundan bahsettiğiniz anlamına da gelmez. anlaşmazlığa düşüldüğü zaman da, insanın nerede hata yaptığını düşünmesini kadına hamletmemde; kadının sus pus oturması için değil, insanın bir zahmet davranışlarının muhasebesinin yapması gerektiği ve insan olana da böylesi gerektiği içindi. veya benzeri sözümde birisinin namazı niyazı sevilse, bu kimseye bu yetmeyebilir, benim kendimi seveydin diye düşünebilir, insanda nefis var. yoksa insan bir bütün halinde sevilir. bu da kadının evde oturmasıyla ilgili bir durum değildi. bunları da yani birisi kendini maneviyata vursun diye veya bunları teselli olsun diye de anlatmamıştım. her ne kadar neyi arzu edeceğimiz bize telkin edilse de, insanın ölçülerinin ve insanın aradıklarının bu telkin edilen şeyler olmadıklarını, uzun vadede de eğrisinin doğrusuna denk geleceğini söylemek için yazdım. insan hayırlı birisini de hayır olsun diye sevmez, kendi menfaatine sever, istediği için sever. şöyle bir algıda olmasın... zühde sardırılsın, tesellilerle teselli bulunsun demiyorum. insan, herkesin yaptığına, kendisine telkin edilene değil; Allah avc nin yarattığı gibi, kendi ruhunun çektiğine yönelsin, ölçülerini şaşırmasın, kendine zulmetmesin demek istiyorum. zaten sizde benzer şeyleri kendi süzgecinizden geçirerek düsünüyor ve çoğunun ve nicelerinin farkındasınızdır da harbiden insanlar boşuna dünyanın darlığından ahiretin genişliğine çağrılmamışlar. neyse Allah a emanet olun selametle.


 12. 11
  mikaela Üye
  mikaela
  Üye

  Üye No: 121729
  Mesaj Sayısı: 90
  Tecrübe Puanı: 1

  Teşekkürler yorum için.


 13. 12
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  rica ederim


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selâmün aleyküm güzel kardeşim.
  Sana yüz güzelliği için tavsiyem Hz. Yusuf'un şu etkili duasını yapman.  Bunu inkar edemeyiz ki yüz güzelliği biz kızlar için çok önemli bir yer taşıyor hayatımızda maalesef. Lakin bunun gelip geçici olduğunu da unutmamak lazım. İnsanın kendiyle barışık olması çok önemli ve tahmin ediyorum ki çok güzelsindir zaten canım benim. Sana birkaç maske tavsiyesinde de bulunabilirim istersen. Mesela günlük biraz pirinç unu ve süt karıştırıp yüzüne sürebilirsin. Veya biraz bal ve yoğurt. İnternette onlarca maske tarifi bulabilirsin zaten de kendi bizzat uyguladıklarımı yazmak istedim. Hem yolladığım duayı hem de maske yaparsan inan bana az zaman içinde Allah'ın izniyle farkı göreceksin. Benim ablam yüzüme çok iltifat eder mesela, nazar değmesinden korkmuyor değilim :D Yukarıda sana saydıklarımı yapıyorum ve bazen de siyah veya beyaz maske. Allah'a emanet ol güzelim.


 15. 14
  mikaela Üye
  mikaela
  Üye

  Üye No: 121729
  Mesaj Sayısı: 90
  Tecrübe Puanı: 1

  Merhaba, çok teşekkür ederim yorumunuz için, size buradan sormak istediğim sorular var bu sitede mesaj kısmı yok galiba :D Dediklerinizi bende uyguluyorum, yüz maskeleri vs yaparım ama yüzüm temiz olsa da sorunum birazcık yüz şeklimde ..Olsun o da Allahın vergisi artık, duayı okuyacağım teşekkürler.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son