Günahkar Arkadaşım İle İlişkimi Kestim Ama Moralim Bozuk 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  alonsof1 Üye
  alonsof1
  Üye

  Üye No: 109398
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2

  Günahkar Arkadaşım İle İlişkimi Kestim Ama Moralim Bozuk


  Selamunaleykum hocalarım. Ben Üniversitede sınıftan bir arkadaş ile tanıştım. 2 Sene oldu. Şöyle söyleyeyim ben Lise de 5 yıl okudum 3 yıl aynı sınıf arkadaşlarım oldu ama hiçbiri o üniversitede ki dostum gibi değildi.

  Yani ilk başta Allah kısmet ettiği için böyle donanımlı benim gibi hobileri olan zeki bir dost nasip ettiği için Allah'a şükrettim.
  Ama sonra alkol içki içtiğini öğrendim 2. sınıfta. sonra oruç tutmuyordu. Cuma günü gel namaza gidelim dedim yok sen git dedi. İşte bunlar üzerine çok üzüldüm. Kendisini çok seviyorum çok çok iyi kaliteli bir insan ama işte bu yüzden kararsız kaldım ve yavaş yavaş arkadaşlığımı bitirdim çünkü dediklerim gibi namaz oruç yok alkol var. Ama böyle keşke yapmasaydım diyorum çünkü kendisi gerçekten çok iyi biri tam bana göre bir dost ama işte bilmiyorum arkadaş olsaydım bir günah olur muydu ki ? Arkadaşlığımı bitirerek hata mı yaptım? Müslüman ama dediklerim yok işte.

  En son bana küfür ederek ilişiği kestim.
  Şimdi tekrar arkadaşlık isteği göndersem ne der? Çok istiyorum ama gurur işte benlik bir şey yok küfür etti ben alınmadım bile tekrar arkadaşlık isteği gönderirim ama kabul eder mi bilmiyorum?
  Sizce ne yapmalıyım göndersem ne der göndermeli miyim? Arkadaş kabul ederse olmalı mıyım?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,734
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Günahkar Arkadaşım İle İlişkimi Kestim Ama Moralim Bozuk


  İnsan davranışları üzerine çalışan bir profesör (şimdi ismini hatırlamıyorum) İnsanın kalitesi etrafındaki arkadaşlarının ortalamasıdır, diyor.

  Bir arkadaşımızın karakter olarak iyi fakat günahkar olması mümkündür. Bu o kişinin iyi olduğu anlamına gelmez. Peki bu insanlarla ilişkimiz ne olmalı? Öncelikle "en iyi dostlarımız" bizim gibi namaz kılan, Allah'ın sınırlarına dikkat edenler olmalı. Diğer iyi ancak günahkar olan arkadaşlarımızla da insani ilişkilerimizi yürüterek onların da iyi olmasına (sözel olarak değil) ameli olarak destek vermeliyiz. Bu aynı zamanda müslüman olarak görevimizdir; İyiliği emir kötülükten sakındırma...

  Sevgili kardeşim, senin sağlam imanlı arkadaşların olacak, bahsettiğin gibi insani yönden arkadaşlarınla da ilişkin kopmayacak ama zamanını geçirecek insanlar olmayacak. Sen bu kişilerle ancak seninle namaz kılar, oruç tutarsa zaman geçirebilirsin. Aksi takdirde bir süre sonra "üzüm üzüme baka baka kararır" hesabı onun ahlakı ile ahlaklanmaya başlarsın.

  Allah sana, senin gibi secdesine sadık, seveceğin vefalı dostlar nasip etsin, selametle...


 3. 3
  alonsof1 Üye
  alonsof1
  Üye

  Üye No: 109398
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Günahkar Arkadaşım İle İlişkimi Kestim Ama Moralim Bozuk


  Teşekkür ederim Ömer Faruk hocam Allah razı olsun. inşaallah herkese Allah hayırlı arakdaşlar kişiler nasip eder.
  Doğru söylüyorsunuz yapacak bir şey yok unutacağım gerek yok.


 4. Reklam

 5. 4
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Günahkar Arkadaşım İle İlişkimi Kestim Ama Moralim Bozuk


  güzel kardeşim... 15 temmuz gecesi bir arkadaşıma kız istemeye küçük bir ilçeye gitmiştik. düşün; beni kız istemeye çağıracak, nikah şahidi yapmayı düşünecek kadar yakın bir arkadaşımdı. neyse kız istendi, akşam oldu, küçük bir ilçe olduğu için bir olay yaşanmamıştı. evi arıyorum ailem meydanlarda; beraber kalmak durumunda kaldığım insanlara bakıyorum, ellerinde içkiler tv izliyorlar. dışarı çıkanlara mal bunlar sokağa çıkmış diyorlar, milletin üzerine ateş açan insanlar için emir almışlar adamlar haklılar diyorlar. gittiğimiz yerde bahsettiğim arkadaştan başka kimseyi tanımıyordum. otobüs seferleri iptal edilmiş. alayım eşyamı sahilde yatayım dedim. kız istenmiş fazla da bir şey demedim. arkadaşı kenara çektim, bir şeyler söyledim. ertesi sabah onlardan kurtulduğum zaman ne kadar rahat ettiğimi tarif bile edemem. davetlerine de icabet etmedim, yedirmek içirmek gezdirmek bahsettiğim yerde veya dönenleri istanbulda ağırlamak veya beni arabalarıyla bırakmak istediler, yok dedim.

  bunları niye anlattım... bahsettiğim arkadaşım aslında insani hasletleri olan, yalanı dolanı olmayan, bazı güzel ahlakları da olan birisiydi. günahlarını masiyetlerini hadi bir kenara bırakayım, kurcalasam altından bir şeyler çıkarda sonuçta kurana iman ettiğini söyleyen birisiydi, bende kurcalamayayım. yani gavur desem gavur değil, beni sevmiyor desem nikah şahidi yapmayı düşünmezdi. sadece ben ölsem arkamdan mal diyeceklerdi ve emin ol diyecekler. bu bahsettiğim de en iyileri.

  bizim yolumuz farklı bir yol be kardeşim. dirayet ister, kararlılık ister, sadakat ister ve insan illaki yol ayrımlarına gelir ve insanların sadakatleri test edilir, iddia ile bırakılmazlar. cennet pahalı kardeşim, Allah ın ödülü çok büyük.

  ayrıca genel olarak bahsettiğin kimselerle ilişkilerinin sadece sen onlara uyduğun zaman, sen onların peşinden gittiğin zaman yürüdüğünü görürsün. kendin olduğun zaman ortada zaten bir ilişki olmadığını kendinde görürsün. genelde bu kuruntularımız, hayal gücümüzden kaynaklanmaktadır.


+ Yorum Gönder