Mahmud Esad Coşan kimdir? 5 üzerinden 4.60 | Toplam : 25 kişi
 1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,465
  Tecrübe Puanı: 234

  Mahmud Esad Coşan kimdir?


  MAHMUD ESAD COŞAN HAYATI

  (1938 - 2001)

  1938 yılında Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinin Ahmetçe köyünde doğan Esad Coşan’ın babası Halil Necâti Efendi, annesi ise Şâdiye Hanım'dır. Coşan’ın soyu anne-baba tarafından Buhàra'dan Çanakkale'ye göç etmiş seyyidlere dayanır. Ailesiyle beraber İstanbul’a taşınan Esad Coşan hocaefendi ilkokuldan sonra Vefa Lisesi'ni bitirdi. Ardından 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi Bölümü'nü bitirdi. Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'ne asistan olarak giren Coşan sırayla doktor, doçent ve profesörlük ünvânlarını aldı. Üniversitede yüzlerce öğrenci yetiştiren Esad Coşan hocaefendi 1987 yılında emekli oldu.

  Mehmed Zâhid Kotku Hazretleri'nin sohbetlerine devam eden Halil Necati Efendi oğlu Esad Coşan hocaefendiyi de ilim ehlinin sohbet halkasına dâhil etti. Mehmed Zahid Kotku hazretlerinin yakın ilgi ve muhabbetine muhatap olan Esad Efendi daha sonra onun damadı oldu. 1980 yılında M. Zahit Kotku’nun vefatından sonra da ilim ve irşad görevinin başına geçti.


  Mahmud Esad Coşan hocaefendi tasavvuf, ilim ve aksiyonu şahsında birleştiren örnek şahsiyetlerden biridir.

  Bir sufi, bir âlim ve aynı zamanda bir dava adamı olarak ondan alacağımız pek çok ders vardır.

  Hadis derslerine büyük önem veren Esad Coşan ilmî, kültürel ve sosyal alanda pek çok hayırlı hizmetin öncülüğünü yaptı. Hayatı bir bütün olarak gören ve her alanda İslamî hizmetlerin gereğine inanan hocaefendi, bu amaçla kurulan "Hakyol Vakfı"nın çalışmalarına önem verdi. Vakfın şubelerinin çoğaltılarak hizmetlerin daha geniş kitlelere ulaşmasına gayret etti. Sanat ve kültür alanında "İlim, Kültür ve Sanat Vakfı"nı, sağlık alanında hizmet sunmak için "Sağlık Vakfı"nın kuruluşuna öncülük etti. Hanımların eğitimine önem verdi ve "Hanım Dernekleri"nin kurulmasını sağladı. Çevreye önem vererek "İlim, Ahlâk, Kültür ve Çevre Dernekleri"nin kurulmasına katkıda bulundu.

  Ecdadımızın mirası olan vakıflara önem verdi ve bu eserlerin bakımsızlığa kurban gitmemesi için onların tamir ve bakımına önem verdi. Bu amaçla Ahmed Kâmil Tekkesi, Selâmi Mustafa Efendi Tekkesi, Şeyh Murad Efendi Dergâhı ve Şadiye Hatun Şifâ Külliyesi gibi tarihi mekânların yeniden hayatımıza kazandırılmasına öncülük etti.

  Yeni neslin eğitimine önem vererek ASFA okulları gibi pek çok özel eğitim kurumunun kurulmasına öncülük etti. İslâm, Kadın ve Aile, İlim ve Sanat, Gülçocuk ve Panzehir dergilerini çıkartarak hayatın farklı alanlarına İslamî bakış açısını yerleştirmeye çalıştı. Yayın hizmetleri için Seha Neşriyat’ı kurdu ve milli-manevi değerlerimize uygun yayınlar yapmak amacıyla AKRA FM’in kurulmasına öncülük etti. Ayrıca sağlık hizmetlerine önem vererek pek çok şehirde poliklinikler ve hastanelerin açılmasını teşvik etti.

  İlme büyük önem veren Esad Coşan hocaefendi; İstanbul, Ankara, Konya ve Bursa’da hadis ve fıkıh enstitüleri açtırdı. Buralarda İlâhiyat Fakültesi öğrencisi ve mezunlarının Arapça, hadis, tefsir ve fıkıh dersleri almalarını sağladı. Kırka yakın kitap yayınlayan ve onlarca makalesi bulunan Esad Coşan hocaefendi yazılarında ve konuşmalarında ilme, eğitime ve okumaya büyük önem verdi ve sevenlerini buna teşvik etti. Müslümanlara hizmeti hakka hizmet olarak gördü ve 4 Şubat 2001’de irşad amacıyla gittiği Avustralya’da geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu damadı Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel'le birlikte ahirete irtihal eyledi. 9 Şubat 2001 Cuma günü, Fatih Camii'nde yüzbinlerin katıldığı cenaze namazından sonra, tekbirlerle, dualarla ve gözyaşlarıyla Eyüp Mezarlığına defnedildi. Rahmetullahi aleyh…

  AHMET YAPICI

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Mahmud Esad Coşan kimdir?


  bu kişi ne işle uğraşıyor


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Mahmud Esad Coşan kimdir?


  Mahmut esad coşan bir nakşi tarikat lideriydi


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Mahmud Esad Coşan kimdir?


  Allah rahmet eylesin. Mahmut esad coşan hocanın vasiyeti uzerine süleymaniye camii mezarlığına defnedilecekti ama dönemin cumhurbaşkanı olan ismine kurban olsun Ahmet necdet sezer bırakmadı.


+ Yorum Gönder