Esmaül Hüsnanın önemi... 5 üzerinden 4.17 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  şevval81 Üye
  şevval81
  Üye

  Üye No: 22453
  Mesaj Sayısı: 17
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 35

  Esmaül Hüsnanın önemi...


  Er- RAHMÂN ' Er- RAHÎM ' El- MELİK ' El- KUDDÛS ' Es- SELÂM ' El- MÜ'MİN ' El- MÜHEYMİN ' El- AZÎZ ' El- CEBBÂR ' El- MÜTEKEBBİR ' El- HALÎK ' El- BÂRİ ' El- MUSAVVİR ' El- ĞAFFÂR ' El- KAHHÂR ' El- VEHHÂB ' Er- REZZÂK ' El- FETTÂH ' El- ALÎM ' El- KÂBID ' El- BÂSIT ' El- HÂFID ' Er- RÂFİ ' El- MUİZ ' El- MÜZİL ' Es- SEMİ ' El- BASİR ' El- HAKEM ' El- ADL ' El- LÂTÎF ' El- HABÎR ' El- HALÎM ' El- AZİM ' El- ĞAFÛR ' Eş- ŞEKÛR ' El- ALİY ' El- KEBİR ' El- HAFIZ ' El- MUKÎT ' El- HASİB ' El- CELÎL ' El- KERÎM ' Er-RAKÎB ' El- MUCİB ' El- VASİ ' El- HAKÎM ' El- VEDÛD ' El- MECÎD ' El-BÂİS ' Eş- ŞEHÎD ' El- HAK ' El- VEKÎL ' El- KAVİY ' El- METÎN ' El- VELİY ' El- HAMİD ' El- MUHSÎ ' El- MÛBDÎ ' El- MUÎD ' El- MUHYÎ ' El- MÜMÎT ' El- HAY ' El- KAYYÛM ' El- VÂCİD ' El- MÂCÎD ' El- VAHİD ' Es- SAMED ' El- KÂDİR ' El- MUKTEDİR ' El- MUKADDİM ' El- MUAHHİR ' El- EVVEL ' El- AHİR ' Ez- ZÂHİR ' El- BÂTIN ' El- VÂLİ ' El- MÜTEÂLÎ ' El- BERR ' Et- TEVVÂB ' El- MÜNTEKIM ' El- AFÜV ' Er- RAÛF ' MALİKÜ-L MÜLK ' Zül Celâl-i Ve'l İkrâm ' El- MUKSI ' El- CÂMİ ' El- GANİY ' El- MUĞNİ ' El- MÂNİ ' Ed- DÂRR ' En- NÂFİ ' En- NÛR ' El- HÂDÎ ' El- BEDİ ' El- BÂKÎ ' El- VÂRİS ' Er- REŞÎD ' Es- SÂBÛR

  Esmaül Hüsna Nedir :

  Arapça'da -isim- kelimesinin çoğulu olan -esmâ- ile -güzel, en güzel- anlamına gelen -hüsnâ- kelimeleriyle oluşan -esmâül hüsnâ- terimi Kur'ân-ı Kerîm ve Hadis-i şerîflerde Allah-ü Teala'ya nisbet edilen isimleri ifade eder.

  Allah'in 99 ismi vardir. Her kim bu isimleri sayarsa, anlarsa, ezberlerse cennete girer.
  Hz. Muhammed (SAV)

  (SAV) ; sallallahu aleyhi ve sellem ' dir, bu salavatin açilimi ise Allah'in selami O'nun (peygamberimiz hz. Muhammed Mustafa'nin) üzerine olsun demektir.

  Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i seriflerinde "Allah'in doksan dokuz -yüzden bir eksik- ismi vardir. Kim bunlari ezberlerse Cennet'e girer." diye beyan edip ardindan, bu Isimleri saymistir. Bu 99 özel Isim'in hepsine birden ESMA'ÜL-HÜSNA (Ki -Isimlerin en güzelleri- demektir) denir.

  Peygamber aleyhisselam bize, dualarimizda Allah'imizin bu GÜZEL ISIMLERINE yer vermemizi siddetle tavsiye etmis , bunun dualarimizin kabulüne vesile olacagini beyan etmistir . Bu tavsiyeyi emir seklinde Kur'an-i Kerim'de de görüyoruz:"En güzel isimler Allah'indir. O halde O'na o güzel Isimlerle dua edin...Araf suresi/Ayet 180" .

  Iste bu nedenle Müslümanlar, dualarina mesela Allah'imizin 99 özel Isminden RAB ismini kullanarak "Yâ Rabb'i" veya Allah'imizin RAHMAN ve RAHIM isimlerini kullanarak "BismillahirRAHMANirRAHIM" diye baslarlar. Ve duanin içinde de mesela günahlarinin affedilmesini istiyorlarsa Allah'imizin o konuyla ilgili Ismini duaya eklerler... :gul::gul::gul:

  İlgili Yazılar

 2. 2
  cananevirgen Üye
  cananevirgen
  Üye

  Üye No: 17912
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 4

  --->: Esmaül Hüsnanın önemi...


  Ey Rahman ve Rahim olan ALLAHIM.
  Bizleri yarattın.Şükürler olsun sana. Yine sana döneceğiz. Bizlere dünyada ve ahirette güzellikler iyilikler ihsan eyle. Biz kullarının günahı çok. Bizleri sen affetmezsen mahfoluruz.Ki sen merhametli bir annenin merhametinden çok daha merhametlisin. Biz kullarını affedersin.Yarabbim bizleri affeyle. AMİN.


 3. 3
  cananevirgen Üye
  cananevirgen
  Üye

  Üye No: 17912
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 4

  --->: Esmaül Hüsnanın önemi...


  Yaradanımızın , bütün müminlerin yardımcısı olması için kulluk görevlerimizi eksiksiz yerine getirmeye çalışmalıyız. Yaradanımız çok merhametli ve bağışlayıcıdır.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Esmaül Hüsnanın önemi...


  Sayın ilgili, "99 adet Esma ül Hüsna'nın Peygamber Efendimiz tarafından sayıldığı" doğru değildir. Tarafınızca verilen diziliş Tırmizi Rivayetinde geçen diziliştir. Allahü Teala'nın isimleri sonsuzdur. 1001 tanesini insanlar bildirmiştir. Ve bunların 99 adeti Esma ül Hüsna 'dır. Ve bu 99 isim ( kadir gecesinin ramazan ayı içerisinde gizlendiği gibi) diğer isimler içerisinde gizlenmiş bulunmaktadır. Durum, tarafınızca da araştırılarak gerekli düzeltmenin yapılması için bilgilerin sunulmaktadır. Slm.


+ Yorum Gönder