Takıntımı vesvesemi 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Denizdeniz Üye
  Denizdeniz
  Üye

  Üye No: 108168
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Takıntımı vesvesemi


  Mrb öncelikle çok düşündüm gerçekten buraya yazıp fikir almayı. Yardım ederseniz çok sevinirim . Bu son 7 8 aydır yogunlaştı ve yeni bişeyi farkına vardım her perşembe aklıma nişanlımla ilğili problemler geliyo hepte saat 11 den snra aklıma düşüyo ve onunla kavga edip bu tür sorunlarla üzülüyoruz . Ve hep aynı sorun geliyo aklıma entrresan olan sey .. nolur yardım edin bana bi fikir verin allah rizası için 😕

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Takıntımı vesvesemi


  Takıntı ve vesvese aynı şey zaten senin psikolojik Danışmana ihtiyacın var


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Çok Vahim Vesvesemi Okb Mi


  Merhaba benim bi sıkıntım var ama dini yönden vesvese veya 3 harfli musallati diyolar psikoljik yönden okb anksiyete bozukluğu diyolar yani bu nedir din ile mı tedavisi edilmeli yoksa bir psikologlami bilmiyorum rahatsızlığımın hem dinde karşılığı var hem psikolojide. Ne olur akıl fıkı verin çok dardayım. Birde bu mesajmi okuyan herkesden dua beklerim ne olur bi dua edin belli olmaz kimin duası kabul olacağı.


 4. Reklam

 5. 4
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Takıntımı vesvesemi


  güzel kardeşim insanın önce kendisiyle ve hayatla ilgili problemlerini aşması gerekir. aşmakdan kastım da her problemini istediği zaman istediği şekilde çözmek anlamına gelmiyor, bunları tanımak ve bunların üstesinden gelmek anlamına geliyor. insanın en azından masanın üzerine ne var ne yok koyması ve kendini veya kimseyi suçlamadan, sonuç alıcı ve fayda verici yollar bulması gerekir.

  yani insan kendi problemleriyle duyduğu herşeyi hercümerc ediyor, katıyor karıştırıyor, kendisini de görmüyor, sonrada işin içinden çıkamayabiliyor.


 6. 5
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 639
  Tecrübe Puanı: 7

  sıkıntının ne olduğunu bilmediğim için genel geçer yazdım. sıkıntını çözebileceğim iddiamda yok. yalnız ne hocaya gitmek, ne de psikoloğa gitmek tek başına çözüm olmayabilir. önce senin sıkıntının tesbitini yapman lazım, tabi alimane veya profesyonel bir desteğe de ihtiyaç duyabilirsin.

  cinler insanlardan kendileri uzak dururlar. yani bu hususda cinlerle ilgili şeyler duyanın öğrenenin aklına, cin musallatı ile ilgili şeylerin gelmesi; yok amerika da yaşayıp uzaylılar ile ilgili şeyler duyanın araştıranın aklına, uzaylı musallatı ile ilgili şeyler gelmesi muhtemeldir. insan hayatta başarısız oldukca, işler istediği gibi gitmediği sürece de bunlara daha çok yoğunlaşır.

  vesvese veya takıntı ile ilgili durumlarda da, insan aslında bir şeyin aksini kendine telkin ederken dahi o şeyi kendi tepesine kendisi çıkarıyordur. yapılması gereken vesvesenin veya akla gelen istenmeyen düşüncelerin ciddiye alınmamasıdır. bunlardan kurtulmaya çalışmak veya bunları uzaklaştırmaya çalışmak bile bu düşünceleri ciddiye almak anlamına gelir. bir insan sürekli kendisine ben uzaylı değilim ben uzaylı değilim diye telkin ederse, uzaylı olur çıkar. yani insan böyle düşüncelerle mücadele ettiğini zannederken bile aslında takıntılarını kendisi besliyordur.

  insanın öncelikle bellemesi gereken aklına gelen rahatsız olduğu düşüncelerden bir vebali olmadığı ve bu düşünceleri kovalayacak kadar, aksini kendine telkin edecek kadar bile ciddiye almaması gerektiğidir. insanın kendisini suçlaması ve böyle düşünceleri ciddiye alması birbirlerini besleyen şeyler olacaktır.

  ayrıca sıkca düşülen bir hata da, insanın bu düşüncelerin aklına gelmesine mani olmaya çalışmasıdır. halbuki yapılması gereken bu düşüncelerin ciddiye alınmaması, bunları düşünmenin meşgale edinilmemesi, alışkanlık haline getirilmemesidir. insanın mani olabileceği; bu düşüncelerle oyalandığı ve bunları azalara, dile, eylemlere döktüğü kısmıdır. insan bir düşüncenin aklına gelmesine asla engel olamaz. buna engel olmaya çalıştığı zamanda, insan bütün eforunu başaramayacağı bu basamağa harcar, haliyle başaramaz, zaten başaramazdı, bundan sorumlu da değildi. ancak bu durum onun sonraki basamaklarda teslim bayrağını çekmesine, kendini suçlamasına ve bu düşünceleri ciddiye almak, bu takıntılarla oyalanmak hususunda başarısız olmasına neden olur. bu bahsettiğim döngüde kısır bir döngüdür ve kendi kendini besler

  ve hepsinin neticesine insan ben elimden geleni yapıyorum, çok da uğraşıyorum, çok da rahatsızım, çok da kötü hissediyorum, daha ne yapayım der. aslında insanın en başından beri yapması gereken kendini suçlamamak ve bunları ciddiye almamak, bunlarla oyalanmamak, bunlarla uğraşmamaktır. bunları düşünmeyi sevmemeli, bunlar meşgale edinilmemeli , eğer takıntı haline gelmişse bunları kovalamaya çalışacak kadar bile ciddiye almamalıdır.

  genel olarak da sizi kirli, kötü, başarısız, günahkar hissettiren şeyler varsa da bunların sizi aşağıya çekmesine de izin vermeyin. insan kendi saygınlığının farkında olmazsa, her şeyi yapar. ben zaten hiçim, ne yapsam olur der. ayrıca kalbinizle çevrenizin, söylediklerinizle yaptıklarınızın tutmaması, itibar edilen günahlar batıl muhabbetler veya benzeri çelişkiler, sizi gereğinden fazla aşağıya çekebilecektir. halbuki yapılması gereken insanın yaradılışını ve saygınlığını hatırlayıp, hayatında basit düzeltmeler yapması basit adımlar atmasıdır. ne olursa olsun işi yokuşa vurmayın, içinden çıkılamaz bir hale getirmeyin.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hemen bir psikiyatra gitmenizi öneriyorum. Psikoloğa değil. Mümkünse size vakit ayırıp konuşacak bir doktoru araştırıp tercih edin ki sadece bir iki hap ile evinize dönmeyin. Ancak okb için ilaç kullanımı şart olabiliyor. Kardeşimde de var. Allah tez vakitte şifanızı versin. Hadtalığı olan bütün müslümanlarla birlikte.


+ Yorum Gönder