İçinde Allah Sözcüğü Geçen Güzel Sözler 5 üzerinden 4.25 | Toplam : 8 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İçinde Allah Sözcüğü Geçen Güzel Sözler


  İçinde Allah Sözcüğü Geçen Güzel Sözlere güzel ve anlamlı örnekler paylaşabilir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,146
  Tecrübe Puanı: 32

  Cevap: İçinde Allah Sözcüğü Geçen Güzel Sözler


  İçinde Allah Sözcüğü Geçen Atasözleri

  ALLAH adı geçen atasözü ve deyimler Allah İle İlgili Deyimler Allahla İlgili Atasözleri İçinde Allah Sözcüğü Geçen Atasözleri Ve Anlamları İçinde Allah Sözcüğü Geçen Atasözü Ve Deyimler İçinde Allah Sözcüğü Geçen Deyimler

  Allah doğrunun yardımcısıdır

  Yüce Allah insanlara neyin eğri neyin doğru olduğunu kitapları ve peygamberleri vasıtasıyla göstermiştir. Onun yap dediğini yapan yapma dediğini yapmayan doğru yoldadır. Onun istediklerini yerine getiren haram kıldığı şeylerden kaçınan onu bunu aldatmayan yalan söylemeyen doğruluktan sapmayan kişiye Allah yardım eder; o kişi her işte başarı sağlar kötülük görmez zarara da uğramaz. O hâlde doğruluktan şaşmamalıdır.

  Allah gümüş kapıyı kaparsa altın kapıyı açar

  İşleri kötü giden kişi Allah'tan umut kesmemelidir. Rahmeti bol olan Yüce Allah kimseyi rızksız koymaz. Allah'ın bir sebeple bizi içine düştüğümüz kötü durumdan çıkarıp daha iyi ve güzel bir duruma kavuşturacağına inancımız tam olmalıdır.

  Allah kulunu kısmeti ile yaratır

  Her insan dünyaya rızkı ile gelir. Allah onu mutlaka bir geçim yoluna ulaştırır; bu yol zor ya da kolay olabilir. Yeter ki insanlar birbirinin rızkına el uzatmasınlar.

  Allah sabırlı kulunu sever

  Acı yoksulluk haksızlık ve hastalık gibi üzücü durumlar karşısında ses çıkarmadan olacak veya gelecek bir şeyi telâşa kapılmadan bekleme erdemidir sabır. Bu insanın sahip olabileceği en değerli huylardandır. Böyle kimseler dayanıklı olur güçlüklere göğüs gerer kötülükleri kolay savar sıkıntıları çabuk atlatır. Cenab-ı Hak da böyle kullarını sever. Öyleyse bu sevgiye lâyık olmak için sabırlı olmaya gayret etmeli insan.

  Allah uçamayan kuşa alçacık dal verir

  Kiminin gücü az kiminin yeteneği sınırlıdır. Allah bu insanlara da durumlarına göre imkânlar verir; kolaylıklar gösterir; onların da bir hayat düzeni kurmalarına geçim yolu bulup barınmalarına yardım eder.

  Almadan vermek Allaha mahsus

  Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan ama ihtiyaç sahiplerinin muhtaç olduğu tek varlık şanı yüce olan Allah`tır. Karşılık beklemeden yardım yapmak sadece ve sadece Allah`a mahsustur. Bu sebeple insanlar yardımlaşırken bir karşılığı gözetirler. Bir şey verirken almaya gereklilik duyarlar. Öyleyse siz başkasına yardımcı olunuz ki başkası da size yardımcı olsun.

  Allahın bildiği kuldan saklanmaz

  Bütün insanlar yaptıkları her şeyden yaratıcıları olan Allah`a karşı sorumludurlar. Allah kullarının ne yaptıklarını ne düşündüklerini ve kalplerinden geçenleri bilir. İnsan eğer bir suç işlemişse bu suçundan dolayı önce Allah`tan korkmalı ve utanmalıdır. Çünkü hiçbir şeyin kendisine gizli olmadığı Allah onun suç işlediğini biliyordur. Bunu gizlemek o suçu ortadan kaldırmaz. Öyle ise onu kuldan niçin saklamalıdır?

  Allahtan umut kesilmez

  Allah kendisine inananları güç durumda bırakmaz. En umutsuz anlarında bile bir sebep yaratıp onları sevindirir işlerini yoluna kor durumlarını düzeltir. Bu bakımdan Müslümanlar en kötü ve umutsuz durumlarında bile karamsarlığa düşüp yalnızlık korkusuna kapılmazlar. Yüce Allah`ın onlara lütufta bulunacağına onları koruyacağına gönülden inanırlar.

  Allah sağ eli sol ele muhtaç etmesin

  Birine muhtaç olup ondan bir şey istemek istediğinin yerine gelmediğini görmek insana çok ağır gelir. Bu yüzden bir de hakarete uğramak hele en yakınından böyle bir tavır görmek insanı kahreder. Bu sebeple Allah`a bizi en yakınımıza dahi muhtaç etmesin diye dua etmeyi bir görev bilir insan.

  Düşmez kalkmaz bir Allah

  Hayatta hiçbir şey olduğu gibi kalmaz. Hemen her şey değişip hâlden hâle girer. Sağlıklı bir insan hastalanabilir zengin de yoksul düşebilir. Küçük imkânlar içinde olanlar büyük imkânlara kavuştukları gibi büyük imkânlar içinde olanlar da ellerindekini yitirebilirler. Olumlu ve olumsuz tüm değişmelerin dışında kalan sadece Yüce Allah`tır. Bu bakımdan insan kendini büyük görmemeli elindeki imkânların sürekli varolacağını düşünüp de kibirlenmemelidir.

