Anne sevgisi ile ilgili hoş ve kısa yazılar,sözler bulabilirmisiniz acaba çook lazım 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Anne sevgisi ile ilgili hoş ve kısa yazılar,sözler bulabilirmisiniz acaba çook lazım


  bana anne sevgisi ile ilgili hoş ve kısa yazılar,sözler bulabilirmisiniz acaba çook lazım da

  İlgili Yazılar

 2. 2
  esin-ti ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  Üye No: 46167
  Mesaj Sayısı: 1,530
  Tecrübe Puanı: 21

  --->: anne sevgisi ile ilgili hoş ve kısa yazılar,sözler bulabilirmisiniz acaba çook lazım


  Ana sevgisi ana değeri

  Kadın, anamızdır. Analarımız bizlerin dünyaya gelmesine vesile olan fedakarlık sembolü kimselerdir. Çekirdeğin toprağın yüreğinde hayat buluşu gibi, çocuk da anada hayat bulur. Analar, çocuklarını hamilelik dönemlerinde büyük zorluklarla taşımakta, çeşitli eziyet ve sıkıntılarla dünyaya getirmektedir. Doğum sonrasında ise, uykularını bölerek çocuklarını merhamet ve şefkat yüklü kucaklarında emzirmekte, onları en güzel ninnilerle uyutup, sevgiyle büyütmektedir. Yaşımız her ne olursa olsun hepimiz annelerimizin sevgi, şefkat ve merhametine muhtaç oluşumuzu derinden hissederiz.
  Kadın, canımız kadar hatta ondan daha çok sevdiğimiz kızımızdır, evladımızdır. Üzülerek belirtelim ki, kız evladını ikinci plana iten bazı yanlış tutum ve anlayışlar varlığını hala sürdürmektedir. Unutmayalım ki, kız olsun erkek olsun, onlar bize Yüce Mevlamızın sevinç ve mutluluk kaynağı kıldığı, huzur kaynağı yaptığı nimetlerdir. Çocuklarımıza karşı davranış biçimimizi, onlara göstereceğimiz şefkat ve merhametin ölçüsünü cinsiyetleri belirlememelidir. Onların birinin hakkı diğerinden daha az değerli ve kutsal değildir. Kız çocuklarının mirastan, eğitim ve öğretim imkanından mahrum edilmeleri dinimizin esasları ile bağdaşmaz.


  ayrıca bknz:

  [URL]https://www.mumsemaforum.com/yasanmis-oykuler/8659-gercek-sevgi-anne-sevgisi.html[/URL]

  [URL]https://www.mumsemaforum.com/hikaye/91785-oyku-anne-sevgisi.html[/URL]

  [URL]https://www.mumsemaforum.com/cocuklara-klipler-cizgi-filimler-dini-videolar/98049-canlilarda-anne-sevgisi-cocuk-filmi.html[/URL]

  [URL]https://www.mumsemaforum.com/flashlar/49706-anne-sevgisi-flash.html[/URL]


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,328
  Tecrübe Puanı: 233

  Cevap: anne sevgisi ile ilgili hoş ve kısa yazılar,sözler bulabilirmisiniz acaba çook lazım


  Kısaca islamda anne sevgisi


  بِسْمِاللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
  وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَبِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْن
  و قال النبي صلي الله عليه وسلم:
  الجنة تحت اقدام الامهات

