Rüyaları Nasıl Yorduğumuz Mu Önemlidir Yoksa Rüyanın Anlamı Mı Önemlidir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  18-Unexpected Üye
  18-Unexpected
  Üye

  Üye No: 119313
  Mesaj Sayısı: 324
  Tecrübe Puanı: 4

  Rüyaları Nasıl Yorduğumuz Mu Önemlidir Yoksa Rüyanın Anlamı Mı Önemlidir?


  Selamın aleyküm. Sevdiğim kıza babaannesi bir hikâye anlatmış. Kısaca hikâye şöyle: "Bir padişahın oğlu rüyasında kaşık kaşık yoğurt yiyormuş, sonra padişah bu rüyayı yorumlatması için bir veziri ve oğlunu görevlendirmiş ve bilge bir adama yollamış ama bilge adamın evi uzakmış. Neyse bunlar yolda giderken bir adama rastlıyormuş ve o vezir çocuğun gördüğü rüyayı falan anlatmış ama bu adam sahtekârmış. Yalan yanlış şeyler söylemiş ve çocuğun su içerken mi artık taşırken mi yoksa yüzerken mi ne öleceğini söylemiş vezire ve vezir ise bunun saktekâr olduğunu bilmeden geri dönerken saraya, çocuk ölmüş." Bunu sevdiğim kıza babaannesi anlatmış bende merak ettim, aslında ikimizde merak ettik, rüyaları neye yorduğumuz mu önemli yoksa anlamları mı? Teşekkürler.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Mustafa Üye
  Mustafa
  Üye

  Üye No: 121959
  Mesaj Sayısı: 68
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Rüyaları Nasıl Yorduğumuz Mu Önemlidir Yoksa Rüyanın Anlamı Mı Önemlidir?


  Kardeşim rüya meselesini takıntı haline getirme. Rüyanın yorumu ya da anlamının önemli olduğu neyi değiştirir ? Gördüğümüz rüyaların sahih olma ihtimali zaten çok çok düşük bir ihtimaldir(46 da 1). Şu an yeni bir bela almış başını gidiyor insanlar her rüyayı sanki sahihmiş gibi yorumlatma peşinde. Şu an yorumlanan rüyaların doğruluğu ve isabetli oluşu da büyük bir muamma. Eskiden rüya yorumunda gerçekten alim olan ve bu işe baş koymuş büyüklerimiz vardı. Bildiğimiz kadarıyla Şu an bu konuda ehil olan bir alim de yok zaten. Bilmen gereken tek şey rüya ile amel edilmeyeceği. Sabah kalktığın zaman güzel bir rüya gördügü hatırlıyorsan ellerini açıp rüyanı Allah'a havale et. Kötü bir rüya gördügün zaman da ellerini Allah'a açıp şeytan dan allaha sığın ve yine rüyanı Allah'a havale et. Rüya saplantısından kurtul canım kardeşim

  Mesela rüyadan daha önemli bir şey sevdiğim kız diye bahsettiğin kişi ve girdiğin namahrem ilişkidir. Baba annesinin ona böyle bir şey anlattığını sen nerden biliyorsun , onunla konuşman haramdır.


 3. 3
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Yorum: Rüyaları Nasıl Yorduğumuz Mu Önemlidir Yoksa Rüyanın Anlamı Mı Önemlidir?


  Aslında rüya o kadar önemsiz değildir. Bedenin dinelenmeye ihtiyacı olduğu kadar, insanın uyumaya ve rüya görmeye ihtiyacı vardır. Peki rüya da marifet, rüya da görüp, yorumladığımızdamıdır? Hayır, rüya da bir bela, bir günah geldiğinde, rüyanızda bile Allah a sığınmanızdır. Uyandıktan sonra utanmak yerine rüya da dahi Allah tan utanmak, rüya da dahi Allah ı unutmamak iyidir. Bu da sevgiyle ve inançla, yaşam biçimi ile mümkündür. Be sadece bana hoş gelen bir şey. Böyle yapın diye bir ayet yahut hadis okumadım. Allah deyip yatıp, Allah deyip kalkmayı severim ben. Sizde böyleyseniz iyi anlaşabilir, iyi dost olabiliriz.


 4. Reklam

 5. 4
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Yorum: Rüyaları Nasıl Yorduğumuz Mu Önemlidir Yoksa Rüyanın Anlamı Mı Önemlidir?


  Aleyküm selam. Babaanne rüya yorumunda ve masallarda, kullar için bir tedbir, bir öğüt verici bulunur düşüncesi ile torununa ilmince yardımcı olmaya çalışmıştır. Halbuki hikaye der ki, padişah oğlunu veziri ile yollamasa, oğlu yanında ölecek ve cenaze işlemlerini kolayca yapacaklardı der. Hikae başka bir şey daha söyler Allah dilemedikçe ömrünüz bir bilgeye erişmeye yetmez. Allah dilemedikçe kimse hakikati duyamaz. Babaların padişah olması, yahut çok yetenekli hünerli vezirlerin dahi size yol arkadaşı olması Allah dilemedikçe sizi arzuladığınız yere salim şekilde kavuşturmaya muktedir olamaz. Babaanneyi üzmemek gerek. Niyeti iyilktir ama Allah dilemedikçe yaşınız ve eğitiminiz ne olursa olsun kimsenin ilmi hakikate yetişmez.


+ Yorum Gönder