  Allah bir kapıyı kapatırsa ötekini açar

  İşi büsbütün bozulan bir çıkmaza düşen insan karamsarlığa kapılıp Yüce Allah`tan umut kesmemelidir. Çünkü Allah rahmetini esirgemez O`nun rahmeti boldur. Allah hiç umulmadık bir anda bir sebep yaratır ve çare gösterir bize iyi imkânlar sunar. Yeter ki O`na inanıp güvenelim O`ndan umut kesmeyelim.

  Allah dağına göre kar verir

  Yüce Allah her kuluna kaldırabileceği ölçüde yük sıkıntı verir. Bu kimine az kimine çoktur. Herkesin dayanabileceği kadardır.

  Doğrunun yardımcısı Allahtır

  Hak ve adaletten kopmayan işlerinde doğruluktan ayrılmayan kişiye Yüce Allah her zaman yardım eder.

  Garip kuşun yuvasını Allah yapar

  Kimsesiz zavallı yoksul ve güçsüz kişiye yüce Allah yardım eder. Hiç ummadıkları bir yerden kendilerine yardım eli uzanır ve darda kalmazlar. Yüce Allah onları korur gözetir ve mal sahibi yapar.

  Atasını tanımayan Allahını tanımaz

  Ana-babaya değer vermek onlara saygı-sevgi göstermek onlara dar günlerinde yardımcı olmak onlara öf bile dememek Yüce Allah`ın buyruklarındandır. Bu buyruklara itaat etmeyen ana-babaya gerekli ilgiyi göstermeyen onlara karşı gelen bir kimse Allah`a da karşı geliyor demektir.

  Eşeğini sağlam kazığa bağla sonra Allaha ısmarla

  Akıl insan içindir. İnsan önce aklını kullanarak işlerinin iyi yürümesi için tedbir almalı sonra da tevekkül etmeli yani o konuda yüce Allah`a güvenmelidir.

  Altı olur yedi olur hep Allahın dediği olur

  İnsanoğlu ne tür hesaplar ve plânlar yaparsa yapsın ne tür ihtimalleri göz önüne alırsa alsın sonuçta Allah ne dilemişse o olur. Bunun için takdir tedbiri bozar demişlerdir.

  İyilik et denize at balık bilmezse Hâlik bilir

  İçinde Allah Sözcüğü Geçen Güzel Sözler  Yaptığın iyiliklerden karşılık bekleme; yaptığın iyilik boşa çıksa da kıymeti bilinmese de sen iyilik yapmaya devam et. Bunu Yüce Allah görür. Bu davranışından ötürü seni bu dünyada olmasa bile öbür dünyada mutlaka ödüllendirir. Hemde kat kat fazlasıyla.

  Kul azmayınca Hak yazmaz

  Kişinin başına gelen felâketler hep onun azgınlığı sapkınlığı yüzündendir. Çünkü Yüce Allah hiçbir kuluna zulüm yapmaz. Doğru yolda giden toplumlar selâmete ermişler sapanlar ise felâketlerle karşı karşıya kalmışlardır.

  Kork Allahtan korkmayandan

  Allah korkusu öte dünyaya inanan insanları pek çok kötülükten uzak tutar. Çünkü yaptığı kötülüklerin cezasız kalmayacağını bilir ve kolay kolay kötülük yapamaz. Ama insan yüreğinden Allah korkusunu söküp attı mı şeytanla baş başa kaldı demektir. Artık onun düşünemeyeceği kötülük yoktur her türlü fenalığı eline fırsat geçti mi kolaylıkla yapar. Bu bakımdan böylelerinden çekinmek uzak durmak kendini korumak gereklidir.

  Kısmetinde ne varsa kaşığına o çıkar

  Kişi ne kadar çalışırsa çalışsın çabalarsa çabalasın alın yazısındaki şeye ulaşır. Yüce Allah ona ne nasip etmişse ancak ona kavuşur; bu az da olur çok da.

  Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez

  Sıkıntıda olan dara düşen ve kendisine inanan insanları Yüce Allah darda koymaz. Onlara en sıkışık anlarında yardım eder yeter ki o kullar kötü yola sapmadan sabrederek yollarına devam etsinler.

  İbadet de gizli kabahat de

  Yüce Allah`ın buyruklarını yerine getirmek her insana borçtur ve gösterişten uzaktır. Gerçek iman sahipleri ibadetlerini başkaları görsün diye yapmazlar. Eğer böyle yaparlarsa ibadetleri ibadet olmaktan çıkar. Benzer şekilde kabahat de başkalarına gösterilecek bir şey değil tam tersi utanılacak bir şeydir. Bu bakımdan onu da açıktan açığa yapmak insana yakışmaz gizlenmeli ve örtülmelidir.

  Çıkmadık candan umut kesilmez.

  1. İnsanların ölüm ve dirimi Yüce Allah`ın takdirine bağlıdır. Bu bakımdan eceli gelmeyen kimsenin ölümcül hâlde de olsan canı çıkmadığı sürece iyileşeceğinden umut kesilmez.

  2. İşlerimiz içinde durum böyledir. Kötü giden felâkete uğrayan işlerin yok olma kertesine gelmiş de olsa düzelmeyeceğini kim söyleyebilir? Yüce Allah`tan hiçbir durumda umut kesilmez.

  Vermeyince Mabud neylesin Mahmud

  Her şey Yüce Allah`ın takdiri iledir. Kimine zenginlik kimine darlık kimine de ilim verir. Eğer Yüce Allah bir kimseye geniş bir imkân belirli bir yetenek ve zenginlik nasip etmemişse kulun yapacağı hiçbir şey yoktur. Ne kadar çırpınırsa çırpınsın boşunadır eline nasibinden fazlası geçmez.+ Yorum Gönder