  ANNELER HAKKINDA KISA YAZI

  Cenâb-ı Hakmahlukatı erkekli dişili olarak yaratmış, yarattığı her varlığın benliğinekendini kemale erdirme gibi yüce bir gaye vermiş, varlıklar içinde insana özelbir kıymet atfetmiştir. Bunun yanında canlılar âlemini, şefkat ve merhametiyle korumaaltına almıştır.Yavrularınasevgi ve merhametiyle daha çok kol kanat geren varlık olan anneler, AllahTeâlâ’nın Rahmân ve Rahîm sıfatlarının kendilerinde tecelli ettiği sevgiçağlayanıdır. Onlar, çocukların hastalığında mahir bir tabip, bilgi ihtiyacıanında iyi bir öğretmen, korku zamanlarında fevkalade bir sığınak, oyunisteğinde ise candan dosttur. Anneler,yavrularının sağlık ve esenliği için bir iyilik meleği olur, sevgisinden dolayıgözyaşı döker, gönül dolusu en makbul duaları ulu dergaha gönderirler. Anneler,çocuklarını bir müddet karınlarında, bir zaman kucaklarında, ölünceye kadar sevgi olarak kalplerinde taşırlar. ‘Ağlarsaanam ağlar, gayrısı yalan ağlar’ atasözü bize herhalde bu gerçeği ifade eder.Peygamber Efendimizin ifadesiyle ‘cenneti anaların ayakları altına seren’[1] deonların bu candan cömertliği olsa gerektir.
  Annelerhakkında Rabbimiz, “Anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımış, süttenayrılması ise iki yıl içinde olmuştur.”[2] buyurarakonların bizler için çektikleri zorluklara dikkatimizi çeker. Yuvayı korumakiçin koşturan baba ile yuvayı yaşanılır kılan anne hakkında Yüce Mevlamız; “Onlardanbiri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa onlara öf bile deme! Onlarıazarlama ve kendilerine güzel söz söyle”[3]buyurarak ana babanın kıymetine vurgu yapar.Peygamber Efendimiz,cihada gitmek için izin isteyen bir sahabîye, ana veya babasının sağ olupolmadığını sormuş, hayatta olduklarını öğrenince, “Öyleyse sen onlarınbakımıyla ilgilen”[4] diyerek ana babaya hizmeticihaddan da üstün bir ibadet olarak değerlendirmiştir. Aynı şekilde ‘Kimehizmet edeyim ya Rasülellah?’ diye soran başka bir sahabîye ise üç kez peşpeşe ‘annen’buyurarak[5] aileiçinde ve Cenab-ı Hak nezdinde annenin önemine işaret etmiştir. Tarih boyuncaannelik, hemen bütün toplumlarda kadının en kutsal vazifesi olmuştur.Nesillerin sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi ve toplumun bekası açısından bu husushayatî derecede önem arzeder. Gerçekten ruh hamurumuzu yoğuran, bizleremerhameti, sevgiyi, dil ve din şuurunu aşılayan, insanlığı öğretenlerin başındaanalarımız gelir. Dünya hayatının süsü[6] vegöz aydınlığı olan[7] çocuklarına kendilerinivakfetmiş olmaları onları gönlümüzde aziz ve mübarek kılar. Hayatımızın bukadar değerli bir varlığı olan annelerin hizmetinde bulunmak, onların hayırdualarına nail olmak ne büyük nasip! Onlara hor davranmak, yanında bakma imkanıolduğu halde onları huzur evlerine terk etmek İslam’ın getirdiği ahlâk ve insanlıkanlayışı ile bağdaşmaz.Hasılı anne,îlahî kudretle genişletilmiş bir rahmet kucağıdır ve hayatımızın bu kutsalvarlıkları, engin bir sevgiye, derin bir saygıya, ömürlük teşekkürelayıktırlar. Dr. Ahmet ÇAPKU
  [1] Keşfü’l-hafâ, I, 387.

  [2] Lokman Suresi, Ayet 14; Ahkaf Suresi, Ayet 15.

  [3] İsra Suresi, Ayet 23.
  [4] Buhari, Cihad 138; Riyazü’s-sâlihîn, II, Hadis no.323.
  [5] Buhari, Edeb 2; Müslim, Birr 1; R. Salihîn, II, Hadisno. 318.
  [6] Kehf Suresi, Ayet 46.

  [7] Furkan Suresi, Ayet 74.

