Kuranla ilgili kafam takılan tek soru 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kuranla ilgili kafam takılan tek soru


  Es'selamun aleyküm

  arkadaş yanlış anlamayın Elhamdülillah müslümanım ama bana Kuranda bir konuyla ilgili vesvese geliyor. Vesveseden kurtulmak için soruyorum.

  Kuran yeryüzünü 6 günde yarattık yazıyor bilimsel olarakta 4,5 milyar yılmış bazı yerlerde okudum o gün ifadesi devre olarak belirtilmiş yazıyor.
  Ama Hakka suresindede 6 gün için yazan kelimenin aynısı yazıyor 8 gün şeklinde ''(Allah), onu (fırtınayı) ardarda, 7 gece, 8 gün onların üzerine musallat etti. Bundan sonra o kavmi orada, içi boş hurma ağacı kütükleri gibi yerlere serilmiş görürsün.'' Yani 8 milyar yıl mı oluyor?? Kafamı kemirdi bu soruar Allah rızası için yardım edin kardeşlerim :(

  İlgili Yazılar

 2. 2
  vel Fecr Üye
  vel Fecr
  Üye

  Üye No: 116932
  Mesaj Sayısı: 1,288
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Ahir Zaman

  Yorum: Kuranla ilgili kafam takılan tek soru


  ve aleykum selam.
  öncelikle Allah teala dünyayı yaratmışmı evet, imanımız mı evet,
  sonrasında ne zaman nasıl yarattığının bana bir iman haricinde getirisi var mı ?
  beni kulluğumda çok ilgilendiriyor mu ?
  ayrıca bilimciler neye dayanarak 4.5 milyar yıl diyor ? bilimcilerde biliyor ki kimse araştırıpta bulamaz o milyar yılları
  ayrıca bilimciler içinden çıkamadıkları bazı olayları yıllarını sallıyorlar ki kimse gidip bulamasın. çünkü kendileride bilmiyorlar rencide olmak istemiyorlar. ben teknolojiye karşı biri değilim, alır kullanırımda ancak burdaki konu farklı.

  bu gibi ayetlerin ilmi Allah tealadadır. bize düşen kulluktur, kulluğun içindeki emir ve yasaklardır biz önce hayatımızda bunu oturtmalıyız. bu gibi şeytanın size vesvese ile geleceği konuları fazla kafaya takmamanızı öneririm çünkü cevap bulamayacaksınız . yapmanız gereken Allah teala 6günmü diyor. işittik iman ettik diyip meseleden çıkmanız gerekir.


 3. 3
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Kuranla ilgili kafam takılan tek soru


  bilim adetullahdır. yaradılışın kanunları, eşyanın tabiatıdır. biz bilime düşman olamayız; biz bilimin yorumlarla ve spekülasyonlarla manipüle edilerek algıların ifsad edilmesine karşı oluruz ki, bilim adamları hiçbir zaman bunu yapmazlar. onlar bilime aşıklardır. bunu yapanlar cahil küstah ifsad ehilleridir. bilim bir işlem sahasıdır ve bu işlem sahasının dışında da gerçeklikler vardır ve bilim kendi işlem sahasının dışındaki gerçekliklerle ilgilenmez. bilim sizin yerçekimini bulup bulmadığınızla ilgilenmez ki; ibni haldun 1400 senesinde : bizden önceki hukema yerin küre şeklinde olduğunu söylemişlerdi zaten ama onlar: suyun yeryüzünü kapladığını, yerin altında da su olduğunu, yer yüzünün üzüm gibi suyun üzerinde yüzmekte olduğunu düşünmektedirler ki hata etmektedirler. yerin altında yerin merkezi vardır ve her şey bu yeryüzüne meyleder, yeryüzü herkesi çeker, herkes yeryüzünü ister demiştir. kaldı ki bugün yerçekimi kanunu bile tartışılmakta... einstein yeryüzünün çekmediğini, bunun çekilen maddelerin hareket şekline uymadığını, bunun itilme olduğunu ve newtonun itenin ne olduğunu bulamadığı için bunu yerçekimsel çekim kanunu olarak kanunlaştırdığını söylemiştir. vaktiyle güneşin sabit gezegenlerin onun etrafında döndüğünü söylüyorlar, bir alim hayır ben güneşde Allah a secde eder benzeri bir hadis gereği, güneşin de hareket ettiğine iman ediyorum diyor. bu alimi suçluyorlar, senin gibi yobazlardan dolayı biz bu haldeyiz diyorlar, aradan vakit geçiyor, bilim adamları güneşin de kendine has bir hareket tarzı olduğunu ve onunda döndüğünü söylüyorlar. ilimle bilim ayrımı kesinlikle yanlıştır ve bizim kompleksimizin bir ürünüdür ama müslüman olmayanların bilimle uğraşma tarzlarının bizimle farklı olması da doğaldır. ilim insana ve tabiata hadim olma çabası güder ve hakikate teslim olur, bilim ise insana ve tabiate hakim olma çabası güder ve hakikati teslim alma çabası güder sözü fena bir söz değildir. gayrimüslimlerin bilim anlayışında küstah ve doğaya hakim olma meyli vardır, bunun örneği çoktur ve hepsi farklı farklı konulardadır. mesela sözgelimi evreni soruyorsun, sonsuz diyorlar. evren niye sonsuz olsun ? sen bilmiyorsun, gücün yetmiyor diye sonsuz mu olacak ? acizim demiyor, gücüm yetmiyor demiyor,bilmiyorum demiyor; bunun yerine tanımlama küstahlığına girişiliyor. tabi ki ölçülebilir ve hesaplanabilir ölçüler bulmak adına konulan ölçüleri kastetmiyorum

  sorduğun soruya gelince... orjinal metne veya kaynaklara bakarak altyapısını verdiğin bilgileri kontrol etmedim, yorumlarına bakmadım ancak kurduğun cümlede bir algılama hatası gözüme çarptı. yorumlara bakmadığım için bu yorumlar üzerine konuşmayacağım ancak biz yeryüzünü 6 günde yarattık sözü, bize yeryüzünün yaşını vermez ki. 6 gün (dönem) de yaratılma ile yeryüzünün yaşı arasında nasıl bir ilişki kurabildin ? yeryüzünün yaratılma süresi başka bir şey, yaratıldıktan sonra üzerinden geçen süre yeryüzünün yaşı başka bir şey.

  açıkcası hakkında net bilgi sahibi olunmayan zor konularda güçlü yorumlar ortaya koymak ve bunlar için de işin içinden çıkamıyorum demek hatadır. zaten işin içinden çıkılacak bir tarafı olmaması bir hatadır, buna bu kadar saplanmak başka bir hatadır. söz gelimi yeryüzünün yaşını karbonun veya çeşitli elementlerin bozulma süreleriyle veya farklı metodlarla buluyorlar. bundan yüzbin sene önce de karbonun böyle bozulduğu hakkında bir bilgimiz var mı. belki o zaman çok daha yavaş bozuluyordu.

  genel bir sıkıntmızdır... quantum belgeselleri izleyip, fizik üzerine atılıp tutulamaz. tarih vesaire benzer konularda da böyledir. bunlar ancak sohbet konusu olabilir. fizik vesaire üzerine konuşacaksanız bu ciddi bir emek ister.

  bu altyapıları verdikten sonra tekrar edeyim... ifadenizde algılama hatası bulunuyor. yeryüzünün yaradılma süresi başka bir şey, yaratıldıktan sonra üzerinden geçen süre başka bir şey. bunlar arasında ilişki kurmak, bunları benzeştirmek hatadır.


 4. Reklam

 5. 4
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Kuranla ilgili kafam takılan tek soru


  umarım uzunca yazdıklarımı bir savunma psikolojisi olarak görmemişinizdir. çoğu zaman üzerine konuşulan basit bir sözün bile alt yapısını vermek gerekir. bazen arka arkaya yazılan mesajları da birleştiriyorlar, flood mu diyorlar ne diyorlar bu ondan değil. umarım bunu birleştirmezler.

  sorduğunuz soruya gelince: siz yeryüzünün yaradılma süresi ile yaratıldıktan sonra üzerinden geçen süreyi karıştırmışsınız. ikisi farklı şeyler


 6. 5
  alanyatc Üye
  alanyatc
  Üye

  Üye No: 122131
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Dünya 6 günde yaratıldı evet ama bize göre 6 gün.. Allah'ın "OL" demesi yetip de artar zaten.. Bu benim görüşüm..


+ Yorum Gönder