 4. Reklam

 5. 4
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,328
  Tecrübe Puanı: 233

  Cevap: --->: anne sevgisi ile ilgili hoş ve kısa yazılar,sözler bulabilirmisiniz acaba çook lazım


  Anne baba sevgisi hakkında kısa güzel bir yazı


  وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَاناً إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً كَرِيماً İsra, 17/ 23

  ANNE BABAYA SEVGİSİ

  Yaratılmışların en şereflisi olan insan, birçok görevle sorumlu tutulmuştur. Bu görevlerin başında Allah’a karşı görevlerimiz ile anne – babamıza karşı sorumluluklarımız gelmektedir. Bizi yaratan, yaşatan ve sayılamayacak kadar nimetler veren rabbimize ibadet nasıl bir görev ise, bizim dünyaya gelişimize sebep olan Anne – Babamıza hürmet, saygı ve iyilikte bulunmak da Allahın üzerimize yüklediği bir görevdir.


  Cenab-ı Hak Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimde onlara nasıl davranmamız gerektiği hususunda; “Rabbin, kendisinden başkasına kulluk edilmemesini, anaya- babaya iyi davranılmasını kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf” bile deme. Onları azarlama. Onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu göster ve de ki:”Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup kolladıkları gibi sende onlara acı”(1) buyurmuştur.

  Sevgili peygamberimiz (s.a.v); Halk içinde iyi muamele yapmama en ziyade layık olan kimdir? Sorusuna üç defa “annendir” dedikten sonra dördüncüsünde babayı zikretmiştir.(2) “İhtiyarlığı anında annesi ile babasından birine yahut her ikisine yetişip de, onlar sebebiyle cennete giremeyenin burnu yerde sürünsün (yani öyle evlada yazıklar olsun )”(3) sözünü üç kere tekrarlamasıyla anne ve babasına hürmette kusur edenleri ağır bir şekilde uyarmıştır.

  Ayeti kerime ve hadisi şeriflerden anlıyoruz ki; Anne – babaya karşı daima güler yüzlü, tatlı dilli, alçak gönüllü, edepli, saygılı olmalıyız, onları maddi ve manevi olarak desteklemeli, onları üzecek davranışlardan kaçınmalı, ilahi rahmet ve mağfirete kavuşmaları için dua etmeliyiz. Bu şekilde anne ve babasına iyi davranan, onların rızasını kazanan, hayır dualarını alan bir evlat, Allah’ın rızasını da kazanır. Çünkü bir hadisi şerifte: “Allah’ın rızası, ana babasının rızasındadır. Gazabı da onların gazabındadır”(4) buyurmuştur.

  O halde Aziz Kardeşlerim!
  Bizler, anne ve babamızın rızasını kazanarak hayır dualarını almanın gayreti içerisinde olalım. Bu dünyada herkes er geç yaptığının karşılığını görecektir. Bir evlat anne – babasına nasıl muamele ederse, kendisi de evlatlarından onu görecektir.

  Ne mutlu onlara hizmet edebilenlere!
  Yazımı bir ayeti kerime mealiyle bitirmek istiyorum. “Rabbimiz! Hesap görülecek günde beni, anamı, babamı ve inananları bağışla.”(5)
  HAZIRLAYANIN ADI: Hüseyin KILIÇ
  ______________________________________

  1. İsra,17/ 23–24
  2. Riyazüs Salihin 1/275
  3. Müslim, Birr. 9, IV.1978
  4. Riyazüs Salihin 1
  5. İbrahim,14/41


 6. 5
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,231
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Anne sevgisi, sevgilerin en güzelidir. Anneler, ömür boyu sevgiye, saygıya, hizmete ve hürmete layık olan en yüce varlıklardır. Anne; bağlılığın, fedakarlığın, cömertliğin, karşılık beklemeden vermenin ve sevmenin sembolüdür. Anne ilahi rahmete benzer. Hep verir, fakat karşılık beklemez. Ne mutlu annelerini layıkıyla sevenlere, onları her zaman hatırlayanlara, annelerine en güzel şekilde hizmet edenlere, annelerinin hayır dualarını alıp dünya ve ahiret mutluluğuna erebilenlere.


+ Yorum Gönder